A Magyar Falu Program keretében pályázatot hirdet a kistelepülési élelmiszerüzletek működésének támogatására a magyar kormány. A program kiemelt célja a kistelepülések hátrányainak enyhítése, így többek között az alapvető szükségletek kielégítését segítő szolgáltatásokhoz, közszolgáltatásokhoz való hozzájutás biztosítása. Továbbá olyan fejlesztések megvalósítása, amelyek vonzóvá teszik az ott élők, illetve a letelepedni szándékozók számára ezen településeket. A kisbolt pályázat esetében a támogatási kérelmek benyújtására 2023. január 12. és 2023. január 31. között van lehetőség.

A Gordius számolt be róla, hogy 2021-ben már megjelent az ehhez hasonló, nagysikerű Falusi kisbolt pályázat, ahol több mint 50 milliárdos keretösszeggel lehetett kisbolt létrehozására vagy üzemeltetésére pályázni az ország 1450 településén. A felhívásban azok a 2000 fő alatti kistelepülésen üzletet üzemeltető gazdasági társaságok, egyéni vállalkozók vagy szövetkezetek részesültek akár 70 millió forintos támogatásban, amelynek fő tevékenysége az élelmiszer jellegű bolti vegyes kereskedelem. A pályázat kapcsán rengeteg kérdés vetődött fel, melyet egy blogsorozat keretében részletesen kifejtettek (1. rész; 2. rész; 3. rész). A témáról egy webkonferencia is készült, amelyet ezen a linken lehet visszanézni.

Csak 20 napig pályázható 1-3 millió forint „A kistelepülési üzletek működési támogatása” kiírásban, 2023. január 12. és január 31. között van erre lehetőség - Fotó: Magro.hu, CSZS, Gömörszőlős
Csak 20 napig pályázható 1-3 millió forint „A kistelepülési üzletek működési támogatása” kiírásban, 2023. január 12. és január 31. között van erre lehetőség - Fotó: Magro.hu, CSZS, Gömörszőlős

A pályázatok benyújtásának határideje

A KTÜ-KP-1-2023 kódszámú kisbolt pályázat esetében a támogatási kérelmek benyújtására összesen 20 nap áll rendelkezésre, egész pontosan 2023. január 12. és 2023. január 31. között van erre lehetőség.

Kik pályázhatnak?

Olyan gazdasági társaság, egyéni vállalkozó, szövetkezet, vagy települési önkormányzat, amely

  • 2000 fő, vagy ez alatti lakosságszámú kistelepülésen kiskereskedelmi tevékenység keretében napi fogyasztási cikket értékesítő üzletet üzemeltet, és
  • a támogatási igény benyújtását megelőző 6 hónapban a legtöbb bevétel, de legalább bevételnek több, mint fele az élelmiszer jellegű bolti vegyes kereskedelemből* származott,

vagy

  • az olyan gazdasági társaság, egyéni vállalkozó, szövetkezet, amely a Gazdaságújraindítási Akcióterv keretében a kistelepülési üzletek támogatásáról szóló 62/2021. (II. 12.) Korm. rendelet alapján fejlesztési támogatásban részesült, a támogatással érintett üzletre vonatkozóan.

*Az alapvető élelmiszerek mellett, olyan termékek forgalmazása, amely biztosítja egy háztartás mindennapi működését, például tisztítószerek, háztartási papíráru, tisztálkodó szerek.

A támogatás jellege, mértéke

A Falusi kisbolt pályázat keretösszege 3 milliárd forint. A Magyar Közlönyben megjelent rendelet szerint a támogatást a Magyar Falu Program keretein belül lehet igénybe venni. A támogatás saját forrás nélkül, egy összegben folyósított 100%-os támogatási előlegként, vissza nem térítendő támogatásként biztosított. A program keretein belül 1 millió – 3 millió forint vissza nem térítendő támogatás igényelhető.

Elszámolható költségek a pályázatban

A támogatással érintett üzlet üzemeltetésével összefüggő működési költségek, például:

  • az üzletben foglalkoztatott munkabére, munkáltatói közterhek, amennyiben a foglalkoztatási jogviszony a pályázat kiírásának időpontját megelőzően már fennállt
  • az üzlet helyét biztosító ingatlan bérleti díja
  • könyvelői díj, könyvvizsgálói díj (nyilatkozathoz)
  • könyvelés díja
  • ügyvédi díj (aláírás minta készítéséhez)
  • rezsiköltségek (áram, víz, fűtés költségei)
  • karbantartási költség
  • áruszállítás költségei
  • posta, telefon, Internet előfizetés, irodaszer, tisztítószer költségek

Kötelező vállalások

Sikeres pályázat esetén a pályázó vállalja, hogy a támogatással érintett kistelepülési üzletet a támogatás folyósításától számított 12 hónapon keresztül üzemelteti, és biztosítja a napi fogyasztási cikkekhez való hozzáférést.

Nem elszámolható költségek

A támogatható tevékenységhez kapcsolódóan nem elszámolható költségnek minősül mindazon költség, amely nem kapcsolódik a korábban meghatározott tevékenységhez, különösképp a következők:

  • saját tulajdonban lévő ingatlan bérleti díja;
  • kamattartozás kiegyenlítése;
  • hitelkamat;
  • hiteltúllépés költsége;
  • egyéb pénzügyforgalmi költségek;
  • deviza-átváltási jutalék;
  • pénzügyi, finanszírozási tranzakciókon realizált árfolyamveszteség;
  • bírságok, kötbérek és perköltségek;
  • sikerdíj;
  • tanácsadás költségei;
  • projektmenedzsment költségei;
  • prémium, pénzbeli jutalom;
  • végkielégítés;
  • élőállat vásárlása;
  • szeszesital, dohánytermék költségei;
  • árukészlet költsége;
  • a társadalmi kirekesztést erősítő tevékenységekkel összefüggő költségek;
  • szeszesital, dohánytermék költségei;
  • beruházási, felújítási költségek;
  • tárgyi eszköz beszerzése.

Kizáró tényezők

  • A pályázónak adó- vagy köztartozása van.
  • Nem támogatható olyan üzlet, amelynek napi fogyasztási cikkeket forgalmazó árusítóterében dohányárut értékesítenek, vagy szeszesital kimérést végeznek.
  • Nem támogatható olyan üzlet, amely napi fogyasztási cikkeket nem forgalmaz.
  • Nem támogatható olyan üzlet, amely a pályázat benyújtását megelőző hat hónapon belül nyitott meg, kivéve, ha a Gazdaság-újraindítási Akcióterv keretében a kistelepülési üzletek támogatásáról szóló 62/2021. (II. 12.) Korm. rendelet alapján új üzlet nyitásához támogatásban részesült, vagy ha a Válságközlemény alapján kizáró ok áll fenn vele szemben.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás