Az egészséges, édes, mutatós szőlő- vagy almatermést célozva az esős, extrém időben nem az a kérdés, hogy kell-e lombtrágyázni. Sokkal inkább az, miként találjunk rá arra a tápanyagra, aminek kiemelkedő hatóanyag-koncentrációja és átlagon felüli felszívódása akkor is pótolja a növényi immunrendszer számára nélkülözhetetlen komplett mikroelemsort, ha csak 48 óránk van két súlyos zápor között. A célzott lombtrágyázás ugyanis a párás, esős időben legalább annyit számít, mint maga a növényvédelem, hiszen a piacos termés érdekében nem orvosolni kell egy gombás fertőzést vagy rovarkárt, hanem megelőzni azt.

Rácz Gábort, a hatásfokozó adalékanyagokkal készülő lombtrágyák specialistájának számító ICL műtrágyagyár területi képviselőjét arról kérdeztük, mit mérlegeljenek a gazdák a levéltrágyák kiválasztásakor. Illetve arra voltunk kíváncsiak, hogyan alkalmazzák a szőlőkben, gyümölcsösökben a nyári lombtrágyákat a maximális hatásfokért.

A jobb hatásfokkal, gyorsabban hasznosuló tápelemeknek köszönhetően megéri a gazdáknak prémium lombtrágyákat választani az ültetvényekben.

1., Sose felejtsük: végül nincs drágább az olcsó lombtrágyánál a szőlőben vagy a gyümölcsösben!

Egy szőlész vagy gyümölcstermesztő célja évjárattól függetlenül az, hogy olyan ízű, színű, méretű termést hozzanak ki a tőkékből vagy gyümölcsfáikból, ami maradéktalanul kielégíti a vásárlói igényeket. A titkát a folyamatos, optimális tápanyag-ellátottság jelenti, amelyben kulcsszerep hárul a mikroelemekre. Leegyszerűsítve ugyanis, amíg a növényvédelem úgy dolgozik, mint nálunk embereknél az orvosság, addig az oksági alapon végzett tápanyag-utánpótlás ,a példánál maradva, a helyes életmóddal biztosított megelőzés. A piacos terméshez pedig a megelőzés a legfontosabb, hiszen egyszerűbb a kritikus fejlődési szakaszban pótolni levélzeten keresztül a nitrogént, vagy épp a kalciumot, magnéziumot, rezet, cinket, mangánt és bórt, mint utólag bánkódni a kisebb termésméret, barna foltosság, töppedt szemek és alacsony cukortartalom miatt.

Extrém időjárás esetén a szakértők szerint egyértelműen a prémium termékek irányába billen a mérleg nyelve, az ő táborukat erősíti Rácz Gábor is.

„Egy olcsóbb levéltrágya bekerülési költsége lehet, alacsonyabb, de ha ezzel együtt a kijuttatott tápanyag mennyisége is az, és ráadásul csak körülményesen szívódik fel, akkor gyakori esőzések idején végül semmi más nem történik, mint, hogy szélnek eresztette a gazda a pénzét. Legyen szó egy időjárási okból vagy talajprobléma miatt fellépő viszonylagos relatív tápanyaghiányról vagy más okból bekövetkező gyors állapotromlásról az állományban, intenzív termesztéstechnológia estén csak néhány napunk lesz megelőzni a bajt. Ehhez költséghatékony megoldást csak az olyan prémium lombtrágyák jelentenek, mint amilyenek az ICL műtrágyagyár Agroleaf Power lombtrágyái is, hiszen ezeket úgy tervezték, hogy a páratlan hatóanyag-tisztaságnak köszönhetően rövidebb idő alatt több tápanyagot juttasson be a növények szervezetébe. Az ilyen termékcsaládoknál figyelembe veszik azt is, hogy a lombtrágyázás feladata, hogy az alaptrágyázást támogatva igazodjon a növények különböző fejlődési fázisaihoz, így ennek megfelelően finomhangolják a tápanyagok arányát is.”

A szakértő szerint az Agroleaf Power lombtrágyáknál ezért találunk például 6 különböző összetételt, amelyekkel a kora tavaszi gyökéraktivitásnak kedvező plusz foszfortól kezdve, a termésnövekedésnél lényeges plusz nitrogénen át a gyümölcsérést segítő káliumtúlsúlyos összetételig válogathatnak a termelők.

Az Agroleaf Power lombtrágyák hatásfokozó adalékanyagaival megelőzhetőek a termésproblémák az ültetvényekben.

2., A hatásfok növeléséhez dózisból kevesebb, kijuttatásból több kell hatásnövelő adalékokból

Az ICL lombtrágyák prémium termékcsaládjaként az Agroleaf Power tápanyagok speciális adalékanyagaikkal pontosan azt nyújtják, amivel körülményektől függetlenül optimális maradhat a szőlőültetvény és a gyümölcsös tápanyagellátása.

  • A DPI (Double Power Impact) technológia segítségével a kijuttatott tápelemek tovább lesznek elérhetőek a növényeknek, a felvett tápelemtartalom gyorsabban épül be a növényekbe.

  • M-77 kelátcsomagjuk egyszerre tartalmaz tápanyagokat felszívó szövetek működését segítő vitaminokat, a tápanyag-hasznosulást fokozó funkcionális elemeket és stresszcsökkentő összetevőket. Ennek köszönhetően a gyorsabban és tovább elérhető tápelemek jobb arányban épülnek be, fordulnak termőre a gyümölcsfákban, szőlőben.

Az Agroleaf Power lombtrágyákkal kijuttatott makro- és mikroelemek maradéktalan hasznosulásához a kijuttatásához 2-3 napra van szükség, de a kísérletek azt mutatták, hogy hála a hatásfokozó összetevőknek, a növényeken belül már a kijuttatás után 24 órával jelentős pozitív élettani változások indulnak be. A DPI technológiával a tápelemek kitolt hatástartammal 200 órán át maradnak felvehetőek a levélzeten, ez ideális körülmények között 8-10 napot tesz ki az állományban.”

3., Sose felejtsük, a lombtrágya nagyobb része víz: áldozzunk pár száz forintot a pH korrekcióra!

A növényvédőszerekhez hasonlóan a lombtrágyákra is igaz, a vízminőség drámain befolyásolja a hatásfokot, hiszen az oldat nagy része nem hatóanyag, hanem víz! A kijuttatáshoz ezért használjunk jó minőségű lágy vizet, vagy pedig alkalmazzunk a pH és az EC érték esetében is korrekcióhoz kifejlesztett készítményt. Az ICL Nova Pekacid száraz foszforsavval kiegészített öntöző műtrágyája (NPK 0-60-20) kétszeres haszon a termelőknek. A vízlágyításhoz mindössze 500 g/1 m3 dózissal így alacsony ráfordítással maradhatunk 2,5-3 EC érték és 5,5-6,5 pH érték közötti tartományban.

Milyen nyári lombtrágyákat ajánl az ICL almatermésűekhez?

A termés növekedési időszakában alkalmazzuk a kiegyensúlyozott tápelemösszetételű Agroleaf Power Totalt (20+20+20+mikroelemcsomag – vas, mangán, bór, réz, molibdén, cink).

4 kg/ha dózisban.

Gyümölcsérés idején végezzünk kezeléseket a magas káliumtartalmú Agroleaf Power High K-val (15+10+31+mikroelemcsomag – vas, mangán, bór, réz, molibdén, cink).

4 kg/ha dózisban, 2-3 alkalommal ismételve.

A hosszabb tárolásra szánt gyümölcsök esetén legkésőbb július végéig juttassuk ki a lombtrágyát. A jó káliumellátottság az almatermésűeknél kritikus fontosságú a megfelelő pillanatban, hiszen javítja a gyümölcsök színét, ízét, tárolhatóságát, ráadásul kitolja a növény szárazságtűrését is.

Egész tenyészidőszakban a keserűfoltosság megelőzéséhez:
Agroleaf Power CA (11-5-19+9CaO+2,5MgO+mikroelemcsomag), amely számos nélkülözhetetlen mikroelem – réz, cink, bór, magnézium – társaságában tartalmazza a termés minőségi mutatóit jelentősen javító emelt kalciumdózist.

3-5 kg/ha dózisban alkalmazva.

Mely ICL lombtrágyákkal egyszerűbb kiváló minőségű termést elérni szőlőben?

Röviddel a virágzás után Agroleaf Power Magnesium (10-5-10+16MgO+32SO3+ mikroelemek) a kocsánybénulás és a levélérközi klorózis megelőzéséhez.

3-5 kg/ha dózisban alkalmazva.

7-14 naponta ismételve.

Plusz kalciumdózis már borsónyi termésmérettől:
Agroleaf Power CA (11-5-19+9CaO+2,5MgO+mikroelemcsomag).

Javítja a bogyók sejtfalszilárdságát, megelőzi a bogyóhéjrepedést, javítja az eladhatóságot a roppanós bogyóállag biztosításával. Gépi szüretelésnél a kalcium lombtrágyával kezelt gyümölcsök jobban ellenállnak a rázóhatásnak, így kisebb az oxidáció fehérszőlőknél, míg kékszőlőknél a színeződést befolyásolja kedvezően.

3-5 kg/ha dózisban alkalmazva.

7-14 naponta ismételve.

Szüretelés előtt a termés cukorfokának emeléséhez: Agroleaf Power High K  (15-10-31 + mikroelemek).

A lombtrágya jelentős plusz káliumtartalmával sikeresen előzi meg a káliumhiány okozta fürtfonnyadást, a könnyen felvehető tápelem emeli a cukortartalmat, javítja az íz- és illatanyagok intenzitását.

4-5 kg/ha dózisban alkalmazva.
7-14 naponta ismételve.

Az Agroleaf Power lombtrágyák a legtöbb növényvédőszerrel (a réztartalmú készítményeket kivéve) problémamentesen keverhetőek. Az első kijuttatás előtt mindig végezzük alacsony dózissal próbakeverést és próbakezelést az állományban!

Keresse Rácz Gábor területi képviselőt a további termékinformációért, ingyenes szaktanácsadásért!

Rácz Gábor növényvédelmi szakmérnök, ICL
tel: +36304881479
email: gabor.racz@icl-group.com

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás