Európába születni  törpekecskeként nagy szerencse, hiszen itt messziről elkerülik a fazekat, sőt társállatként a család megbecsült tagjaiként élhetnek… A nigériai, kameruni és holland törpekecskék kedves, kisméretű állatok, és bár előbbieket eredetileg haszonállatként tartották főleg a húsukért és tejükért, itt az öreg kontinensen jobbra fordult a sorsuk, hiszen társállatokká, házi kedvencekké váltak.

Minimális költséggel tarthatók, fedett helyként egy párnak elegendő egy hidegtől védett nagyobb kutyaház olyan kifutóval, amelyet legalább 120-150 centiméteres kerítés vesz körbe. Az agroxxi.ru oldal olyan fajtáról is ír, amely legfeljebb 50 cm magas 35 kilogramm körüli és 2 liter tejet ad naponta. Az európai kecskékhez képest körülbelül feleannyi takarmánnyal is beéri. A hazánkban élő törpekecskék tejhozama egyelőre jóval kevesebb ennél.

Ha valaki nagy területtel rendelkezik, és állandóan tudja legeltetni, akkor a törpekecskék szinte tavasztól őszig képesek megoldani a saját ellátásukat. Ha kisebb a terület, akkor ezt szénával kell pótolni
Ha valaki nagy területtel rendelkezik, és állandóan tudja legeltetni, akkor a törpekecskék szinte tavasztól őszig képesek megoldani a saját ellátásukat. Ha kisebb a terület, akkor ezt szénával kell pótolni (Fotó: Pixabay)

A kameruni ad némi tejet, a holland nem fejhető

– A kameruni törpekecske zömökebb testalkatú, a szarva lapos és nagy, hátrafelé, a gerinc vonala irányában íves. A feje is széles, laposabb. Nagyobb tömegű, mint a holland, és eredetileg egyszínű, barnás árnyalatú.

A holland törpekecske filigránabb, vékonyabb testalkatú, eredetileg ennek a színe is más volt, mint ma. A hollandnak a szarva hengeres, a szarv vége előrefele áll, az orr irányába hajlik. A homlok előre domborodó, nagyobbak a szemek, rövidebb az orra, mint a kameruninak, és a tömege is kisebb.

A kameruni ad némi tejet, de a holland nem fejhető. A nigériai törpekecskék pedig az egészen kicsik – említette a főbb különbségeket a törpekecskéket tartó Gulyás Orsolya.

– Hazánkban nem jellemző, hogy ezeket az állatokat haszonállatnak tartanák. Ma már számos olyan kecskefajta van, amelyeket kifejezetten tejtermelési vagy húshasznosítási céllal tenyésztettek ki. Így a törpekecskék ezekkel nem veszik fel a versenyt, ám társállatnak méretüknél, jellemüknél, természetüknél fogva kiválóak. Kézből esznek, szelídek – tette hozzá a tenyésztő.

Viszonylag olcsón tartható állatok

Jelenleg 15 fős az állomány, közülük négy bak. Tamás, a holland tarka az egyik, és idén egy moonspotted mintájú bak is érkezett az tenyészetbe, ami ritka színváltozat. Ennek szülei nigériai importból kerültek hazánkba.

– Már tanulmányozzuk e szín genetikáját, hogy milyen nőstényekkel kellene párba állítani, hogy ezt a színt és mintázatot minél szebb formában örökítse.

Egészen mini méretű kecskék is vannak a tenyészetben, de a nagyobbak is csak körülbelül 60 centiméter magasak. A nyugalmat is valószínűleg genetikájukban hordozzák, mert nem harapnak, nem öklelnek, mindezt úgy, hogy meg sem próbálják, így leszoktatni sem kell őket ezekről a társállatoknál nem szerencsés viselkedésformákról.

Nem is agresszívak, pedig vannak erről rémtörténetek, hogy súlyos sérüléseket tudnának okozni az embernek. Amikor kis gidák születnek, akkor sem agresszívak az anyák. A kecskék közel egyszerre ellenek le, és utána közösen nevelik a gidákat – mondta Gulyás Orsolya.

Ha van nagy legelő, akkor más alig kell…

Olyan lakókörnyezetben, ahol ez nem gond, ajánlható bárkinek a törpekecske, mert hatalmas élmény ezekkel az állatokkal együtt élni – hangsúlyozta a tenyésztő.

– Kutyákhoz képest olcsó a tartásuk és takarmányozásuk, annak ellenére, hogy tavaly nagyon felmentek a takarmányárak. 2021 végén és 2022 elején egy bála szénát 6000 forintért lehetett venni, ez tavaly ősszel már 35 000 forint volt, ez meglátszik a gidák árában is, nagyságrendileg 20-50 ezer forint között mozognak.

Az állatok minőségének is meg kellene határoznia az árat, de hazánkban ahhoz, hogy törzs­könyvezni lehessen a gidákat, igen nagy befektetést igénylő törzskönyves törzsállományra lenne szükség. Törzskönyvezett állomány csak külföldről szerezhető be, az ilyen példányok ára 500-1000 euró között van gidánként.

A fűszéna a fő takarmányuk (friss lucernával keverve), emellé kapnak szemestakarmányt (kukoricát, kevés árpával keverve) és legelnek is. Ha valaki nagy területtel rendelkezik, és állandóan tudja legeltetni, akkor a törpekecskék szinte tavasztól őszig képesek megoldani a saját ellátásukat. Ha kisebb a terület, akkor ezt szénával kell pótolni – sorolja a tenyésztő.

Jógázni is könnyen megtanulnak

Gulyás Orsolya is említette, a törpekecske-tenyésztés kapcsán még van hová fejlődni hazánkban, hiszen a külföldi törzskönyvezett állományok a standardhoz jobban igazodó, átláthatóbb és tudományosabb alapokon nyugvó tenyésztést tesznek lehetővé, mint a hazai egyelőre nem törzskönyvezett állományok.

A jóga mint testmozgás népszerűsége olyan hibrid tevékenységek létrehozásához vezetett, amelyek a jóga ászanák gyakorlását kombinálják más testmozgási formákkal, állatok, köztük kutyák, lovak és kecskék részvételével, valamint más típusú kikapcsolódással.

A törpekecskékkel végzett jógagyakorlatoknak főleg az Egyesült Államokban vannak hagyományai, nem véletlenül. A kedves állatok jelenléte nyugtatja az embereket, emellett a kecskék a jógaórákon tevékenyen is részt tudnak venni, hiszen egyensúlyérzékük kiváló, így nem csak díszletként, hanem aktív szereplőként is lehet rájuk számítani.

(Forrás: magyarmezogazdasag.hu)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás