Hirdetés
Alig tojnak a tyúkok – még drágább lehet a tojás
A téli szezonális termelés csökkenése miatt nincs túlkínálat, így az árak emelésére is sor kerülhet. Ezt erősítik meg a Baromfi Termék Tanácsba tömörült tojástermelő vállalkozások: szerintük elkerülhetetlenné vált az átadási árak emelése.
A tél közepén túljutva, a háztáji tyúkok alig termelnek. A nagyüzemi, szabályozott körülmények között nincs a természetből fakadó jelentős tojáshozam-csökkenés, viszont ott a költségek nőttek nagyot. Mindkét tényező a tojás drágulását vetíti előre, és ezt a termelők már be is jelentették – adta hírül a szabadfold.hu.

is sor kerülhet (Fotó: Pixabay)
A takarmányok drasztikus drágulása minden baromfi- és sertéstartó életét megnehezíti. Míg a hústermelők számára nagyon nehéz lesz érvényesíteni az árakban a költségnövekedésüket – a csirke- és a sertéshús piacán is túltermelés alakult ki Európában –, addig a tojástermelőknek adott a lehetőség: a téli szezonális termelés csökkenése miatt nincs túlkínálat, így az árak emelésére is sor kerülhet.
Ezt erősítik meg a Baromfi Termék Tanácsba tömörült tojástermelő vállalkozások: szerintük elkerülhetetlenné vált az átadási árak emelése.
Ketreces, mélyalmos, szabadtéri, netán bio-?
Hogy mire számíthat a háziasszony a piacon, a boltokban? Nagyjából arra, amit már három-négy éve megéltünk: a legkisebb méretű, 45-50 grammos tojás darabja 40 forint körüli, a nagyobbak 50-60 forintért kaphatók. Persze az ár attól is függ, hogy a tojás ketreces, mélyalmos, szabadtéri, netán biotermelésből származik-e, az utóbbi ára akár 70 forint fölé is mehet.
Az előrejelzések szerint az áremelkedés a következő időszakban is folytatódhat, a takarmányárak az aratásig szinte biztosan magasan maradnak. Sőt, a kész takarmányoknál az év első felében további 10 százalékos drágulás várható. S persze jön még április elején a húsvéti ünnepsor, amikor óriási a kereslet a tojásra, ez pedig ismét alapot adhat az áremelési szándék megvalósítására.

a tojásra (Fotó: Pixabay)
Tönkre is mehetnek a termelők
Nagy kérdés, hogy a termelők miként bírják a költségek növekedését – sokan veszteségessé válhatnak, sőt tönkre is mehetnek. Ha ez bekövetkezik, a tojástermelés is tovább csökkenhet, még inkább erősítve a magas árakat – feltéve, hogy a külföldi piacokon nem jelenik meg ismét nagy tömegben az olcsóbb tojás.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés