A 2022-es év kukoricatermesztési szempontból egészen új tapasztalatokat hozott: az extrém aszályos időjárás nem kedvezett a nagy terméshozamok létrejöttének. Az év eleje ugyan jól indult, sokan rekordtermésre is számítottak, azonban az egyenlőtlen csapadékeloszlás, valamint a szárazság következtében az ország egyes területein nem is volt mérhető a betakarított termés, sok volt a nullás tábla is. Ilyen előzménnyel indult a Kukorica Kör Egyesület idei, 2023-as meghívásos termelési versenye.

A Mezőhír számolt be róla, hogy a mennyiség mellett a minőséggel is gond volt, a hosszú vízhiányos időszak meggyötörte a növényeket, diszpozíciós állapot alakult ki bennük, ami kedvez a károsítók felszaporodásának, különösen a mikotoxin termelésre is képes penészgombák megtelepedésének. 

Az év eleje ugyan jól indult a kukorica számára, sokan rekordtermésre is számítottak, azonban az egyenlőtlen csapadékeloszlás, valamint a szárazság következtében az ország egyes területein nem is volt mérhető a betakarított termés, sok volt a nullás tábla is
Az év eleje ugyan jól indult a kukorica számára, sokan rekordtermésre is számítottak, azonban az egyenlőtlen csapadékeloszlás, valamint a szárazság következtében az ország egyes területein nem is volt mérhető a betakarított termés, sok volt a nullás tábla is

Nem érte meg kivárni, új megoldásokra van szükség 2023-ban

Mivel több gazdálkodó is kivárt az értékesítéssel az esetleges jobb ár reményében, és nem nedvesen, aratáskor értékesítette a kukoricáját, hanem tárolta azt és próbálta a jobb eladási lehetőséget kivárni. Így a betakarított termésén a tárolás során további minőségromlás is végbe mehetett, ami végül még nagyobb értékesítési problémát is felvetett több helyen - írták.

Termelési verseny reális céllal: 20 gazda tapasztalatai

Ilyen előszéllel és háttérrel indult a Kukorica Kör Egyesület az idei, 2023-as meghívásos termelési versenye, ahol nem a legmagasabb kézzelfogható termés elérése, hanem a leggazdaságosabban termelő gazdálkodó megtalálása a cél. A kihívás ebben az évben minden szempontból óriási, hiszen a kukorica termesztési kedv a tavalyi év után visszaesett.

Az Egyesület az idei évben a tavalyi demofarm programját szélesítve meghívásos alapon vont be gazdálkodókat a versenybe, akik az ország több pontján, különféle termőterületeken és gazdálkodási viszonyok között termesztenek kukoricát. A versenybe a cikk megjelenéséig 20 gazda csatlakozott, a lap pedig az ő tapasztalataikat gyűjtötte össze a múlt évről.

A fenológiában több pontot is kiemeltek a gazdálkodóknak feltett kérdésekben, amelyek a tavalyi év tapasztalatai alapján lényegesek lehetnek az idei évben.

Változtatott-e a kukorica termőterületén, ha igen, milyen más növény került a vetésforgóba?

Aki a legegyszerűbben akarja kivonni magát a tavalyi év rossz tapasztalatainak negatív hatásai alól, az egyszerűen csökkenti a kukorica vetésterületét a saját gazdálkodásában. Azonban a termelési versenyben részt vevő gazdáink nagyon kis százaléka csökkentette csak a tavalyi év rossz tapasztalata miatt a kukorica vetésterületét. 

Több gazda esetében nőtt a kukorica vetésterülete a tavalyi évhez képest, igaz a gazdálkodás méretéhez képest nem számottevő mennyiségben. Egy gazda külön kiemelte, hogy éppen azért vetett az idén több kukoricát, mert arra számít, hogy a kevesebb vetésterület miatt az idén jobban tudja értékesíteni a termését - írták.

Kellett-e bármilyen okból módosítania a vetéshez kapcsolódó teendőket? Rendelkezésre állt-e a kívánt vetőmag, voltak-e ebben fennakadások, tudta-e optimalizálni a vetés időzítését?

A termelési versenyben részt vevő gazdák mindegyike gond nélkül be tudta szerezni a kívánt vetőmagot. Bár a vetésidőkben néhány esetben volt a tervezetthez képest csúszás, azonban ez az időjárás alakulásának, a nagy mennyiségű csapadéknak volt a következménye. 

A tavalyi év után az inputok beszerzésében és a tápanyag-utánpótlás tervezésében változtatott-e a döntésein és a beszerzésein?

Az inputok tekintetében a tápanyagutánpótlásban már változatosabb képet mutat a versenyzők reakciója a tavalyi év árváltozásaira. Azok a gazdák, akik precíziós technológiai alapon gazdálkodnak, nem tértek el az idei évben sem az eddigi gyakorlattól. A talajaik jól fel vannak töltve tápanyaggal és a szükséges mennyiséget kijuttatták a területeikre. Más gazdák már a tavalyi évben is inkább az őszi tápanyagutánpótlásra helyezték a hangsúlyt, akkor adták ki a területekre a hígtrágyát, a szerves- és a műtrágyát, tavasszal már nem juttattak ki plusz tápanyagot a területükre. A gazdák csak egy kis százaléka spórolt a tápanyagokon, jó részük azt juttatta ki a területre, amit egy “átlagos” év után is tett volna. A gazdák egy része talajbaktériumot is kijuttatott a területre, ami miatt eleve kevesebb nitrogént tervezett adni a növényei alá - írták.

Fog-e változtatni a tapasztalatai alapján az értékesítés módján és idején?

Erre a legtöbb gazda óvatos választ fogalmazott meg. A cikk megjelenésekor a legtöbb gazda nem látta pontosan, hogy hogyan tudja a termés értékesítését a számára legkedvezőbben megvalósítani. Néhány gazdának még a tavalyi termése is a tárolóban várta az értékesítést, ami eleve már az idei év tervezhetőségében is problémát okozott. A gazdák azonban derűlátóan tekintenek a jövőbe. Nagy részük aratáskor, nedvesen tervezi értékesíteni a megtermett kukoricát, és bízik benne, hogy megfelelőek lesznek az értékesítés feltételei. A legjobb helyzetben pedig talán azok a gazdálkodók vannak, akik teljes egészében saját felhasználásra, takarmánynak fogják használni a megtermelt szemesterményt, hiszen náluk az állatállomány adott, és csak akkor kell értékesítésen gondolkodniuk, ha extra kiemelkedő termést hoz a 2023-as év - írták.

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás