Hirdetés
Drágulnak az építőanyagok, ezért kompenzációt igényelhetnek az agrárcégek
Egy 2021 decemberében megjelent rendelet értelmében lehetőség nyílik a 2020 után benyújtott építési beruházást tartalmazó pályázatoknál kompenzációt igényelni a megnövekedett építőanyag árak miatti beruházási költségnövekedés ellensúlyozására. Török Zoltán, az Agrárközösség ügyvezetője elmondta, ez mentőövet nyújt mindazok számára, akik a drágulás miatt már a pályázatok visszamondásán gondolkodtak. Hozzátette ugyanakkor, hogy mivel egy ilyen kérelem benyújtása esetén akár 500-1000 tételt is módosítani kell, mindenképpen érdemes szakértőhöz fordulni a siker érdekében.
A megnövekedett építőanyagárak miatt a kormány mentőövet dobott a nehéz helyzetbe került pályázóknak. Az előző, 2021-es év márciusában riasztó tempóban és mértékben kezdtek emelkedni az építőanyagárak. A több tényező által előidézett áremelkedés szűk egy év alatt 15-20 százalékos drágulást eredményezett, de a vas- és faanyagok esetében akár 60-80 százalékos növekedést is meg lehetett figyelni – emlékeztetett Török Zoltán. Az agrárcégek számára problémát jelentett az utóbbi időszakban, hogy az árak elszállása miatt az eredetileg 50 százalékos támogatás már csak 30 százalékot ér, ezért sokan behúzták a kéziféket, vagy akár teljesen vissza is mondták a pályázatot a szükséges fejlesztésekre – hívta fel a figyelmet a magyarországi helyzetre a szakértő.

A kormány december közepén kihirdetett rendeletének értelmében a 2020 után benyújtott, építési beruházást tartalmazó pályázatoknál kompenzációt igényelhetnek a pályázók a megnövekedett építőanyagárak miatti beruházási költség-növekedés ellensúlyozására – mondta. Így várhatóan az 50-100 millió forint feletti projektösszegű építési beruházásoknál a gazdaságok nem esnek el a korábban megnyert pályázati támogatások tetemes részétől az áremelkedések miatt – foglalta össze.
A kitartó agrárberuházók számára enyhülés jön az építőanyagok áremelkedése ellenére
„Idén januárban boldogan tudtuk visszahívni azokat, akik kitartóak voltak, és nem mondtak le a pályázatról az új, tényleges segítséget nyújtó lehetőséggel” – mondta. Ehhez egy támogatói okirat-módosítási kérelmet kell benyújtani, amelyről egyedileg hoznak döntést – részletezte az Agrárközösség ügyvezetője. Kiemelte, hogy fontos megvizsgálni a teljes projekt megvalósíthatóságát, hiszen a módosuló költségelemek befolyásolják azt. Így egyáltalán nem mindegy, milyen sorrendben és hogyan kezelik ezeket a módosítási kérelemnél. Fontos tapasztalt szakértők segítségét kérni a kérelem benyújtásához – hívta fel a figyelmet. Átlagosan akár 500–1000 tételt is módosítani kell, és mivel új elszámolási lehetőségről van szó, nem mindenki látja át, hogy a felületen mit és hogyan kell feltüntetni. Egy át nem gondolt módosítási kérelem pedig akár az egész projektet veszélybe sorolhatja – közölte Török Zoltán.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés