Az ügyfélszolgálatunkhoz a múlt heti cikkünk nyomán sok kérdés érkezett be a kárenyhítési kérelem beadásával kapcsolatban. Ezek alapján írtuk ezt a cikket, hogy Ön is pontosan tudja, mire számíthat, amikor beadja a kárenyhítési juttatás iránti kérelmét.

Hogyan működik a kárenyhítési juttatás?

Bizonyos üzemméret felett kötelező a tagság a kárenyhítés rendszerben. Ön a termelt növényektől függően hektáronként 1.500-4.500 Ft közötti kárenyhítési hozzájárulást fizet. Ez a pénz az, amely bekerül a közös kalapba, az állam is tesz hozzá egy összeget és ebből enyhítik a termelők kárát.

Ez azt jelenti, hogy ez a kalap felülről zárt: nem annyit fizet ki, amennyi kár keletkezett, hanem annyi pénzt tud kifizetni, amennyi benne van.

Ez idén valószínűleg kevés lesz, mert a szokásos jég- és viharkárok mellett történelmi léptékű aszály volt hazánkban, ezért sokkal több igényt fognak benyújtani, mint amennyi pénz rendelkezésre áll.

Fotó: Unsplash

Mit tehet azért, hogy jól adja be az igényét?

Ebben a helyzetben a legfontosabb az, hogy hibátlan legyen és jól legyenek kiszámolva a sarokszámok. Nem tudjuk, de feltételezzük, hogy a nagy számú és értékű igény miatt a hibák azonnali elutasítási okok lesznek, mert így próbálják majd csökkenteni a terhelést.

Milyen buktatói vannak a kárenyhítési rendszernek?

Több buktatója van a kárenyhítési rendszernek, ezekről fogunk most írni.

Az első buktató a hozamérték-számítás.

Ez azt jelenti, hogy amikor valamilyen kár éri a növényeit, akkor nemcsak a hozamcsökkenés számít, hanem az, hogy a hozamérték csökkent-e? Egy példa erre: Tavaly volt egy növényből hektáronként 6 tonna hozam és 120.000.- Ft volt az eladási ár, akkor a hektáronkénti hozamérték 720.000.- Ft volt. Idén beütött az aszály és csak 3 tonna volt a hozam hektáronként, de a termény ára felment 240.000.- Ft-ra, a hozamérték ugyanúgy 720.000.- Ft volt hektáronként, ezért a kárenyhítési rendszer szerint nincs hozamérték-csökkenés, így nem fog kárenyhítési juttatást fizetni. Annak ellenére, hogy a valóságban 50% a hozamkiesés.

A második buktató a referenciahozam.

Ez egy sarokszám a rendszerben. Azt jelenti, hogy a hozamkiesés szempontjából nem az számít, hogy idén mennyi hozama lett volna. Hanem az számít, hogy milyen volt az elmúlt 5 évben lejelentett hozam. (Ez azt is jelenti, hogy ha az elmúlt 5 évben számla és bejelentés nélkül adott el terményt, az csökkenti a referenciahozamot.)

Úgy számolják, hogy az elmúlt 5 év hozamának átlagát veszik, növényenként. Ha még nincs 5 éves hozama az adott növényből, akkor a megyei vagy az országos átlagot nézik, amelyik rendelkezésre áll. (Egy szőlész ügyfelünk mondta ezzel kapcsolatban, hogy nem érti, más termelők hogyan élnek meg a megyei referenciahozam körüli vagy alatti termést hozó szőlőjükből, mert nem lehet: nincs elég bevétel a költségek kitermeléséhez.)

Ez az, amit kiszámolunk Ön helyett! Díjmentesen és pillanatok alatt: töltse fel az egységes kérelmét az oldalunkon és emailben elküldjük a végeredményt.

De mire való a referenciahozam?

Ha ismeri a refereciahozamát, már előre tudni fogja, hogy mivel számol a kárenyhítési rendszer. Ezért azt is ki tudja számolni, hogy mennyit fog kapni tőlük. Sajnos, ez elég kevés pénz is lehet, vagy akár nulla is: ha alacsony a referenciahozama, előfordulhat, hogy a kisebb kárai után nem kap pénzt. Vagy sokkal kevesebbet kap, mint ami a valós kára.

Ezért már előre el tudja dönteni, hogy érdemes-e növénybiztosítást kötnie.

Ha köt, annak az az egyik előnye, hogy nem felezik le a kárenyhítésből kivehető pénzt. A másik előnye az, hogy – az aszálykárt kivéve – nem a referenciahozammal számolnak, ha kára van, hanem azzal a terméssel, amit várt.

Ezért érdemes megnéznie, hogy mennyibe kerülne Önnek egy növénybiztosítás, kattintson ide, töltse fel az egységes kérelmét és kiszámoljuk!

A harmadik buktató a kárküszöb.

A törvény kimondja, hogy a referenciahozamhoz képest minimum 30%-nak kell lennie a kárának ahhoz, hogy kárenyhítési juttatást kapjon. Ez az első szűrő.

Így, ha Ön ismeri a referenciahozamon alapuló kárküszöbét, akkor tudni fogja, hogy mi az a hozam, amelynél magasabbat nem érdemes bejelenteni a kárenyhítési rendszerbe, mert akkor nem lesz jogosult kárenyhítésre.

Nálunk ezt is egy gombnyomással kiszámolhatja, próbálja ki a rendszerünket!

(x)

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás