A 2021-es esztendőben a korábbi éveket messze meghaladó mértékű, közel 75 milliárd forint területalapú támogatást fizetett ki a Magyar Államkincstár az előlegfizetés első napján, több mint 108 ezer termelő részére. Továbbá több, mint 3 ezer tejtermelő gazdaság részére közel 15 milliárd forint termeléshez kötött tejhasznú tehén támogatás utalása történt meg. Detre Miklós, a Magyar Államkincstár (MÁK) elnökhelyettese egy siófoki szakmai konferencián beszélt arról is, hogy az előlegfizetési időszak utolsó napjáig, 2021. november 30-ig jelentős, 258 milliárd forint előleg került a hazai gazdákhoz.

Az Agrárszektor számolt be a szakember előadásáról. Ebben elmondta, hogy 2020-ban 889 milliárd forint mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatást fizetett ki a Magyar Államkincstár 193 ezer ügyfélnek, 2021-ben november 30-ig pedig összesen 688 milliárd forint volt a kifizetett összeg 189 ezer ügyfélnek. Detre Miklós arról is beszélt, hogy 2020-ban 169 ezer egységes kérelmet nyújtottak be 5 millió hektár mezőgazdasági területre, és 2021. június 30-ig 540 milliárd forintot meghaladó összegű támogatás kifizetése történt meg, több, mint 166 ezer gazdálkodó részére. 2021-ben 40 darab jogcímre lehetett igényelni támogatást, illetve 4 darab adatszolgáltatási kötelezettséget teljesíteni. A szankciómentes benyújtási időszak 2021. április 7. és 2021. május 17. között volt, a beadási határidőig 165 ezer egységes kérelmet kaptak az igényelt 5 millió hektár területre. 

Támogatás a föld művelésére: 2021-ben közel 75 milliárd forint területalapú támogatást fizetett a Magyar Államkincstár az előlegfizetés első napján 108 ezer termelőnek - Fotó: Magro.hu, CSZS, Baracska
Támogatás a föld művelésére: 2021-ben közel 75 milliárd forint területalapú támogatást fizetett a Magyar Államkincstár az előlegfizetés első napján 108 ezer termelőnek - Fotó: Magro.hu, CSZS, Baracska

Agrárdigitalizáció a műholdfelvételek alapján

Beszélt arról, hogy a Kincstár 2021-ben is alkalmazta az előzetes ellenőrzés jogintézményét, emellett pilot jelleggel megkezdték az Európai Űrügynökség által finanszírozott Sentinel műholdcsalád által készített nagyfelbontású műholdfelvétel-idősorok felhasználását, elemzését és beépítését a támogatáskezelési folyamatba. A műholdas adatok feldolgozása alapján adott visszajelzéssel igyekeztek tovább támogatni a benyújtott kérelmek minőségének javítását. 2021-ben sor került a jogszerű földhasználat vizsgálatra a kormányhivatalok részéről, illetőleg a teljes kérelemállomány tekintetében a földhasználati nyilvántartás adatainak feldolgozására.

A gazdák pénzügyi stabilitását támogatják a tavaszi, korai kifizetések

A Kincstár az elmúlt évekhez hasonlóan az uniós szabályok adta legkorábbi időponttól, vagyis 2021. október 18-tól megkezdte a 2021. évi egységes kérelmekre vonatkozó előleg kifizetését. Az előlegfizetés fő célja, hogy a termelők pénzügyi stabilitása, likviditása – elsősorban az őszi munkák zavartalan elvégzése érdekében - biztosítható legyen. A Kincstár már az előlegfizetés első napján, a korábbi éveket messze meghaladó mértékű, közel 75 milliárd forint területalapú támogatást fizetett ki, több mint 108 ezer termelő részére, míg több mint 3 ezer tejtermelő részére közel 15 milliárd forint termeléshez kötött tejhasznú tehén támogatás utalása történt meg. Az előlegfizetési időszak utolsó napjáig, 2021. november 30-ig a korábbi éveket meghaladó mértékű, mindösszesen 258 milliárd forint előleg került kifizetésre - közölte Detre Miklós.

Fejlesztés: mobilGAZDA program a termelők információval való ellátására

A Kincstár Kifizető Ügynökségi mobil applikációt fejlesztett ki és tett ingyenesen elérhetővé (iOS és Android platformon) a 2021. évi EK benyújtásával egyidejűleg. A gazdálkodók így valós időben és közvetlenebb kommunikációs csatornán keresztül, személyre szabottan informálódhatnak a KAP támogatásai kapcsán jelentkező lehetőségekről és kötelezettségekről - fogalmazott Detre Miklós. A szakember hozzátette, hogy az információcsere felgyorsulhat, a kérelmek pontosabbá válhatnak, ami elősegíti a gördülékenyebb kérelemkezelést, illetőleg felgyorsíthatja a kifizetéseket. Az applikációban többek között olyan ügyfélszolgálati funkciók vannak, mint például az időpontfoglalás, de találni naptárat is a betartandó határidőkről. Továbbá lehetőség van mezőgazdasági parcellaadatok megtekintésére, geo-referált fénykép készítésére, egyes elektronikus bizonylatok beküldésére, valamint található földterületmérési funkció is, amely automatikusan megjelenik az egységes kérelem (EK) beadófelületen.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás