A brojlerek precíziós tenyésztésében a fertőzések és az antimikrobiális rezisztencia kimutatására, valamint az új terápiák támogatására szolgáló kutatás egy 11,5 millió fontos brit kormányzati beruházás egy részét kapja. A Tania Dottorini, a Nottinghami Egyetem docense által vezetett új megközelítés a bélmikrobiom mesterséges intelligencia és omika segítségével történő megfigyelését foglalja magában.

Dottorini kutatási témái közé tartozik az új informatikai, gépi tanulási és (mesterséges) intelligens megoldások kifejlesztése a fertőző betegségek megértéséhez és diagnosztizálásához mind az állatoknál, mind az embereknél, valamint az antimikrobiális rezisztencia kialakulásának és terjedésének tanulmányozásához.

A teljes genomszekvenálás és a génmegosztási hálózat gépi tanulással támogatott elemzése azonosítja az antibiotikum-rezisztencia megosztását az állatok, az emberek és a környezet közöt
A teljes genomszekvenálás és a génmegosztási hálózat gépi tanulással támogatott elemzése azonosítja az antibiotikum-rezisztencia megosztását az állatok, az emberek és a környezet közöt (Fotó: Pixabay)

Kutatásai gyakran magukban foglalják a különböző tudományágak és ismeretek egyesítését prediktív modellek kifejlesztése és adatbányászati feladatok megoldása érdekében olyan forgatókönyvekben, amelyek az omikai technológiákból (genomika, transzkriptomika, proteomika) származó nagyméretű adatelemzést foglalnak magukban.

Antimikrobás szereknek ellenálló E. coli baktériumok

Legutóbbi, a PLoS Computational Biology folyóiratban tavaly közzétett kutatásában kínai tudósokkal együttműködve longitudinális vizsgálatot végzett egy nagyüzemi baromfifarmon Kínában. A tanulmány az antimikrobiális szereknek ellenálló E. coli baktériumok és antimikrobiális rezisztenciagének (ARG) megjelenését és az emberekre való átterjedését vizsgálta.

A teljes genomszekvenálás és a génmegosztási hálózat gépi tanulással támogatott elemzése azonosítja az antibiotikum-rezisztencia megosztását az állatok, az emberek és a környezet között az érintett állattenyésztésben a teljes genom filogenetikai elemzése és az egynukleotid-polimorfizmusokon (SNP-k) alapuló hálózatelemzés segítségével.

Multidrog-rezisztencia profilok

A kutatók nagymértékben összefüggő, nem patogén és patogén E.coli törzseket találtak, amelyek filogenetikai keveredéssel és a közös multidrog-rezisztenciaprofilok nagy gyakoriságával rendelkeznek az állatállomány, az ember és a környezet között.

A tudományos, ipari és politikai döntéshozókkal közösen kidolgozott finanszírozási irányvonal célja olyan innovatív, gazdaságon belüli megoldások kidolgozása, amelyek enyhítik az endemikus betegségek hatását az Egyesült Királyság állattenyésztési ágazatára, és nagy hangsúlyt fektetnek a digitális mezőgazdaságra és a gépi tanulásra.

A gazdálkodók, állatorvosok és kutatók összefogása

Christine Middlemiss, az Egyesült Királyság főállatorvosa üdvözölte a finanszírozást a támogatás második szakaszát -, mondván, hogy az Egyesült Királyság továbbra is elkötelezett a gazdákkal való együttműködés mellett a fertőző állatbetegségek leküzdése érdekében: „Ez a finanszírozás összehozza a gazdálkodókat, állatorvosokat és kutatókat, hogy új megoldásokat fejlesszenek ki és teszteljenek a gazdaságokban a legsúlyosabb állategészségügyi kihívások közül néhányra, és ezzel valódi változást érjenek el az Egyesült Királyság állatállományának egészsége és jóléte szempontjából” – tette hozzá.

A pénzügyi támogatásban részesülő baromfiprojektek közé tartoznak még a következők:

  • A tojástermelés visszaesésének megelőzése az Egyesült Királyságban a szabadtartású állományokban: a gazdálkodási gyakorlatok, az állomány társfertőzései és az immunitás közötti kölcsönhatások megértése. Ezt a projektet Dr. Kannan Ganapathy vezeti a Liverpooli Egyetemen.
  • A társfertőzések hatása a Marek-kórra a baromfiállományban és új rekombináns Marek-kór vírusvektor-vakcinák kifejlesztése. A vezető kutató a Pirbright Intézetben dolgozó Dr. Yongxui Yao.

Guy Poppy professzor, a Biotechnológiai és Biológiai Tudományok Kutatási Tanácsának ideiglenes ügyvezető elnöke elmondta, hogy a brit állattenyésztési ágazatban előforduló endemikus betegségek jelentős kihívást jelentenek az állatjólét, a termelékenység és a fenntartható gazdálkodás szempontjából.

„A tudományos élet, az ipar és a végfelhasználók közös szakértelmének egyesítésével biztosak vagyunk abban, hogy ez a kezdeményezés úttörő eredményeket fog elérni a betegségek elleni védekezésben, elősegítve az egészségesebb és termelékenyebb állattenyésztési ágazatot” – tette hozzá.

(Forrás: poultryworld.net)

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás