Hirdetés
Búbos vöcsökre támadt, és rosszul járt a falánk csuka
Búbos vöcsök és csuka tartott csúcstalálkozót Hollandiában. A ragadozóhal és a vízimadár randevújáról videó is készült, amelyben egy igazi „róka fogta csuka” helyzet látható. Az egyébként kisebb halakra specializálódott, rendkívül ügyesen búvárkodó madarat egy termetes csuka szemelte ki magának. Ám melléfogott, túl nagy falat volt a számára, és ezt a hal egyik szeme bánta. A madár végül élve megúszta a kalandot, de valószínűleg ő is megsérült a tűhegyes fogak sebzésétől.
A Turista Magazin számolt be róla, hogy a népi megfigyelések szerint a csukanász február 24-én, Jégtörő Mátyás napján veszi kezdetét. A nőstények sekély parti vizek, vagy elöntött rétek növényeire, esetenként nádtorzsákra ikráznak. A 2,5 - 3 milliméter átmérőjű, ragadós ikrákból 10-30 nap múlva kikelő lárvák 12–13 milliméteresen kezdenek aktívan táplálkozni. Eleinte főként kerekesférgeket fogyasztanak. A vízi növényzet sűrűjében bujkáló csukaivadékok 20 milliméteresen térnek át ragadozó életmódra. A táplálékuk között a halakon kívül rákok, puhatestűek és rovarlárvák is szerepelnek.

Így vadászik a csuka
Ahogy nőnek, egyre nagyobb zsákmányokat, elsősorban keszegeket és kárászokat szemelnek ki maguknak, és a kannibalizmus is előfordul náluk. A zsákmánya elejtéséhez kiváló látását használja, az áldozatot pedig mindig egészben, fejjel előre nyeli le. Ehhez gyakran addig forgatja ide-oda a zsákmányhalat, amíg az a számára megfelelő helyzetbe nem kerül. Erre azért van szüksége, nehogy megakadjanak a torkán a hal úszósugarai, amelyek felmerednének, ha a farkánál fogva próbálná lenyelni. A legnagyobb csukák testhossza akár az 1 métert, testtömege a 25 kilogrammot is elérheti.
A búbos vöcsök
A búbos vöcsök elsősorban kisebb halakkal, ízeltlábúakkal, kétéltűekkel táplálkozik, olykor étrendjét növényi részek egészítik ki. Táplálékát a víz alá bukva szerzi meg, ahol levegővétel nélkül akár 30-60 másodpercet is eltölthet. Kiváló úszó, úszóhártyás lábainak ujjait karélyos oldallemezek is segítik. Ezek szarulebenyekből állnak, amelyek visszacsapódnak, hogy visszafele mozgáskor a legkisebb ellenállást tanúsítsák. Félénk madár, leginkább lebukva menekül ellenfelei elől. Röpte jellegzetes, nyakát mereven előrenyújtja, szárnyaival pedig rendkívüli intenzitással és sebességgel verdes. Csak a vízfelszínről tud felemelkedni. Hangadása változatos. A hidegebb területeken, így a Kárpát-medencében is rövidtávú vonuló, de olykor áttelelhet. Nyugat-Európában állandó madár. Az európai madarak a Közel-Keleten és Észak-Afrikában telelnek át - írta a madárról a Wikipedia.
A csuka és a búbos vöcsök közötti találkozó videóját itt lehet megnézni:
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés