Hirdetés
Több ezer méhet elégetnek Hódmezővásárhelyen
A fiasítás súlyos betegsége támadott meg egy vásárhelyi méhészetet, részleges zárlatot rendeltek el szeptember 24-től a városban. A bakteriális fertőzés megfékezéséhez a teljes érintett méhcsaládot elégetik.
A házi méhek fészkének viaszsejtjeiben fejlődik a méhek fiasítása, amely a peték, lárvák, bábok közös neve. A mézelő méhek nyúlós költésrothadása egy olyan súlyos megbetegedés, amely éppen a fiasítást támadja meg - írta meg a delmagyar.hu.

Terjedését Magyarországon egyelőre a teljes érintett család elégetésével állítják meg. Ha a teljes állomány ötven százalékánál felismerik a betegség jeleit, az egészet el kell pusztítani. Az érintett méhészetet államilag kártalanítják, az összeg körülbelül fedezi az elpusztított méhek árát - magyarázta Németh Attila hódmezővásárhelyi méhész. Hozzátette, a betegség jól felismerhető jellegzetes szagáról, illetve a sejtek barnás, majd fekete színéről, nyúlós állagáról.
Egy frissen felfedezett fertőzés miatt szeptember 24-étől részleges községi zárlatot rendeltek el Vásárhelyen: a Hódmezővásárhely helyrajzi szám 5899 járványgóctól számított öt kilométeres sugarú területen. A város északi részén a 45-ös szentesi közúton a Kenyere-ér–Kútvölgy–Kakasszéki-csatorna vonala; kelet-délkeleten a 430-as úton a Hód-Tész Szövetkezet, illetve a Táncos-halmi napkollektorok; délen a batidai úton a Söndör Tanya; nyugaton a 472-es út Új Kishomok, Sun City Szabadidőközpont által határolt területen.
Ahogy Németh Attila hangsúlyozta, a költésrothadás lényegében bárhol, bármikor megjelenhet, főként a legyengült családokat veszélyezteti. Sajnos a beteg sejtek tisztításakor a baktérium spórái megfertőzik az egész kolóniát. Később úgynevezett rablással terjed a betegség, amit a legyengült családokat kifosztó méhek hurcolnak el, így ők maguk a következő áldozatok. Bár az emberi egészségére veszélytelen, a zárlat alá vont méhészetből semmiféle méhészeti termék nem értékesíthető. A zárlaton kívüli méz viszont hatósági állatorvosi igazolással igen.
A zárolt körzet méhcsaládjait hatvan nap elteltével vizsgálják újra, ami most november végén lenne esedékes, így ilyenkor tavaszig tart a korlátozás. Ezt Németh Attila úgy magyarázta, hogy szeptemberben már a téli időszakra készítik fel a méheket, a munka csak február végén, március elején indul újra. Így legközelebb tavasszal vizsgálják át ismét a kaptárakat. A vásárhelyi méhész lapunknak azt mondta, az őszi-téli hónapokon múlhat, mennyire erősödnek meg a méhcsaládok. A hirtelen változó, hol melegedő, hol váratlanul hideg időjárás stresszként hat rájuk. Enyhébb hőmérsékletben megbontják fürtjeiket, illetve több betárolt táplálékot használnak el, és a fertőzés veszélye is fenyegetőbb.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés