Elégedetlenek a gazdák. Javában tart az őszi aratás, de hiába jók a minőségi adatok és a termésátlagok, a költségek és az alacsony felvásárlási árak miatt nehéz helyzetben vannak. Sokan kénytelenek a tartalékaikhoz nyúlni. Hajdú-Bihar vármegyében a napraforgót már szinte teljesen betakarították, a kukoricát pedig a napokban kezdték meg. Az őszi takarmánynövények közül a termőföldek egyharmadán kukoricát és csaknem ugyanennyi területen napraforgó vetettek.

A Dehir anyagát szemléztük, ezt egészítettük ki az MTI tájékoztatásával. Utóbbi szerint a termelők a napraforgó betakarításakor a Dél-Dunántúlon hektáronként 3,3 tonna, az Észak-Alföldön 3 tonna, míg az Alföld déli részén 2,7 tonna átlagos hozamot értek el. Ennek alapján a végső termésmennyiség 2 millió tonnára várható. A 746 ezer hektáros kukoricaterület betakarítása már folyamatos, készültsége 22 százalékra emelkedett. A vármegyei termésátlagok hektáronként 5 és 9 tonna közöttiek. Míg a Nyugat-Dunántúlon hektáronként 8,7 tonnás termésátlaggal indult el a munka, a Dél-Alföldön mindösszesen 5,8 tonna ez az érték. Ez alapján a teljes hazai kukoricamennyiség nagyságrendileg 5,3 millió tonnára várható az idén.

Kukoricatörő adapterrel felszerelt New Holland típusú kombájn dolgozik a határban 2023. szeptember 20-án - Fotó: MTI/Rosta Tibor
Kukoricatörő adapterrel felszerelt New Holland típusú kombájn dolgozik a határban 2023. szeptember 20-án - Fotó: MTI/Rosta Tibor

Így kezdődött az őszi aratás a Hajdúságban

Mike Sándorék várhatóan ezen a héten, a búza vetése után kezdik meg betakarítani a kukoricát. 60 hektáron 70 mázsa kukoricára számít, ami az ő megfogalmazása szerint elfogadható. Az árával viszont elégedetlen. Eddig ugyanis 5500 forint volt tonnánként, ráadásul már nem tudják a gazdák hol tárolni, mert elmondásuk szerint a raktárak tele vannak ukrán gabonával.

A napraforgót itt már betakarították, de a tavalyi tonnánkénti 22-28 ezer forint helyett most csak a felét kínálják érte.

Majdnem pontosan az is 60 hektár volt, amit befejeztünk, 30 mázsás átlagtermés lett, ami jónak mondható aránylag. Ám az ára ennek sem jó, mert csak 11 ezer forintot adnak mázsájáért – emelte ki a gazdálkodó.

A minőség és a mennyiség rendben, az árral gondok vannak

Hajdú-Biharban az őszi takarmánynövények közül a termőföldek egyharmadán kukoricát és csaknem ugyanennyi területen napraforgó vetettek. A MAGOSZ vármegyei elnöke szerint idén minőségben és mennyiségben sem lehet különösebben panaszra oka a gazdáknak. A legnagyobb bajt a mostani felvásárlási árak jelentik. A gazdáknak órási költségekkel kellett számolniuk, így nehéz helyzetben vannak.

Jóformán mindegy, hogy mit termelnek, nagyon nehéz helyzetben vannak, nincsen megfelelő ára, a költségek az egekben vannak. Most tavasszal a nitrogén-műtrágya ára is túlságosan magas volt, a duplája, illetve a háromszorosa a szokásosnak – mondta Örvendi László, a MAGOSZ Hajdú-Bihar vármegyei elnöke.

Az export helyzete

Azt már az Agrárminisztérium írta meg a témában, hogy a főbb gabona- és olajosnövény terménycsoportok exportjánál a júniusig rendelkezésre álló adatokból az látszik, hogy május-július hónapokban havonta 460-480 ezer tonna hagyta el az országot, elsősorban búza és árpa, kisebb mértékben napraforgó és repce. A tárolókapacitások az őszi betakarítással országos szinten teljesen megtelnek, így  közlemény szerint indokolt az ukrán importtilalom hazai fenntartása. A szeptember közepén végzett gazdálkodói tárolókapacitás-felmérés során egyébként az önkéntes válaszadó mezőgazdasági termelők 11 százaléka jelezte, hogy lehet tárolási problémája, 13 százalékuk pedig befogadná más gazdálkodó terményét.

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás