Az elmúlt hetekben újabb területen, a Komárom-Esztergom megyei Dunaalmás külterületén elhullottan talált 6 vaddisznó mintájában mutatta ki az afrikai sertéspestis (ASP) vírus jelenlétét a Nébih laboratóriuma. Az ASP Szakértői Akciócsoport a friss eredmények alapján a kockázati besorolás módosításáról döntött: Komárom Esztergom megyében 4 vadgazdálkodási egység teljes területét nyilvánították fertőzött területté, további 9 terület pedig magas kockázatúvá vált Győr-Moson-Sopron megyében. Az intézkedések elsősorban a vadgazdálkodókat érintik, azonban a járványügyi helyzet változása a házisertés tartóktól is fokozott odafigyelést igényel.

A Nébih számolt be róla, hogy az elmúlt hetekben 6, Dunaalmás külterületén elhullottan talált vaddisznó mintájában is igazolta az ASP vírus jelenlétét a hivatal állategészségügyi diagnosztikai laboratóriuma. A térség járványügyi helyzetében bekövetkezett változásokat az ASP Szakértői Akciócsoport február 24-i ülésén értékelte. 

Győr-Moson-Sopron megyét is elérte az afrikai sertéspestis miatti korlátozás - 6 vaddisznó teteméből mutatták ki a vírust - képünk illusztráció
Győr-Moson-Sopron megyét is elérte az afrikai sertéspestis miatti korlátozás - 6 vaddisznó teteméből mutatták ki a vírust - képünk illusztráció

Az új esetek, valamint a legfrissebb kockázatelemzés eredménye alapján a szakértő grémium 

  • Komárom-Esztergom megye 4, eddig magas kockázatú területbe tartozó vadgazdálkodási egységének teljes területét fertőzötté nyilvánította, 
  • valamint a magas kockázatú terület 9 – korábban közepes besorolású – Győr-Moson-Sopron megyei vadgazdálkodási egység területével nőtt. 

Az intézkedések elsősorban a vadgazdálkodókat érintik, azonban a járványügyi helyzet változása a házisertés-tartóktól is fokozott odafigyelést igényel. 

A Nébih honlapján megtalálható Jó Sertéstartási Gyakorlat utasításainak betartása a fertőzött területen kötelező, a magas kockázatú területen hangsúlyozottan ajánlott a sertéstartók számára. A vadgazdálkodási egységek aktuális kockázati besorolásáról a Nébih weboldalán, ide kattintva lehet tájékozódni.

A Földművelésügyi Értesítő LXX. évfolyam 2. számában megjelent az országos főállatorvos 2/2020. számú határozata, amelynek mellékleteként kiadták az új ASP mentesítési tervet.

Ennek legfontosabb pontjai:

  • a fertőzött területen megállapított másodlagos pozitív eset után az érintett vadgazdálkodási egység (VGE) teljes területe automatikusan szigorúan korlátozott területbe  (SZKT) kerül besorolásba,
  • SZKT-n belül vaddisznó egyéni diagnosztikai kilövés engedélyezhető, de kötelezően teljesítendő darabszám nem kerül meghatározására, vaddisznó trófea kikészítése lehetséges, egyéb állatfajok társas vadászata esetében kutya használata csak az apróvad vadászatokon engedélyezhető,
  • Magyarország SZKT-n kívüli részén az állománygyérítés érdekében elrendelt diagnosztikai kilövés darabszáma a lezárt 2019/2020-as vadászati év, mint bázisév terítékének 150%-ban kerül meghatározásra, ezzel a vadgazdálkodási terv is teljesítésre kerül,
  • a diagnosztikai tervszám nem teljesítése esetén az állategészségügyi hatóság külső segítséget is igénybe vehet a gyérítés fokozása érdekében,
  • magas és közepes kockázatú területen lehetőség van a diagnosztikai célból kilőtt vaddisznók testének felhasználására,
  • a fertőzött területen (beleértve az SZKT-t is) lévő vadfarmok vaddisznó állományát fél éven belül fel kell számolni,
  • magas kockázatú és fertőzött területen vadfarm létesítésére engedély kiadására csak vaddisznótól eltérő állatfajokra lehetséges.

A sertéspestis kártalanítási eljárásban bevezetett változások:

  • a vaddisznó hullák kereséséért óradíj nem, de a megtalált hullák után 30.000 FT állami kártalanítás jár,
  • hulla- diagnosztikai kilőtt vaddisznó elásás, illetve gyűjtőhelyre való beszállítás állami kártalanítása pontos szabályozásra, egységesítésre került,
  • vadfarm felszámolása estén járó állami kártalanítás szabályozása,
  • gyűjtőhelyek üzemeltetésének differenciált kártalanítása,
  • vaddisznó test után járó kártalanítás egységesítése és egyszerűsítése.

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás