A kereskedelmi sertéseknél a károsodott egészségi állapot jelentős antimikrobiális szerfogyasztáshoz vezet, és aggodalomra ad okot mind a jólét, mind a termelékenység tekintetében. Az egészségügyi és jóléti problémák korai felismerése lehetővé teszi az időben történő beavatkozást, csökkenti a megbetegedési és elhullási arányokat, és javítja a sertések általános jólétét.

Az egészségi állapot és a jólét romlásának egyik legfontosabb mutatója az ivási szokások és viselkedés megváltozása. A gazdák ezt a sertések betegségmegfigyelésének potenciális eszközeként használhatják. Ezt több tényező is befolyásolja. Ezért a sertések normális ivási viselkedésének és napszakos változásainak részletes ismerete segít megkülönböztetni a betegség okozta ivási viselkedés és szokások változásait az egyéb tényezők által okozottaktól.

A víz a sertések táplálkozási és jóléti szükségleteinek alapvető része. A vízfelvétel stabil napszakos mintázatot követ. Az ivási szokásokat különböző tényezők befolyásolják
A víz a sertések táplálkozási és jóléti szükségleteinek alapvető része. A vízfelvétel stabil napszakos mintázatot követ. Az ivási szokásokat különböző tényezők befolyásolják (Fotó: Pixabay)

Az ivási viselkedést és szokásokat befolyásoló tényezők

A víz a sertések táplálkozási és jóléti szükségleteinek alapvető része. A vízfelvétel stabil napszakos mintázatot követ. Az ivási szokásokat különböző tényezők befolyásolják. Ezek közé tartozik az itató kialakítása és az itatóbimbókban rendelkezésre álló vízmennyiség. További tényezők a táplálkozás, az életkor és a hőmérséklet. 22 °C-tól kezdődően a vízfelvétel növekszik.

A testsúly, a termelési státusz, a társadalmi verseny szintje és az egészségi állapot is hozzájárul. Vizsgálatok kimutatták, hogy az itató körüli fokozott verseny csökkenti a látogatások számát és az ivással töltött időt sertésenként és naponta. Az újszülött malacoknál a víz a testtömeg közel 82%-át teszi ki. Ez a 28 napos kismalacoknál némileg csökken, 66%-ra. A korai elválasztás (7 napos korban) 6 héttel később magasabb ivási arányt okoz, mint a 14 és 28 napos korban történő elválasztás.

Normális ivási viselkedés és minták

Az ivás önkéntes, folyékony, szájon át történő lenyelés. Az ivási viselkedés akkor definiálható, ha a sertés feje 5 másodpercig vagy hosszabb ideig az itatóban van. Az elválasztást követő első néhány napban alakul ki, a sertések 60, 10 másodpercnél rövidebb ideig tartó ivási szakaszokban vesznek részt.

A mintákat vízeltűnésként, vízfogyasztásként és vízpazarlásként írják le. Ezeket egy adott időszak alatt mérnek és rögzítenek, hogy meghatározzák a használati mintát. Brumm (2006) tanulmánya megállapította, hogy hősemleges körülmények között (< 26,7 °C) a sertések 05:00 és 06:00 óra között kezdtek el inni, a víz eltűnésének csúcspontja kora délután (14:00 óra) volt, amit 16:00 és 22:00 óra között fokozatos csökkenés követett.

Amikor a hőmérséklet eléri a 26,7 °C-ot vagy magasabb hőmérsékletet, a sertések megváltoztatják ivási szokásaikat, és a nap folyamán korábban isznak. A reggeli csúcsot 08:00 és 09:00 óra között érik el, amit délben fokozatos csökkenés követ, majd 17:00 és 20:00 óra között egy második csúcs következik.

A károsodott egészségi állapot hatása az ivási magatartásra és szokásokra

A sertés napi ivási szokásai egészséges állapotban stabilak maradnak, de betegség esetén megváltozhatnak. A vízhasználat nyomon követésével a gazdák a hasmenés kitörését a fiatal sertéseknél körülbelül 1 nappal a fizikai tünetek megjelenése előtt észlelhetik.

Egyes anyagcsere-betegségek esetén, valamint a hasmenés és a stressz okozta dehidratációra adott válaszként az ivás megnő. Az ivási magatartás gyakorisága és időtartama a bakteriális fertőzések korai szakaszának előrejelzésére szolgál. A sertések szalmonellafertőzése például a fertőzést követő 4 hetes időszakban csökkent ivási magatartást eredményez. A sertések nem kapnak elég vizet, vagy nem akarnak inni. Többek között a száraz széklet, a beesett szemek és a dehidratált bőr klinikai tünetei jelzik, hogy a sertések nem kapnak elég vizet.

Záró megjegyzések

Az ivási viselkedés és a szokások az egészségi állapot és a jólét romlásának korai mutatói. Ezt azonban számos tényező befolyásolja. Ezért a normális ivási viselkedésről szóló több ismeret, részletesebb elemzés, további ivási változók és kölcsönhatásaik számszerűsítésére van szükség a viselkedésben és a szokásokban bekövetkező változások és a mögöttes okok azonosításához.

(Forrás: pigprogress.net)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás