A Spikee Rescute programozó versenyen kiemelten foglalkoztak a robotika és az öntözés mezőgazdaságban betöltött szerepéről. A modern technika, a robotika és a precíziós gazdálkodás ismerete nélkül a jövőben már elképzelhetetlen az élelmiszer előállítása - jelentette ki Szinay Attila, az Agrárminisztérium közigazgatási államtitkára a Miskolci Egyetemen szervezett eseményen. Az informatikai utánpótlásnevelést támogató rendezvényen 9 általános iskolás csapat fiataljai vettek részt.

Programozó és robotépítő készségeiket is bizonyították azok az általános iskolások, akik elindultak a Spikee Rescute megmérettetésen. A Miskolci Egyetemen tartott verseny az informatikai és mérnöki szakma népszerűsítése mellett a környezetvédelemre is ráirányította a figyelmet.

Robotokat építettek a különböző feladatok elvégzésére a miskolci programozó versenyen az általános iskolások - Fotó: Mocsári László
Robotokat építettek a különböző feladatok elvégzésére a miskolci programozó versenyen az általános iskolások - Fotó: Mocsári László

Nagyon fontos az utánpótlás nevelése

A házigazdák részéről Horváth Zita rektor köszöntőjében elmondta, hogy reméli, néhány év múlva hallgatóként látja viszont az általános iskolás versenyzőket. Kihangsúlyozta, hogy az egyetem könnyen tud azonosulni a SPIKEE Rescute-tal az „okos és zöld egyetemváros” eszméje miatt. „A robotika az okos világot mutatja ma, a téma pedig a környezetvédelmet, a zöldítést” – fogalmazott a rektor.

A Minap írta meg, hogy a 9 és 14 éves kor közötti gyerekekből álló csapatok a programozás és a robotépítés mellett olyan készségekről is bizonyságot tettek, mint a csapatmunka vagy a kommunikáció. A feladatok a környezetvédelemre koncentráltak. A diákok előzetesen kutatómunkát végeztek a vízgazdálkodás témakörében, amiről előadással is készültek a versenynapra. A verseny második része volt a robotkonstrukció, amely során bemutatták a megépített robotokat, illetve azok funkcióit. Továbbá működés közben is ismertették a felhasznált, irányító programot. A legösszetettebb kihívás a robotfutam volt. Egy adott pályán 7 feladatot kellett elvégeznie a robotoknak. Olyanokat, mint mosógél-dobozok gyűjtése vagy szánkózó vidrák lecsúsztatása egy domboldalon.

https://www.youtube.com/watch?v=Ben-L2Hq36k
A Spikee Rescute programozó verseny összefoglalója

Az edelényi Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskola, Óvoda és Alapfokú Művészeti Iskolából érkezett a versenyre Zsemkó Anna és csapata. Anna elmondta, hogy a felkészülés során igyekeztek a maximumot kihozni magukból. „Próbáltuk időre megcsinálni a feladatokat, kerestük a legjobb robotot, hogy minél gyorsabban meg tudjuk oldani a problémákat” – foglalta össze a felkészülési időszakot.

Az edelényiek olyan jól teljesítettek, hogy végül Atomrobotok nevű csapatuk lett az első helyezett. A versenyen lezárásakor minden induló teljesítményét ajándékkal ismerték el a szervezők. Az első három helyezett egyéb elismerések mellett megtarthatta a robotot, amelyet a Lego bocsátott a diákok rendelkezésére.

https://www.youtube.com/watch?v=1z8T02OUac0
Edelényből érkezett a 2022-ben győztes csapat: ők az Atomrobotok

Természet, védelem, robotika, élelmiszer

Évekre visszavezethető hagyománnyal rendelkezik az esemény, amelyet az agrártárca már nem először támogat - mondta a Miskolci Egyetemen megrendezett Spikee Rescute programozó versenyt megnyitó beszédében Szinay Attila. Az Agrárminisztérium közigazgatási államtitkára visszaidézte, hogy az elmúlt években a koronavírus-járvány miatt mindenki beszorult az otthonába, így felértékelődött a természet fontossága. Elmondta, hogy sokan alig várták, hogy a Bükkbe mehessenek kikapcsolódni, vagy az ország bármelyik pontján friss levegőt vehessenek. Örömét fejezte ki annak kapcsán, hogy az eseményen a robotika és a természet összekapcsolódik, hiszen a feladatok az élővilág játékos élmények között történő megóvásához kötődnek - írta az Agrárminisztérium.

Balról jobbra: Bárdosné Soós Viktória, Horváth Zita és Szinay Attila a Spikee Rescute programozói versenyen - Fotó: Mocsári László
Balról jobbra: Bárdosné Soós Viktória, Horváth Zita és Szinay Attila a Spikee Rescute programozói versenyen - Fotó: Mocsári László

Szinay Attila szerint az agráriumban a természethez hasonlóan fontos kérdés az egészséges élelmiszer előállításának kérdése. A jövőben már elképzelhetetlen az élelmiszer előállítása a modern technika, a robotika és a precíziós gazdálkodás ismerete nélkül - tette hozzá. Az államtitkár elmondta, hogy reményei szerint az esemény résztvevői között vannak olyan fiatalok, akik később az agráriumban fognak tevékenykedni azért, hogy Magyarországon egészséges és jó minőségű élelmiszer kerüljön a családok asztalára.

Robotprogramozás a gyakorlatban - Fotó: Mocsári László
Robotprogramozás a gyakorlatban - Fotó: Mocsári László

Az eseménynek helyt adó Miskolci Egyetem rektora, Horváth Zita beszédében kitért arra, hogy a digitalizáció, a robotika és a mesterséges intelligencia azok a kulcsszavak, amelyek mellett a mai világunkban nem lehet elmenni. Kiemelte: az egyetem jövőképét az okos és zöld kampuszként határozták meg, amelyet ez a verseny is kifejez. 

Bárdosné Soós Viktória, az eseményt szervező Észak-Magyarországi Informatikai Klaszter ügyvezető igazgatója elmondta, hogy ez a harmadik verseny, amelyet az Agrárminisztérium támogatásával rendeztek meg. A programon 9 általános iskolás csapat vett részt.

A közös munka segítette a feladatok megoldását a 9 általános iskolából érkező csapatoknál - Fotó: Mocsári László
A közös munka segítette a feladatok megoldását a 9 általános iskolából érkező csapatoknál - Fotó: Mocsári László

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás