Hogyan lehet megelőzni a gyümölcs, a szőlő tápanyaghiányát?

A termőre fordított ültetvény az intenzív növekedési időszakban sokszor szenved a tápelemek abszolút, vagy relatív hiányától. Könnyen előfordulhat vas- (Fe), magnézium- (Mg), foszfor- (P), nitrogén- (N), valamint foszfor- (P) és a bór-(B) hiány. A termés érésénél a kálium- (K) és kalcium- (Ca) táplálásra szintén oda kell figyelni, elsősorban a termés minőségi paraméterei, a bogyórepedés megelőzése és a cukorfok növelése miatt. A jó minőségű szőlő, gyümölcs és az elvárt borminőségi paramétereihez nagymértékben hozzájárul a körültekintő és a tápanyagfelvételi dinamikához idomuló táplálás. Érdemes szem előtt tartani, hogy a főbb tápelemek közül melyek, mikor, milyen arányban épülnek be a növény különböző részeibe.

A tápelemek gyors visszapótlásának hatékony módja a vízben oldható műtrágyák használata. Azoknál az ültetvényeknél, melyeknél kiépítették a csepegtető öntözőrendszert, a folyamatos és minden tekintetben kielégítő tápanyagellátás tápoldatozással könnyen megvalósítható, a többieknél azonban csak a jól megválasztott alapműtrágya-levéltrágya technológiával érhetünk el eredményt.

Szőlő ültetvényeinken jelenleg még nem elterjed az öntözés viszont a gyümölcs ültetvényeken már a csepegtető öntözéses víz és tápanyag visszapótlás elterjedt technológia.

Az ICL vízben oldható műtrágyakínálata

Tápoldatozáshoz ajánljuk

Amennyiben az ültetvényben lehetőség van öntözésre és folyamatos tápoldatozásra, javasoljuk a Solinure és/vagy Agrolution komplex vízoldható termékcsalád használatát. A tápoldatozás során a talaj tulajdonságai mellett (tápanyagszint, pH, EC…) nagyon fontos az öntöző víz minőségének ismerete (pH, EC, Cl, Na, Mg, Ca, B). Ezen információk ismeretében pontosan tudunk megfelelő terméket választani.

Az Agrolution pHLow és Agrolution Special öntöző műtrágya termékcsalád savazó hatása miatt ott is alkalmazható, ahol a talaj pH magas (enyhén vagy erősen lúgos) és az öntözővíz hidrogén-karbonát (HCO3) szintje is magas. A szőlő és gyümölcs ültetvények fenológiai fázisainak megfelelő tápanyagigényhez jól illeszkedő összetételek állnak a rendelkezésünkre. Az Agrolution 14-8-22+5CaO+2MgO+ ME N/K arányával a termés fejlődését segíti, emellett a kalciumtartalma és magas mikroelemtartalma a gyümölcs minőséget javítja. A talajunk és a fajta ismerete alapján szükséges lehet az Agrolution 14-7-14+14CaO+ ME magas kalciumtartalmú és enyhén nitrogéntúlsúlyos összetételre. A kálium igényes fejlődési szakaszokban az Agrolution 7-14-35+3,5MgO+ ME magas PK és magnéziumtartalma segíti az érési folyamatokat és erősíti a fotoszintetikus aktivitást.

A Solinure öntöző műtrágya család tagjait olyan helyen használhatjuk eredményesen és költséghatékonyan, ahol a talaj megfelelő kémhatású és az öntözővíz normál hidrogén-karbonát szinttel rendelkezik. Az intenzív gyümölcsnövekedést segíti az érés kezdetén adott Solinure FX 10-10-40 összetétele.

Amennyiben szükséges a víz pH csökkentése és a hidrogén-karbonát-szint csökkentése, használhatunk kiegészítésképpen Nova Pekacid 0-60-20 összetételű, erősen savazó hatású, vízben oldható műtrágyát, ami más műtrágyákkal egy tankban keverhető. A Nova Pekacid nem perzsel, biztonságosan használható, csökkenti az öntözővíz pH-értékét és folyamatos használat mellett tisztán tartja a csepegtető testeket. Előnyére válik, hogy kalcium-nitráttal kicsapódásmentesen keverhető, így egyszerre magas PK- és kalciumszintet tudunk biztosítani.

Lombtrágyázáshoz ajánljuk

A relatív vagy tényleges tápanyaghiánytünetek, a környezeti stressz okozta kihívásokat legjobb hatékonysággal a lombtrágyák segítségével lehet megelőzni vagy éppen orvosolni. Az ICL Agroleaf Power lombtrágyacsaládja extra tápanyagot biztosít a növényeknek számára, használatával megelőzhető a felsorolt tápelemek hiánya, enyhíti az időjárás okozta stresszt, a növényvédőszer perzselés hatásait, és a magas terméshozam által okozott terhelést. A lombtrágyával javítható az ásványi anyagok felvétele, az extra tápanyagok segítségével pedig fokozható a növény fejlődése.

Az Agroleaf levéltrágyák használata a termesztési célnak megfelelően javítja az ültetvény kondícióját, a termés minőségét, de egyidejűleg a termés mennyiségét is növeli.

Az Agroleaf Power család lelke az M77-es kelát csomag növényi kivonatokkal, szénhidrátokkal és vitaminokkal, amely a teljes NPK+TE felvételét biztosítja és anyagcsere-folyamatokat aktivál. A DPI technológia 8-10 napra megnöveli a fotoszintetikus aktivitást és az intenzívebb anyagcsere hatására több tápanyag épülhet be. Ezen komplex folyamat végeredménye az egészségesebb növény és a nagyobb termés.

Az Agroleaf Power Total 20-20-20+ME összetételt szőlőnél és gyümölcsösökben az intenzív termés növekedés időszakában javasoljuk. Kalciumhiány megelőzésére, bogyó repedés, illetve az almánál a fekete héjfoltosság megelőzésére Agroleaf Power Calcium 11-5-19+9CaO+2,5MgO+ME összetételű magas kalciumtartalmú és káliumtúlsúlyos típust érés kezdetén vagy zsendülés időszakában használhatjuk. Érés elősegítésére, a cukorfok növelésére javasolt az Agroleaf Power High K 15-11-31+ME összetétel használata.

Az Agroleaf Power javasolt dózisa 4-5 kg/ha, melyet 400-500 liter/ha vízmennyiséggel kell kipermetezni. A levéltrágyát a növényvédelmi permetezésekkel egy menetben javasoljuk kijuttatni. Az Agroleaf lombtrágya a növényvédő szerek többségével keverhető, de minden esetben javasoljuk a keverési próbát elvégezni. Réz (Cu) tartalmú szerekkel lehetőleg ne keverjük, mert a nagy mennyiségű réz hatóanyag a lombtrágyák rézkelátjainak stabilitását jelentősen csökkentheti.

Különösen kemény víz esetén a pH csökkentéséhez javasoljuk Nova Pekacid kristályos vízoldékony műtrágyánk használatát. Speciális magas PK tartalmú lombtrágyaként is használható termék a Nova Pekacid 0-60-20 összetételű vízben oldható műtrágya, mely speciális összetevői révén a permetlevek pH és hidrogén-karbonát szintjét csökkenti. A növényi orvosságok az ideális pH-tartományban hatékonyabban tudnak dolgozni. A Pekacid további előnye, hogy magasabb dózisban a permetlé pH-szintjét akár pH 4-4,5-re is csökkenthetjük, így a lisztharmat számára ideális levél pH 5-5,5-ről lecsökkentve a gomba micéliumai számára kedvezőtlen környezetet biztosítunk. A Pekacid további igen komoly előnye, hogy a lombozat viaszrétegét nem bántja.

További információkért látogasson el weboldalunkra! Területre szabott, részletes tápanyag utánpótlási tanácsokért hívja bátran Rácz Gábor kollégánkat a 30/488-1479-es telefonszámon, vagy vegye fel vele a kapcsolatot a gabor.racz@icl-group.com email címen!

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás