Több milliárd eurótól eshet el a romániai mezőgazdaság, ha a bukaresti kormány nem módosítja Brüsszel elvárásai szerint az ország helyreállítási programját. A gazdák becsapva érzik magukat az elmaradt kártérítések, a csökkenő támogatások és a kormány hamis ígéretei miatt. A gazdák és a termelőközösségek tagjai azt is sérelmezik, hogy a hatóságok nem nyújtanak kártérítést az aszálykárok után, és nem kapnak megfelelő támogatást és védelmet az importdömpinggel szemben. Ezért országos tiltakozó akcióba fognak, hogy felhívják a figyelmet a helyzetre, amit az állami támogatások megcsappanása okozott.

Az ágazatot sújtó gondok szerteágazók, a legfőbb és legaktuálisabb panasz arra vonatkozik, hogy a hangzatos ígéretek ellenére a gazdák egy vasat sem kaptak aszálykáruk enyhítésére, a mezőgazdasági programokra szánt költségvetési forrásokat pedig drasztikusan megkurtították - írta a Világgazdaság. A bukaresti agrártárca még 2020-ban kilátásba helyezte, hogy kártérítést nyújt a gazdáknak az évtizedek óta nem látott méretű szárazság miatt. Az aszály pusztításáról sokat elmond, hogy 2019-hez képest kukoricából mintegy 45, búzából pedig 41 százalékkal termett kevesebb tavaly. Emiatt mintegy 35 ezer gazda több mint 1,1 millió hektár területre igényelt kártérítést. Bár Nechita-Adrian Oros agrárminiszter hónapokkal ezelőtt bejelentette, hogy 1 milliárd lejt ( 73 milliárd forint) elkülönítettek erre a célra, a tárcavezető nemrég elismerte, tartoznak a károsultaknak, még nem azonosították a szükséges forrásokat, de „keresik a megoldást”.

A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium (Ministerul Agriculturii din România) épülete Románia fővárosában, Bukarestben - a szakértőktől várják a romániai mezőgazdaság gondjainak megoldását a termelők
A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium (Ministerul Agriculturii din România) épülete Románia fővárosában, Bukarestben - a szakértőktől várják a romániai mezőgazdaság gondjainak megoldását a termelők

Így látja a gazdaszövetség vezetője a romániai mezőgazdaság helyzetét:

Az az érzésünk, mintha az illetékesek kifejezetten gyűlölnék az ország élelmiszer-biztonságáért dolgozó gazdákat. Miközben az Európai Unió valamennyi tagállamában erőn felül támogatják a mezőgazdaság szereplőit, nálunk mellőzik az ágazatot. Emiatt teljesen versenyképtelenek leszünk európai szinten – vázolta fel a helyzetet Vlad Macovei, a Gazdálkodók Ereje Egyesület vezetője.

Az ágazat képviselői körében az is csalódást és felháborodást okozott, hogy a kormány a felére csökkentette a nemzeti költségvetésből a gazdáknak járó átmeneti támogatásokat.

Miközben például a mezőgazdasági növények után 2019-ben 13 ezer eurót kaptak hektáronként, tavalyra ez 5900 euróra esett vissza. A kormányzati ígéretek ellenére egyelőre nem sok esély mutatkozik a 8 regionális zöldség- és gyümölcslerakatnak a létrehozására sem. Ezek pedig roppant fontosak lennének a termelők számára a terményeik tárolásához.

Gondok vannak az öntözésfejlesztéssel is

Miközben késik az aszálykárok megtérítése, a levegőben lóg az öntözőberendezések kiépítését célzó országos terv is. Erre Románia a helyreállítási program keretében hárommilliárd eurót remél az uniótól. A rendszer bővítése azért is sürgős, mivel az öntözhető terület mára 1 millió hektár alá csökkent a 3 évtizeddel ezelőtti 3 millióról. Brüsszel azonban nemrég értésre adta, hogy a járvány hatásainak enyhítésére szolgáló alapból ilyen célra nem kérhető támogatás, ezért módosításra visszadobta a programot a bukaresti kormánynak. A helyreállítási alapból 30,5 milliárd euró illeti meg Romániát vissza nem térítendő támogatás és hitel formájában.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás