Hirdetés
Ukrajna beperli Lengyelországot, Magyarországot és Szlovákiát az élelmiszer-behozatali tilalmak miatt
Ukrajna beperelné Lengyelországot, Magyarországot és Szlovákiát a Kereskedelmi Világszervezetnél az ukrán mezőgazdasági termékekre vonatkozó tilalmak miatt - közölték ukrán tisztviselők hétfőn.
A fellebbezést "a közeljövőben" küldhetik el - mondta egy magas rangú tisztviselő -, miután a három ország úgy döntött, hogy betiltja az ország kulcsfontosságú exportcikkeinek behozatalát.
A Politico korábban hétfőn idézte Tarasz Kacska ukrán kereskedelmi képviselőt, aki egy interjúban azt mondta, hogy Kijev be akarja perelni a három országot.
Az Európai Unió által májusban bevezetett korlátozások lehetővé tették, hogy Lengyelország, Bulgária, Magyarország, Románia és Szlovákia megtiltsa az ukrán búza, kukorica, repce és napraforgómag belföldi értékesítését, ugyanakkor engedélyezte az ilyen szállítmányok átszállítását máshová irányuló exportra.
Lengyelország, Szlovákia és Magyarország pénteken bejelentette az ukrán gabonaimportra vonatkozó saját korlátozását, miután az Európai Bizottság úgy döntött, hogy nem hosszabbítja meg az Ukrajnával szomszédos öt uniós tagállamra vonatkozó behozatali tilalmat.
Varsó, Pozsony és Budapest mind arra hivatkozik, hogy gazdaságuk és gazdáik érdekében cselekszenek.

Kachka a Politico című lapnak elmondta, hogy Ukrajna kölcsönös intézkedéseket vezethet be a Lengyelországból származó zöldség- és gyümölcsimportra is, ha Varsó nem hagy fel a további intézkedésekkel - olvastuk a reuters.com-on.
Robert Telus lengyel mezőgazdasági miniszter elmondta, hogy a varsói tilalom négy gabonafélére vonatkozik, de azt kiterjesztették a kukoricából, búzából és repcéből készült ételekre is.
A PAP hírügynökség idézte Radoslaw Fogielt, a lengyel parlament külügyi bizottságának vezetőjét, aki szerint Ukrajna perrel kapcsolatos döntése "rosszul fog visszhangozni Lengyelországban", és Ukrajnának ezzel tisztában kell lennie.
"A döntésünk nem Ukrajna ellen irányul, azt a lengyel gazdák védelme és Lengyelország érdekeinek védelme diktálja" - mondta.
Az EU pénteken engedélyezte a tilalom lejártát, miután Ukrajna közölte, hogy intézkedéseket hoz a szomszédos országokba irányuló export ellenőrzésének szigorítására.
Kachka kijelentette, hogy Kijev kész "felelősséget vállalni azért, hogy az Ukrajnából származó export ne okozzon cunamit a szomszédos országokban", és "valós idejű" kiviteli engedélyezési rendszert vezetne be a gabonafélékre.
A mezőgazdasági minisztérium adatai szerint a 2023/24. július-júniusi szezon első három hónapjában 1,4 millió tonna ukrán mezőgazdasági termék hagyta el vonattal az országot a 4,5 millió tonnás teljes exportmennyiségből. Ukrajna Lengyelországgal, Szlovákiával és Magyarországgal közös határátkelőkön keresztül szállít vonattal gabonát. Ukrajna további 1 millió tonna olajat és olajos magvakat is szállított vasúton.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés