Hirdetés
Élesednek 2023-tól a Közös Agrárpolitika új előírásai: mindent a kondicionalitásról
2023. január elsejétől indul az Európai Unióban, így Magyarországon is az új 7 éves támogatási ciklus, melyhez a magyar Közös Agrárpolitika Stratégiai tervet el is fogadták az EU illetékesei. A terv keretein belül kellett megtervezni és felépíteni a közvetlen és a vidékfejlesztési támogatások rendszerét, célkitűzéseit úgy, hogy a leírt célok megfeleljenek az EU különféle stratégiáinak és irányelveinek, ugyanakkor a gazdálkodók számára is vonzóak legyenek a rögzített lehetőségek, melyek által a gazdaságaikat is gazdaságosabban tudják üzemeltetni, védve talajaikat, az életteret is.
Az Európai Unió többféle irányelvet és stratégiát határozott meg a tagállamok számára, a Zöld Megállapodás, a Termőföldtől az asztalig, a Biodiverzitás stratégia is fontos eleme lesz a közeljövő gazdálkodásának. A kijelölt célok eléréséhez a hazai KAP Stratégiai Tervben ezért egy speciális rendszert, a zöld felépítményt hoztak létre. Ez egy olyan egymásra épülő, komplex támogatási rendszer, amely a környezeti állapot javítását és a természeti erőforrások fenntartható használatát hivatott elősegíteni - írta a NAK.

Az új időszak jelentős változásait a köztestület folyamatosan gyűjti és elérhetővé teszi annak érdekében, hogy könnyebben nyomon követhetőek legyenek a magyar mezőgazdaság résztvevői számára.
A Kondicionalitásban rögzített előírásokat és az azok által elvárt célokat, lehetőségeket az alábbi cikkekben ismertették:
- Kondicionalitás 6. – Ismerkedjünk a 2023-tól kezdődő új előírásokkal! - Nem termelő területek és tájképi elemek minimálisan előírt aránya szántóterületeken.
- Kondicionalitás 5. – Ismerkedjünk a 2023-tól kezdődő új előírásokkal! - Szántóföldi vetésforgó
- Kondicionalitás 4. – Ismerkedjünk a 2023-tól kezdődő új előírásokkal! - Talajművelés, a talajromlás és erózió kockázatának csökkentése, figyelembevéve a lejtőmeredekséget, minimális talajborítás
- Kondicionalitás 3. – Ismerkedjünk a 2023-tól kezdődő új előírásokkal! - Szántóföldi tarlóégetés tilalma, Vizvédelmi sávok kialakítása
- Kondicionalitás 2. – Ismerkedjünk a 2023-tól kezdődő új előírásokkal! – Álandó gyep fenntartása, Vizes élőhelyek és tőzeges területek védelme
- Kondicionalitás 1. – Ismerkedjünk a 2023-tól kezdődő új előírásokkal! - Az új KAP és változásai az előző ciklushoz képest, Zöldfelépítmény
A szénmegkötő gazdálkodás és a gyepgazdálkodás részletei
- A „Carbon Farming”, azaz a szénmegkötő gazdálkodás egy olyan fogalom, amely az elmúlt években egyre népszerűbbé vált a nemzetközi gazdálkodási nyelvezetben, különösen uniós szinten, ahol az „Európai Zöld Megállapodás” meghatározó pontjává kezd válni. A gazdálkodók számára a szénmegkötő gazdálkodás tehát olyan gazdálkodási gyakorlatok összességét jelenti a mezőgazdaságban, amelyek célja az éghajlatváltozás hatásainak enyhítése.
A „Gyepgazdálkodjunk okosan és szabályszerűen” című kiadványban összegyűjtött információk és ismeretek sokak számára érthetővé teszik a természetközeli, szabályszerű gyepgazdálkodást, amely által a szektor valamennyi szereplője sikeresen építkezhet az eredményes közös munka érdekében.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés