Hirdetés
A gazdaságok értékelését segítő magyar fejlesztést mutatott be az ÖMKi
A gazdaságok értékelésére kifejlesztett digitális eszközt mutattak be a CAPTIVATE projekt keretében az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet szakemberei. A gödöllői szakmai rendezvény során a fenntarthatósági és fejlesztési tényezők mérésére és kapcsolódó tanácsadásra, döntéstámogatásra kifejlesztett digitális eszközt mutattak be az intézet által vezetett programban. Az ökofarm-értékelési és döntéshozatali eszköz (EAD) egy digitális önértékelési megközelítés a gazdálkodók és tanácsadók számára.
„Digitális eszköz gazdaságok fenntarthatósági értékelésére és szaktanácsolására a KAP intézkedéseivel összefüggésben – (CAPTIVATE EAD tool) bemutató” címmel rendezte meg szakmai eseményét Gödöllőn, 2023. november 30-án az ÖMKi. A személyes részvétellel zajló eseményt online formában is tudták követni az érdeklődők, így közel 50 gazdálkodó és szaktanácsadó vett részt a EAD szoftver használatának bemutatóján - fogalmaztak az összefoglalóban.

A háttér és a mozgatórugók
A környezettudatos, fenntartható gazdálkodási módszerek alkalmazása iránt egyre nagyobb az igény világszerte. Mind a gazdálkodók, mind a döntéshozók érdekeltek a klímaváltozás hatásainak csökkentésében, az azzal szembeni ellenállóság növelésében, természeti erőforrásaink megóvásában és fenntartásában. De mindezek mellett kiemelten fontos terület az egészséges táplálkozás népszerűségének növelése, a gazdaságilag is működőképes ökogazdálkodási modellek elterjesztése is.
Az EU-ban a Közös Agrárpolitika támogatási rendszerei, intézkedései és előírt gyakorlatai is mind nagyobb részben fókuszálnak ezekre a területekre, emellett számos egyéb működési modell is megfigyelhető (ökotanúsító szervezetek, üzleti beszállítói láncok, minőségügyi rendszerek, stb.), ahol fontos annak az objektív felmérése, hogy egy adott gazdaság a fenntarthatóság mely szintjén áll, illetve hol tart a folyamatban és ennek tükrében milyen fejlesztési irányok határozhatók meg számára.
Ezt tudja az értékelő és támogató rendszer
Az ökofarm-értékelési és döntéshozatali eszköz (EAD) egy digitális önértékelési megközelítés a gazdálkodók és tanácsadók számára. A szoftver segítséget nyújt az ökológiai fenntarthatóság gazdaságszintű értékeléséhez, amely fenntarthatósági mutatókból áll, és olyan információkat próbál nyújtani a jelenlegi állapotról, amelyek segíthetik a gazdálkodók döntéshozatali folyamatát. A fenntarthatóság dimenzióit az ökológiára összpontosítva, részletes értékeléssel (helyi kontextusban), az eredmény feldolgozásával és a KAP-intézkedéshez való közvetlen kapcsolattal ismertették.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés