Hirdetés
A kárenyhítési juttatás – mielőtt beadná, készüljön fel!
Még egy hét van vissza a kárenyhítési juttatás iránti kérelmek beadásának kezdetéig. Utána egy hónapja lesz rá, mert idén is november 30-ig lehet beadni a kérelmeket. Ebből is lehet rendezni – többek között – az aszálykárokat, ezért érdemes foglalkozni vele.
Ebben a cikkben az ügyfélszolgálatunkhoz érkezett kérdések alapján írjuk meg a fontos tudnivalókat – és megmutatjuk, hogyan lehet gyorsan és díjmentesen kiszámolni azokat a sarokszámokat, amelyek a sikeres kérelem beadáshoz szükségesek.

Hogyan működik a kárenyhítési juttatás?
Bizonyos üzemméret felett Ön kötelezően tag a kárenyhítés rendszerben. Az Ön által termelt növényektől függően hektáronként 1.500-4.500 Ft közötti kárenyhítési hozzájárulást fizet. Ez a pénz az, amely bekerül a közös kalapba, az állam is tesz hozzá pénzt és ebből enyhítik a termelők kárait.
Ez azt jelenti, hogy ez a kalap felülről zárt: nem annyit fizet ki, amennyi kár keletkezett, hanem annyi pénzt tud kifizetni, amennyi benne van.
Ez idén valószínűleg kevés lesz, mert a szokásos jég- és viharkárok mellett történelmi léptékű aszály volt hazánkban, ezért sokkal több igényt fognak benyújtani, mint amennyi pénz rendelkezésre áll.
Két módja van az aszálykárok rendezésének
Ha volt növénybiztosítása, akkor már vagy rendezte a biztosító vagy folyamatban van.
De még arra is van elvi lehetősége, hogy a kárenyhítési rendszerből kapjon kárenyhítési juttatást. Azért elvi, mert a bekövetkezett történelmi aszálykárhoz képest kevés pénz van a rendszerben és egyelőre nincsenek olyan hírek, hogy tennének még bele.
Ettől függetlenül érdemes beadnia a kárenyhítési juttatás iránti kérelmet.
Mik a kulcsai a kárenyhítésnek?
Három fogalom, a referenciahozam, a kárküszöb és a referencia hozamérérték.
Az első a referenciahozam
A referenciahozam a termesztett növényei előző 5 éves adatai alapján kiszámolt hozama. Ez az a hozam, amelyhez képest számolja a kárenyhítés a kárt. Tehát nem az számít, hogy Ön szerint, a tapasztalatai alapján mennyi lett volna idén a terméshozama, hanem az, hogy mennyi a számított referenciahozam.
A második a kárküszöb
A kárküszöb pedig az a hozam, aminél nagyobb értéket nem jelenthet le az Állami Kárenyhítés felé, ha valamelyik növénye elemi kárt szenvedett. Mert ha megteszi, akkor már az első lépésnél elintézte, hogy ne kapjon kárenyhítési juttatást.
A harmadik a referencia hozamérték
Ez a következőképpen működik, itt van rá egy egyszerűsített, de érthető példa:
Tavaly volt egy növényből hektáronként 6 tonna hozama és 120.000.- Ft volt az eladási ár, akkor a hektáronkénti hozamértéke 720.000.- Ft volt. Idén beütött az aszály és csak 3 tonna volt a hozam hektáronként, de a termény ára felment 240.000.- Ft-ra, a hozamértéke ugyanúgy 720.000.- Ft volt hektáronként, ezért a Kárenyhítési rendszer szerint nincs hozamérték-csökkenés, így nem fog kárenyhítési juttatást fizetni. Annak ellenére, hogy a valóságban 50% a hozamkiesés.
Ezért kell ismernie minden évben a referenciahozamát, mert akkor - néhány év alatt – szépen fel tudja építeni a valós, magas terméshez sokkal jobban közelítő értéket.
Hogyan számolhatja ki egyszerűen?
Eddig ezt kiszámolni egy félórás munka volt legalább – most két kattintással megkaphatja az adatokat.
Kattintson ide, töltse fel az eredeti Egységes kérelmét és pár percen belül megkapja emailben az eredményt! Térítésmentesen.
De mire való a referenciahozam?
Ha ismeri a referenciahozamát, már előre tudni fogja, hogy mivel számol a Kárenyhítési rendszer. Ezért azt is ki tudja számolni, hogy mennyit fog kapni tőlük. Sajnos ez elég kevés pénz is lehet, vagy akár nulla is: ha alacsony a referenciahozama, előfordulhat, hogy a kisebb kárai után nem kap pénzt. Vagy sokkal kevesebbet kap, mint ami a valós kára.
Ezért már előre el tudja dönteni, hogy érdemes-e növénybiztosítást kötnie.
Ha köt, annak az az egyik előnye, hogy nem felezik le a Kárenyhítésből kivehető pénzt. A másik előnye az, hogy – az aszálykárt kivéve – nem a referenciahozammal számolnak, ha kára van, hanem azzal a terméssel, amit várt.
Ezért érdemes megnéznie, hogy mennyibe kerülne Önnek egy növénybiztosítás, kattintson ide, töltse fel az egységes kérelmét és kiszámoljuk!
Hogyan számolja ki a kárküszöböt?
A törvény kimondja, hogy a referenciahozamhoz képest minimum 30%-nak kell lennie a hozamkiesésnek ahhoz, hogy kárenyhítési juttatást kapjon. Ez az első szűrő.
Így, ha Ön ismeri a referenciahozamon alapuló kárküszöbét, akkor tudni fogja, hogy mi az a hozam, amelynél magasabbat nem érdemes bejelenteni a Kárenyhítési rendszerbe, mert akkor nem lesz jogosult kárenyhítésre.
Nálunk ezt is egy gombnyomással kiszámolhatja, próbálja ki a rendszerünk!
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés