Hirdetés
A jelek szerint az oroszok a gabonaüzlet felrúgására készülnek
Az orosz kormány vezető tisztségviselői azt állították, hogy a fekete-tengeri gabonaegyezményt a jelenlegi körülmények között nem hosszabbítják meg. Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője az Izvesztyijának azt mondta, hogy a gabonaüzletnek „de facto nincs esélye”, mivel a megállapodásnak azt a részét, amely az orosz mezőgazdasági termékek exportjának megkönnyítésére irányult, soha nem hajtották végre.
Moszkva 2023 májusában vonakodva egyezett bele abba, hogy a gabonaüzletet 2 hónappal, július 17-ig meghosszabbítsák.

A gabonamegállapodás akadályba ütközik
Valentyina Matvijenko, az orosz parlament felsőházának, a Föderációs Tanácsnak a vezetője a szentpétervári gazdasági fórumon az állami sajtónak elmondta, hogy a gabonaüzlet akadályba ütközött, mivel a legfontosabb orosz követelések még nem teljesültek. Például az orosz agrárbankot, a Roszszelhozbankot nem kapcsolták vissza a SWIFT-hálózathoz, és a nyugati országok még mindig blokkolják a kritikus mezőgazdasági technológiák Oroszországba irányuló exportját.
„Ezt az alkut nem lehet korszerűsíteni. És ilyen körülmények között, úgy vélem, meghosszabbítani sem lehet, mert a türelmünk és a megvalósítási szándékunk határa kimerült” – mondta Matvijenko, hozzátéve, hogy az orosz hatóságok egy sor konzultációt terveznek a szakértői közösséggel és az afrikai országok küldöttségeivel, hogy megvitassák a jövőbeli élelmiszerellátást.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a szentpétervári fórumon kijelentette, hogy a gabonamegállapodás meghosszabbítása értelmetlen lenne, megismételve azt az állítást, hogy a nyugati országok következetesen figyelmen kívül hagyják az orosz követeléseket. Kijelentette, hogy a gabonaegyezmény nem működik.
A szankciók megkerülése
Viktorija Abramcsenko orosz miniszterelnök-helyettes azt mondta, hogy Oroszországnak nem származik ugyan haszna a gabonaüzletben való részvételből, de a vállalt kötelezettségeket teljesíti. A megállapodás jövőjéről nem nyilatkozott, de elmondta, hogy az orosz exportőröknek nagyrészt sikerült leküzdeniük a szankciós nyomást, és idén 60 millió tonna gabona exportjára számítanak.
Az idei szezon kezdete óta Oroszország 52 millió tonna gabonát exportált, ami 42 százalékkal több az előző évinél – becsülte az orosz mezőgazdasági minisztérium.
Az orosz üzleti élet keresi a szankciók megkerülésének módjait, többek között a helyi valutában történő tranzakciókra való áttéréssel – mondta Vitalij Szergejcsuk, az orosz állami bank, a VTB szóvivője. Az elkövetkező években Oroszországnak lehetősége van arra, hogy közel megduplázza élelmiszerexportját, mivel kulcsfontosságú kereskedelmi partnerei, köztük Kína és India várhatóan növelni fogják az Oroszországból származó importot.
(Forrás: allaboutfeed.net)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés