Főleg a nappalok hőmérsékletén érződik, hogy tartósan a nyár válik az uralkodó évszakká. Pár dolgot másképp kell csinálni a kertekben, mint tavaszig jellemző volt. Az öntözések fontossága nő, a gyomosodás a nyár közepe felé csökken majd – többek között ezek is változnak...

A gyümölcsfák tövénél újból és újból megjelenő sarjhajtások csak a tápanyagot szedik el a növénytől, amelyeket ilyenkor is le kell vágni, lehetőleg az eredési helyüknél, tőből. Esetenként ehhez szükséges mélyebben kibontani a földet, hogy tényleg az eredési helyükön tudjuk ezeket eltávolítani.

A rossz irányba növő, párhuzamosan fejlődő ikerhajtásokat az eredésüknél 
metsszük le
A rossz irányba növő, párhuzamosan fejlődő ikerhajtásokat az eredésüknél
metsszük le (Fotó: Pixabay)

Tőből ki kell vágni, ahányszor csak előjönnek

A rózsák, az orgonatövek és más szemzett-oltott díszcserjék alanyrészéből előtörő vadhajtásokat is mindig ki kell vágni tőből, ahányszor csak előjönnek – kezdi az aktuális teendők sorolását a magyarmezogazdasag.hu.

A gyümölcsfák zöld hajtásait is érdemes ilyenkor korrigálni. A rossz irányba növő, párhuzamosan fejlődő ikerhajtásokat az eredésüknél metsszük le. A túl sűrűn álló hajtásokat is ritkítsuk meg, hogy közel egyenletes térállásba kerüljenek. Különösen fontos az egyenletes hajtáselhelyezkedés a még koronakialakítás alatt lévő fiatal fák esetén. 

A gyümölcscsomókból a két-három legfejlettebb maradjon meg

Amikor már megszűnt a gyümölcskezdemények természetes, tisztuló hullása, a még mindig egymást érőket ritkítsuk meg úgy, hogy a gyümölcscsomókból a két-három legfejlettebb megmaradjon.

A baracknál addig kell befejezni a feleslegesnek látszó gyümölcskezdemények leszedését, amíg magjuk csonthéja meg nem keményedik. A kajszi fák terméssel megterhelt ágait már most célszerű alátámasztani villás végződésű ággal.
Az idei és tavaly őszi telepítésű fák tövét szármaradványokkal, esetleg szalmával, fűkaszálékkal beszórva takarjuk a kiszáradás ellen, és ha szükséges, öntözzük is.

Bár idén később indult a szamócaszezon, miután letermettek a tövek, tegyük rendbe majd a szamócást. A szamócatöveken kifejlődő indanövények közül csak azokat hagyjuk legyökeresedni, amelyeket a már hároméves vagy idősebb szamóca helyében akarunk meghagyni.

A gyepnek jó műtrágya nem jó a gyümölcstermőknek

A gyep teljes növekedésben van, ilyenkor kiszórhatunk rá nitrogéntúlsúlyos műtrágyát, ám arra vigyázzunk, hogy ami a gyepnek jó műtrágya, nem feltétlenül jó a gyümölcsfáknak és díszfáknak! Utóbbiaknál a nitrogén a vegetatív irányba viszi el a fejlődést (ami a zöld gyepnél pont előny), ám ez a virágzást és a terméskötődést hátráltathatja is (ami gyepnél nem lényeges, de gyümölcstermőknél, virággal díszítő dísznövényeknél az).

A szőlőnél a megbomlott első kötözések igazítása mellett a második kötözés is időszerű lassan. A lelógó, egymásra hajló hajtások széthúzása és felkötözése „legyezőszerűen” hasznos, mert így egyenletesen éri a növényt a napfény. Időszerű a levelek hónaljában képződött hajtások visszacsípése is a második-harmadik levelük felett. Ha nincs elég eső, a szőlőt is érdemes öntözni.

A veteményesben a legfontosabb továbbra is a növények öntözése és az ezt követő porhanyító, gyomtalanító sekély kapálás.

Ha hármasával-négyesével összekötjük a karók csúcsát, szilárdabb lesz 
a támasz
Ha hármasával-négyesével összekötjük a karók csúcsát, szilárdabb lesz
a támasz (Fotó: Pixabay)

Jut hely egy-egy karalábé-, bimbóskelpalántának is

Karózni kell már a folyton növő paradicsomot és a karós babot is. Ha hármasával-négyesével összekötjük a karók csúcsát, szilárdabb lesz a támasz, és közöttük jut hely egy-egy karalábé-, bimbóskelpalántának is.

Az elvirágzott díszcserjék, a futó-, és bokorrózsák elnyílt virágrészeit csípjük le a fölső egy-három levéllel együtt, ezzel gyorsítjuk rózsák esetén az újabb virágképződést.
A tavasz végén már elvirágzott évelőket is most, nyár elején szaporíthatjuk: a tőről leválasztott gyökeres hajtásrészeket mélyen kapált, gereblyézett talajba ültessük. A futórózsák és a kúszócserjék többségének fásodó hajtásai lehúzva a földre és a nyirkos földdel vastagon betakarva gyökérképzésre serkenthetők. Egy-három év múlva leválaszthatók és önálló növényként nevelhetők tovább (ennek a szaporítási módnak bújtás a neve).

A rendszeres nyírással nevelt sövényeket nyírjuk meg úgy, hogy a gyenge fejlődésűeknél a hajtások fele, az erős növésűeknél kétharmada maradjon meg – zárul a magyarmezogazdasag.hu kiskerti tanácsadó írása.

.

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás