Hirdetés
Több évtizedes mélypontot ért el a francia búzatermelés
Romlik az Európai Unió búzakereskedelmi mérlege, ami a legnagyobb termelő országban veszi el leginkább a gazdálkodók kedvét a gabonatermesztéstől. Már a vetés sem indult jól, azóta pedig csak romlott a helyzet. Egész Európában kevesebb lesz idén a búza, de különösen a franciáknál esik vissza termelés mértéke. Az Európai Bizottság adatai szerint 2024. február 2-ig az uniós országok búzaexportja 8 százalékkal 18,6 millió tonnára csökkent az előző év azonos időszakához képest.
Az Amerikai Egyesült Államok agrárminisztériuma (USDA) egy februári becslésben 786 millió tonnára jelezte a 2023/2024. gazdasági évben várható globális búzatermést – áll az AKI jelentésében. Az előre jelzett felhasználás ennél több, 798 millió tonna lehet. A futó értékesítési szezonban Oroszország kivitele 51 millió tonna (+7%), az Európai Unióé 36,5 millió tonna (+4%), Kanadáé 24 millió tonna (–5%), Ausztráliáé 23 millió tonna (–29%), az Egyesült Államoké 20 millió tonna (–1 %), Ukrajnáé pedig 15 millió tonna (–12%) lehet - írta a Mezőhír cikke.

Az Európai Bizottság adatai szerint február 2-ig az uniós országok búzaexportja 8 százalékkal 18,6 millió tonnára csökkent az előző év azonos időszakához képest. Franciaország 4,6 millió tonnát, Románia 4,5, Lengyelország 2,5, Litvánia 1,8, Németország és Bulgária 1,7, Lettország pedig 1,4 millió tonna búzát juttatott ki a világpiacra. (A Baltikum orosz búzát továbbít.) Ugyanakkor az EU búzaimportja további 3 százalékkal, 5,7 millió tonnára emelkedett, ennek közel 70 százaléka Ukrajnából érkezett - közölte a cikk.
Alacsony árak és csökkenő vetésterület
A párizsi árutőzsdén a termény márciusi jegyzése esett, a szemlézett cikk megjelenésekor 202,2 eurón állt, a májusi árszintet pedig 198 euró alá helyezték az alkuszok. Az árak alakulása leginkább a franciáknak fáj, ami a búza vetésterületében 7 százalékos zsugorodást eredményezett. Akár 11 százalékos veszteség is beállhatott a téli időjárás miatt - jelezték az anyagban.
Az Argus elemző iroda 530 ezer hektáros csökkenést valószínűsít a tavalyi évhez képest. A 4,23 millió hektárra becsült búzaterület az elmúlt 23 év adatsorában a legkisebbnek számít a franciáknál, de 30 éves távlatban is csak egy alacsonyabb érték akad.
A nyereséges termeléshez normál növénykiszolgálás mellett olyan magas hozamokra volna szükség, ami a gazdaságok jelentős részében elérhetetlen. A gazdálkodók reakciója erre az, hogy extenzifikálnak, és leginkább az időjárásra bízzák a végeredményt. Így a kisebb terület – azonos időjárás mellett is – kisebb hozamokkal jár idén. Ugyanez igaz Ukrajnára is - írta a cikk.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés