Hirdetés
Fenyeget a tafrina és a dérgomba – óvjuk meg tőlük gyümölcsfáinkat!
Aki már küzdött levélsodródásban szenvedő barackfával, tudja, hogy akár másfél hónapig is eltart, mire a növény megszabadítható a gombától. Ez általában akkor sikerül, amikor megjön a nyári meleg, s a gomba „magától” eltűnik. A tafrinának, illetve dérgombának is nevezett kórokozó a hidegebb, párásabb időt kedveli.
Itt az ideje, hogy megfelelő szerrel már most, a rügyek kipattanása után kezeljük a kimondottan érzékeny nektarin- és őszibarackfáinkat. De ne feledkezzünk meg a kajsziról és a szilvákról sem: ugyanis, ha nem is olyan látványosan, de ezeket is károsítja a tafrina. Az utóbbiaknál elmarad a levélfodrosodás, de például a gyümölcsök torzulását többek között ez a gomba okozza.

Március jobbára hideg, hűvös volt, alig kúszott 10 Celsius-fok fölé a hőmérő higanyszála. A gomba továbbterjedéséhez a párás, nedves időjárás és a 4–8 fokos átlaghőmérséklet az optimális – írja Gazdanet rovatában a szabadfold.hu. A megelőző kezelés azért ajánlott, mert a fertőzés után 7-14 nap kell, hogy a kórokozó a leveleken is látható elváltozást okozzon. Tehát mire észleljük, hogy baj van, akkorra a gomba már benne van a fában.
Mit lehet tenni? A beteg leveleket, kis hajtásokat szedjük le, égessük el. A kezelést folytassuk a kiválasztott szer alkalmazási ajánlásai szerint. Sokan nem tudják, hogy ma már több réztartalmú permetlé is kapható, amelyek a barack leveleit nem károsítják. Persze akadnak nem réztartalmú és a tafrinát is jól kezelő készítmények.
Úgy tűnik, március utolsó harmadában elmaradtak a fagyok. Az ország északi részein még nem virágzott a kajszi, így reménykedhetünk a termésben. Azonban itt is vigyázni kell: a monília gomba virágzáskor támad, a bibén keresztül fertőz. Ezért a kajszit – később a meggyet stb. – ilyenkor kell permetezni: jó, ha kétszer tesszük néhány napos ismétléssel.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés