Német kutatók megállapították, hogy a karámokból vett lábminták és az elérhető felületekről vett környezeti minták alkalmasak-e a szalmonellával szennyezett területek azonosítására a kocafarmokon. A szalmonella gyakori okozója járványoknak, hasmenéses megbetegedéseknek és vérmérgezésnek. A sertések pedig sokszor a szalmonella forrásainak számítanak az élelmiszerláncban, gyakran klinikai tünetek nélkül.

Létfontosságú egy érzékeny, gazdaságilag megvalósítható és gyakorlatias mintavételi módszer a fertőzött tenyészállományok azonosítására. A láb- és környezeti mintavétel megbízható diagnosztikai módszer a szalmonella kimutatására a gazdaságokban.

 Megfelelő mintákat gyűjtöttek minden termelőhelyről. Ezek közé tartoztak az ellető ólak, a termékenyítő, a vemhesítő és az ivarérett állatok karanténhelyiségei, valamint a kismalacok. Összesen 2 355 mintát elemeztek, gazdaságonként átlagosan 22 mintát.
 Megfelelő mintákat gyűjtöttek minden termelőhelyről. Ezek közé tartoztak az ellető ólak, a termékenyítő, a vemhesítő és az ivarérett állatok karanténhelyiségei, valamint a kismalacok. Összesen 2 355 mintát elemeztek, gazdaságonként átlagosan 22 mintát. (Fotó: Pixabay)

Adatgyűjtés

A csoport Németország 105 gazdaságában vett mintát, ahol a kocaszám 50 és 10 000 között volt.  Megfelelő mintákat gyűjtöttek minden termelőhelyről. Ezek közé tartoztak az ellető ólak, a termékenyítő, a vemhesítő és az ivarérett állatok karanténhelyiségei, valamint a kismalacok. Összesen 2 355 mintát elemeztek, gazdaságonként átlagosan 22 mintát.

Eredmény: a gazdaságok 92,4%-a pozitív

Az eredmények azt mutatták, hogy a gazdaságok 92,4%-ában legalább 1 mintában pozitív volt a szalmonellateszt. A láb- és környezeti minták 33,1%-a volt pozitív. A pozitív minták száma a különböző termelési területeken belül az egyes gazdaságokban eltérő volt. Ezenkívül a bölcsődékből származó minták 45%-a, a fialásból származó minták 18,7%-a és az egyéb területekről származó minták 20,86%-a volt pozitív szalmonellára.

A pozitív vagy negatív minták különböző kombinációinak aránya a különböző mintavételi területeken eltérő volt. A kutatók a leggyakrabban a bölcsődékben találtak pozitív mintákat (55,2%). A negatív láb- és környezeti mintákat leggyakrabban az ellési területeken találták (62,1%). A Salmonella Typhimuriumot a gazdaságok 77,1%-ában találták meg, a Salmonella Derbyt pedig a gazdaságok 18,1%-ában mutatták ki. A Salmonella Enteritidis a gazdaságok 4,8%-ában fordult elő.

A gazdaság mérete és a régió nem befolyásolta a szalmonella-pozitivitást

A vizsgálat azt is megállapította, hogy a gazdaság mérete és a régió nem befolyásolta jelentősen a szalmonella-pozitivitást az egyes termelési területeken belül, mivel az állományok kiválasztási kritériumai olyan hizlaló gazdaságokhoz való kapcsolódáson alapultak, ahol a szerológiai prevalencia ismert magas, vagy a szalmonellára utaló klinikai tünetek jelenléte.

A bölcsődékben a pozitív minták magas száma arra utal, hogy a malacok a szalmonella forrását jelentik a kapcsolódó hizlaló gazdaságok számára. A szopós malacoknál fennáll a szubklinikai fertőzés veszélye, ami a szalmonella aktív hordozóivá teszi őket.

Kihullás

Az ellési területről gyűjtött minták kocák, korábban fertőzött szopós malacok vagy fertőzött környezetből származó szalmonellafertőzést mutattak ki. Az ellési területek, amelyeket nehéz tisztítani és fertőtleníteni, a kórokozók újbóli behurcolásának állandó forrásának tekinthetők. A szalmonella a környezetben akár 50 hónapig, a trágyában pedig 24 hétig is életben maradhat, és ez tovább növeli a fertőzés kockázatát.

Az ellési terület alapos mintavétele

Ezért ajánlott az ellési terület alapos mintavétele a szopási időszak alatt a malacok kezdeti fertőzésének kockázatának felmérése érdekében. A láb- és környezeti minták nem invazív, minden üzemméretre alkalmas és könnyen alkalmazható módszerek a sertéstelepek szűrésére. A pozitív eredmények elmaradásának elkerülése érdekében ajánlatos mindkét mintavételi módszert alkalmazni minden egyes mintavételi ponton.

A tanulmány hangsúlyozza a környezeti szennyeződés felmérésének, a baktérium-rezervoárok azonosításának és az újrafertőződési kockázat megértésének fontosságát a megfelelő mintavételi technikák alkalmazásával.

(Forrás: pigprogress.net

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás