Hirdetés
Vital pH - miért kell savanyítani a permetezővizet?
A pH-érték a víz kémhatását, annak savasságát vagy lúgosságát jelzi. Hazánk nagy részén a csapvíz is lúgos, gyakran kemény, de a csatornákból, tározókból vett vizek még sokkal rosszabbak. Márpedig a növényvédő szerek és lombtrágyák hatékonyságát jelentősen befolyásolja a permetléhez használt víz pH-értéke és persze a keménysége. Sajnos, a keménységet nem könnyű csökkenteni, de legalább a kémhatását igen.
1. A pH-érték befolyásolja a növényvédő szerek stabilitását és teljesítményét
A rovarirtó szerek teljesítményét negatívan befolyásolja, ha a permetezésre használt víz lúgos, vagyis a pH-értéke 7,5 és 9,0 között van. A lúgos hidrolízis hatására ugyanis a rovarirtó inaktív formává bomlik. Még ha gyorsan ki is jut a permetszer, a hasznos hatóanyagoknak akár a 10–20%-a, ha pedig órákig áll a vízben, akár a 20–40%-a is elvész! Értelemszerűen a kezelés kevésbé lesz hatékony.
Nagyon érzékenyen reagálnak a lúgos és kemény vízre:
– a totális gyomirtó hatóanyagok;
– szulfonil-ureák (kukorica egyszikű irtók, gabonagyomirtók);
– rovarölők (piretroidok, szerves foszforsav-észterek);
– Diquat-hatóanyagok (deszikkáló szerek).
A permetlé hatékonyságát lényegesen javítja, ha a kijuttatásnál a pH-érték 4,5–6 között van.
2. A pH-érték és a keménység befolyásolja az oldhatóságot és a tápanyagok felvételét
A permetezővíz alacsony (savas) pH-értékre történő beállítása segíti a tápanyagok oldódását, amely így könnyebben hozzáférhetővé válik a növénynek. A szántóföldi növényeknél az intenzív növekedési fázisukban, a gyorsan növekedő kertészeti növények esetében, lombon keresztül, csak megfelelő kémhatású vízzel tudunk nagy mennyiségben hatóanyagokat pótolni.

3. Egyes hatóanyagok a savas pH-érték esetén szívódnak fel megfelelően
A levélzet tápanyagfelvétele pH-érték függő. Például a foszfát felszívódásához és felhasználásához az optimális pH-érték 3–4 között van. A cink a legjobban 4,0–5,0 közötti pH-tartományban szívódik fel. Sajnos, néhány fontos hatóanyag (bór, karbamid), amit lombon keresztül is pótlunk, a víz magas kémhatását tovább emeli. Ezért nagyon fontos, hogy a növényvédő szerekkel és lombtrágyákkal együtt is mérjük vissza a permetezésre szánt víz kémhatását, és ha szükséges, még további savazást végezzünk.
4. A szélsőségesen lúgos vagy savas kémhatású víz károsíthatja a növényt
Kerülni kell azonban a szélsőségeket, vagyis a túl savanyú és lúgos vizekkel történő permetezést. A nagyon savanyú vizek is képesek kárt okozni a növényekben, perzselést, virágelhullást vagy torzulást okozhatnak a növekedésükben.
Ingyen megvizsgáljuk a vizet és beállítjuk a pH-értéket!
Amennyiben Ön igényli, úgy a VulcanAgro Kft. területi képviselői ingyen kimennek Önhöz és megmérik a permetezésre használt vizeik kémhatását. Az általunk forgalmazott Vital pH termékkel beállítják a permetezővíz kémhatását. Kiszámolják Önnek, hogy mekkora mennyiségre lesz majd szükségük minden 100 liter tiszta víz (vagy már növényvédő és termésnövelő szeres víz) savanyításához a Vital pH termékből.
VulcanAgro Kft.
Szakmai segítség: 06-70-905-5000
(x)
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés