Egyre kevesebben és egyre drágábban dolgoznak a zöldség- és gyümölcsszedő munkások. Ez is erősíti azokat a fejlesztéseket, amik a szüret gépesítésére irányulnak. A Kubota által támogatott izraeli Tevel cég szakemberei azon dolgoznak, hogy robot végezze el a feladatot. Így a robottechnológia a munkaerő-megtakarításhoz és a mezőgazdaság hatékonyságának javításához is hozzájárulhat. A cél: repülő autonóm robotok alkalmazása a metszésre és a gyümölcsszedésre.

A Gépmax írta meg a Food and Farming Technology cikke alapján, hogy a Kubota befektetett a Tevel izraeli munkamegtakarításra irányuló és automatizálási technológiát fejlesztő cégbe fektet. A cikk szerint a Tevel Aerobotics Technologies repülő autonóm robotokat fejleszt különböző gyümölcsök szedésére és növények metszésére.

Az izraeli Tevel gyümölcsszedő robotjai munka közben - Fotó: Tevel-tech.com
Az izraeli Tevel gyümölcsszedő robotjai munka közben - Fotó: Tevel-tech.com

A robotot markolóval szerelik fel, és benne több érzékelőt helyeznek el, ezek felelősek a gyümölcs észleléséért, valamint a helyzetének és minőségének különböző szögekből történő meghatározásáért. Így képes a gyümölcsöt megcélozni a lombozatban, felméri annak paramétereit és érettségét, valamint kiszámítani az adott termés leszedéshez szükséges manővert és mozdulatokat.

https://www.youtube.com/watch?v=8dksuAXc6P8
Így szedi a gyümölcsöket a robot

Az agrártechnológia fejlesztéséé a jövő

A cikk becslésekre hivatkozva azt írja, hogy a világ mezőgazdaságában 70 millió hektáron évente bő 800 millió tonna gyümölcs terem. Az évi 1 billió dolláros piacon a gazdálkodók évente 100 milliárd dollárt költenek gyümölcsszedésre, és több mint 10 millió szezonmunkást toboroznak a szüretekre. Az izraeli Tevel szakemberei úgy számolnak, hogy a közeljövőben a szedők hiánya miatt a gyümölcsök több mint 10 százalékát nem lehet betakarítani. Ez a mennyiség az értékét tekintve egyenértékű az Európai Unió egész éves fogyasztásával. Azt pedig nem csak a Kubota szakértői, hanem a magyarországi kertészetek vezetői is pontosan tudják, milyen nehéz kitartó, megbízható munkaerőt biztosítani az ültetvényes munkákhoz. Amennyiben pedig sikerül is, az egyre növekvő bér- és egyéb költségek a jövedelmezőséget csökkentik. A járvány okozta logisztikai, utazási korlátozások még tovább rontanak a helyzeten, ezért logikus lépés, hogy a kertészetek az automatizálás felé fordulnak.

https://www.youtube.com/watch?v=E45hQxGsbXY
Így képzelte el a Tevel 2018-ban az automatizált gyümölcsszedést

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás