Hirdetés
Fogy az aflatoxinmentes kukorica, az ukrán terménystop pedig még rontott is a helyzeten
Alig maradt már a tiszta hazai kukoricából, csak az aflatoxinos alja maradt a feldolgozóknak. A helyzet egyre súlyosabb, a hazai élelmiszerlánc-biztonság is veszélyben van. A Magyar Bioüzemanyag Szövetség azt írta, hogy csak a jelzett határérték alatti szennyezettségű takarmánykukoricából tudnak jó minőségű bioüzemanyagot, állati takarmányt és egyes esetekben élelmiszer-alapanyagot készíteni. Ám hiába jelezték ezt a döntéshozóknak a kezdetektől, erőfeszítéseik eddig elutasításba ütköztek.
A Magyar Bioüzemanyag Szövetség szerint eltűnt a piacról a jobb minőségű magyar kukorica az elmúlt fél évben, mostanra jelentősen megnőtt az aflatoxinnal fertőzött termény aránya. Részletezték azt is, hogy ez miért problémás: csak a tiszta, jó minőségű, toxinmentes (a biztonságos határérték alatti értékű) takarmánykukoricából tudják előállítani a hazai tejtermelőknek és élelmiszeripari gyártóknak szállított évi több százezer tonna terméket, ami kulcsfontosságú az élelmiszerlánc biztonsága szempontjából Magyarországon. A HVG anyagát szemléztük.

Az import nélkül nagyobb lehet a gond a szövetség szerint
Ám aggasztó mértékűre csökkent az alacsony aflatoxin-tartalmú kukorica mennyisége. Ebből eleve kevesebb is volt a tavalyi rendkívüli aszályos év miatt, de egészen a közelmúltig nem okozott problémát, mivel a – döntően ukrán – importból fedezni tudták az igényeket. A kormány azonban áprilisban importtilalmat rendelt el – mint fogalmaztak – „a magyarországi élelmiszerlánc-biztonság fő forrásává váló jó minőségű ukrán kukoricára” – ami súlyos helyzetet okozott.
A szövetség emlékeztetett, tagjaik már tavaly figyelmeztették a döntéshozókat a hazai élelmiszerbiztonságot komolyan veszélyeztető aflatoxin-szennyezett kukoricatermés problémájára. Továbbá jelezték azt is, hogy a 20 ppb (parts per billion [részecske per milliárd]) fölötti aflatoxin-tartalmú kukorica semmilyen élelmiszerben vagy takarmányban nem használható fel.
Az árak megítélése is kérdéses
Szerintük hiába indokolta az importtilalmat a kormány az alacsony behozatali árakkal, ha azokat „az abszolút-, akár az Európa más részein tapasztalható árakhoz viszonyítjuk, a kukorica Magyarországon inkább magas, mint alacsony árúnak mondható". Jelezték, azt is, hiába híresztelik, hogy a kormány pénzügyi segítséget ajánlott fel a szövetség tagjainak, valójában egyiküknek sem javasoltak megoldást. Mint írták:
"Továbbra sincs tudomásunk arról, hogy a kormányzat hogyan tervezi rendezni a kialakult helyzetet, így a tavalyi toxinos kukoricatermés ügye jelenleg is megoldásra vár."
Nem ez az első alkalom, hogy a gabonastoppal kapcsolatos problémára hívja fel a figyelmet az éves szinten több millió tonna kukoricát, repcét és árpát feldolgozó szövetség, korábban az iparág ellehetetlenülésére figyelmeztettek.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés