Egymillió tonnát meghaladó mennyiséggel maradhat el az idei búzatermés a tavalyitól a szárazság miatt Romániában. Az amerikai mezőgazdasági minisztérium (USDA) becslései szerint az ottani termelők 2022-ben 9,3 millió tonna búzát fognak betakarítani. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai azt mutatják, hogy a tavalyi termés 10,4 millió tonna volt. Kevesebb, mint 300 ezer hektáron öntöztek mostanáig, sokkal nagyobb területen volna rá szükség.

Idén a szárazság főleg az ország dél-keleti és keleti régióját sújtja, ami csak részben sikerül ellensúlyozni öntözéssel. Romániában elméletileg 3 millió hektár öntözhető, gyakorlatilag azonban csak 1,28 millió hektár. Ennek az oka az, hogy az öntözőrendszert a szocializmus éveiben építették ki, ami napjainkra nagyrészt tönkre ment - írta a Maszol.

Egy millió tonnás bukás várható a búzatermésben az idén Romániában - a képen gabonasilók Galatiban
Egy millió tonnás bukás várható a búzatermésben az idén Romániában - a képen gabonasilók Galatiban

 Gyengélkedő öntözési gyakorlat

Idén a gazdák 790 ezer hektárra kötöttek öntözési szerződést, azonban tényleges öntözés csak 288 ezer hektáron valósult meg. A mezőgazdasági termelők arra panaszkodnak, hogy a bürokrácia nagyon megnehezíti a dolgukat. A román kormány az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében szerette volna fejleszteni az öntözőrendszert, azonban az Európai Bizottság nem fogadta el a benyújtott tervezetet.

Románia tavaly az Európai Unió negyedik legnagyobb búzatermelője volt Franciaország, Németország és Lengyelország után. Idén nem csak Romániában várható a tavalyinál kisebb termés, hanem az Európai Unió szintjén is, mivel Franciaországot, Spanyolországot, Olaszországot és Magyarországot is súlyos aszály sújtja. Az USDA arra számít, hogy idén 136,1 millió tonna búzát takarítanak be az EU-ban, 2,3 millió tonnával kevesebbet, mint tavaly. A világ egyik fő exportőrének számító Ukrajnában ennél sokkal nagyobb lesz a visszaesés. A háború sújtotta országban idén előreláthatóan 21,5 millió tonna lesz a termés, míg 2021-ben 33 millió tonna volt.

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás