A műtrágyapiac továbbra is kaotikus. A gazdálkodók tanácstalanok. Nem tudják eldönteni, mikor vásároljanak, vásároljanak egyáltalán vagy csökkentett dózist alkalmazzanak. Vázsonyi László, a VulcanAgro Kft. fejlesztőmérnöke, javaslataival segít eligazodni a kérdésben, és két lehetséges alternatívát is felvázolt.

Mi jellemzi jelenleg a termésnövelők piacát?

A gáz- és energiaárak extrém drágulása hihetetlen mértékben felforgatta a műtrágya- és alapanyagpiacot. A termelők azzal szembesülnek, hogy a jelenlegi árszinten nem lehet a megszokott és korábban alkalmazott technológiát használni. Ha valaki több mázsa komplex műtrágyát vagy hasonló mennyiségben nitrogén fejtrágyát juttatna ki a növényekre, ez most hektáronként akár 150-250 ezer Ft-ba is kerülne. Emiatt óriási a felháborodás Európa-szerte. A helyzet megoldására néhány helyen kormányzati beavatkozás történt, másutt a piaci szereplők próbálják kezelni a helyzetet.

Azt látjuk, hogy a termelők jelentős része még nem vásárolta meg a tavaszi műtrágyát, sem a nitrogén, sem a vetéssel egymenetben vagy előtte kijuttatandó komplex műtrágyát és a jelenlegi árszinten nem is akarnak vásárolni, mert nem látják biztosítottnak, hogy a befektetés megtérül.

A tavaszi munkavégzés kezdetekor, a jelenlegi állás szerint, a gazdák óriási gondokkal fognak szembesülni.

Mit javasolnak a gazdálkodóknak, hogy elkerüljék a tavaszi áruhiányt?

A VulcanAgro nitrogénműtrágyákat nem forgalmaz, ellenben több olyan inputanyagot kínálunk, amit felhasználva is lehet biztonságosan termelni, vagy alkalmasak a gazdák által eddig használt technológia leváltására.

Alternatívát tudunk kínálni a helyzet kezelésére, de ehhez a gazdáknak időben tájékozódni kell és a döntést nem szabad az utolsó pillanatra hagyni. A tél végére elképzelhető, hogy termékhiány alakul ki a hirtelen megnövekedett igény miatt vagy a szállítási kapacitások korlátozottak lesznek.

Mi is csak azokból az alapanyagokból tudunk gyártani, ami beérkezett Magyarországra. Ha nem, vagy keveset gyártanak a gyárak, ha nincs víz a Dunában, akkor a mi gyártásunk is korlátozott lehet. Míg korábban korlátlanul elérhető volt az alapanyag, ma számunkra is nehéz feladat az alapanyagok beszerzése, és bizonyos termékek rövid határidőn belüli kiszolgálása.

A termelőknek most előre kell gondolkodni, sokkal inkább, mint korábban. Az jár jól, aki a megszokottnál 4-5 hónappal korábbra teszi a beszerzését, azaz már ősszel megvásárolja a szükséges tavaszi inputokat.

A műtrágyát január-februárban ki kell juttatni a búza- és repce állományokba. Ahol még ma sincs döntés, hogy ennyi pénzért vesznek-e több kamionnal, ott nagyon kicsi az esélye annak, hogy időben lesz elegendő műtrágya. A múlt héten tovább drágultak a műtrágyák, bár sok hír lát napvilágot, hogy valamikor majd csökkenni fognak a gázárak, de senki sem tudja, mikor fog ez a termékek árában megjelenni.  Mi nem gondoljuk, hogy ez a következő év második negyedéve előtt meg fog történni, de jóslatokba nem bonyolódnánk. A növények viszont tél végén nem tudnak várni. Ha majd kisüt a nap, el kell kezdeni a fejtrágyázást vagy el kell kezdeni előkészülni a kukorica és napraforgó vetéséhez.

Hogyan tud segíteni a VulcanAgro? Mi legyen az alternatíva?

Két javaslatunk van.

Az egyik, hogy szilárd starter komplex műtrágya helyett, ami esetleg nem elérhető vagy megfizethetetlenül magas az ára, áttérhetnek egy folyékony NPK-ra, ami jelenleg is kapható. A szilárd változathoz képest alig drágult és alkalmazásával kisebb mennyiséggel is el lehet indítani a növényt. Ezek a folyékony szerves alaptrágyák, lényegesen jobban működnek, javítják a talaj minőségét és kevesebb utólagos inputtal is lehet jó terméseredményt elérni. A másik út pedig a nitrogén lombtrágyák alkalmazása, amiből már most nagy a kereslet. Igaz, hogy ezzel nem lehet egy UAN vagy 27%-os nitrogén által kijuttatott nitrogén mennyiséget elérni, de több permetezéssel, nagyban megközelíthetjük a hatást. Ki fog bevállalni 80–100 kg/ha nitrogén hatóanyag kijuttatást és vele együtt 70–90 000.-Ft/ha egyszeri költséget? A 3–4 alkalmi nagy dózisú nitrogén lombtrágya kezeléssel mindig lehet annyi hatóanyagot pótolni, amivel a növény tovább él, kitelítődik a szem és egy jó-közepes termésátlagot el lehet érni. Ráadásul ennek a hektárköltsége a fejtrágya töredéke. Működhet a kettő kombinációja is, kezdhetünk egy nagyon kevés fejtrágyával és mellette, utána folytathatjuk nagy dózisú nitrogén lombtrágyával.

Nitrogén-magnézium-kén alapú lombtrágyák használatával jelentősen csökkenthetjük vagy végső esetben el is hagyhatjuk a szilárd nitrogén fejtrágyázást

A nitrogén lombtrágya aszályban is működik?

A klímaváltozás egyre hosszabb száraz időszakot eredményez, tavasztól-nyárig. Ebben a szemtelítődés-érés időszakban lenne igazán szüksége a növénynek a nitrogénre. Ezért egyre többen fordulnak ebben az időszakban 20–40 liter/ha nitrogén lombtrágyához, mert ez eső hiányában is nagyobb hatékonysággal működik, kevésbé perzsel és kevésbé terheli meg a növényt. 2022-ben valószínűleg nem fogjuk megdönteni az elmúlt 20 év termésrekordjait, de jó közepes termésátlaggal, kevesebb talajtaposással és terheléssel számolhatunk. Meg fognak dőlni korábban megdönthetetlennek hitt tézisek, sokan fognak rájönni arra, hogy másként is lehet csinálni, mint amit elődeink kitaláltak a 70-es években.

A lombtrágyák akkor is hasznosulnak, ha száraz a talaj, és tápanyagot alig tud felvenni a növény

A VulcanAgro jelenleg a folyékony NPK-ra és a nitrogén lombtrágyára is kínál akciót. Mit lehet ezekről tudni?

Az akcióinkat úgy szervezzük, hogy mindig az legyen az legyen elérhető, amire éppen nagy szükség van vagy ami egy aktuális problémát old meg. Ehhez mi általában komplex technológiát kínálunk. Folyamatosan szakmai információkkal látjuk el a piacot, pl. miért kell több kén a növénynek, vagy és miért kell tapadásfokozót használni, miért kell egy lombtrágyának több hatóanyagot tartalmaznia.

Ha a helyzet most egy technológiaiváltást kényszerít ki, akkor mi tényleg technológiát kínálunk, nem csak egy újabb terméket. Egy jó technológia – ami ráadásul olcsóbb is, mint a régóta használt – azt eredményezheti, hogy a gazdák később is kitartanak majd mellette. Ha azt tapasztalják, hogy az új technológia talajkímélőbb, fenntarthatóbb gazdálkodást eredményez, és ezzel ugyanolyan színvonalon lehet termelni vagy akár még jobban is, akkor a jövőben is megtarthatják ezt. Ezért kínáljuk most ezeket az akciókat és csomagokat.

Meddig élnek ezek az akciók?

A jelenlegi áruellátás és dráguló tendencia mellett, 4–6 hétig tartható egy-egy akció. Csak azt az akciót tudjuk hirdetni, amit előtte alapanyag oldalról le tudunk fedezni.

Evezzünk egy kicsit vidámabb vizekre. Milyen állapotban vannak az őszi vetések?

A repcekelések behozták a vetés előtti hosszú száraz időszak miatt korábban kialakult elmaradást. Most viszont már megérkeztek a talajmenti fagyok, és a fel nem oldott műtrágyák tápanyaghiányt okoztak. Néhány helyen lehet látni a lilás-sárgás tüneteket. Ugyanakkor, ami kikelt és magmaradt az jó állapotúnak mondható. Az állományokat egyébként most nemcsak regulátorozni kell és 1 liternyi bórt kijuttatni, hanem sokkal több tápanyaggal kellene levélen keresztül táplálni a növényeket.

A kalászosok az esők nyomán szépen kikeltek, ki fognak sorolni, elkezdenek bokrosodni, de a következő időszak csapadék- és hőmérsékleti viszonyai fogják meghatározni, hogyan mennek a télbe. Az őszi állományok tehát jó állapotban vannak.

Idén a tavalyi évvel ellentétben a vetőmag többsége időben a talajba került. Jó évet kezdhetnénk 2022-ben, csak a termény árak ne csökkenjenek és inputproblémák ne lennének.

Végezetül, mit javasolna most a gazdálkodóknak?

Mindenkinek, aki ezt a cikket olvassa, azt javaslom, hogy találjon alternatívát minél előbb, mert tápanyag nélkül lehetetlen lesz jó termésátlagokat és eredményeket elérni. Mivel a termények ára rendkívül magas, a ráfordítás valószínűleg megtérül, de továbbra is kérdés, hogy ki milyen ráfordításban mer gondolkodni.

www.vulcanagro.hu
Szaktanácsadás: 06-70/905-5000

(x)

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás