A németországi kutatások a kettős hasznosítású csirkék bevezetését támogatják. A RegioHuhn projekt jelenleg 3 intézetben és 19 Naturland gazdaságban folyik. Azzal a céllal, hogy helyi fajták és nagy teljesítményű hibridek keresztezését fejlesszék. A Huhn³ projekt emellett egy olyan fajtatiszta egyed létrehozására összpontosít, amely kiegyensúlyozott tojásrakási, növekedési és állatjóléti paramétereken alapul.

A kettős hasznosítású csirkékkel kapcsolatos német kutatás 2019 márciusában kezdődött a Bonni Egyetemen. A kettős hasznosítású tyúkok nagyszabású kutatásának oka a tojóvonalakban a hím ivarú naposcsibék (OKT) leölésének tilalma volt.

A Huhn³ projekt részét képezi a tojást és a húst egyaránt megfelelő teljesítményű, valamint magas jóléti szintet elérő kettős rendeltetésű csirke előállításának célja is. A projektet Észak-Rajna-Vesztfália tartomány támogatja
A Huhn³ projekt részét képezi a tojást és a húst egyaránt megfelelő teljesítményű, valamint magas jóléti szintet elérő kettős rendeltetésű csirke előállításának célja is. A projektet Észak-Rajna-Vesztfália tartomány támogatja (Fotó: Pixabay)

Ez év január 1-je óta a németországi étkezési tojást termelő tojótyúktartóknak törvényileg kötelező OKT-tanúsítvánnyal rendelkezniük. Ezen túlmenően Németország a tojások in-ovo nemesítése mellett még tovább kíván haladni a fenntartható tojás- és baromfihús-termelés irányába.

Mindkét projektet, a RegioHuhn és a Huhn³ projektet Dr. Inga Tiemann, a Mezőgazdasági Mérnöki Intézet munkatársa vezeti, és a precíziós baromfitenyésztésre összpontosít.

A RegioHuhn projektet 3 német kutatóintézet valósítja meg: a Bonni Egyetem Mezőgazdasági Mérnöki Intézete, a Bajor Állami Mezőgazdasági Kutatóközpont és a Friedrich-Loeffler Intézet.

A német Naturland szervezet is részt vesz ebben a tanulmányban, és a Naturland 19 baromfifarmján gyakorlati kutatás folyik a kettős hasznosítású csirkékkel kapcsolatban. A Huhn³ a kettős hasznosítású tulajdonságok kialakítására összpontosít 1 genotípuson belül, például az angol Ixworth, valamint a gazdálkodási irányelvek leírására.

A kettős hasznosításra vonatkozó megközelítések

A Huhn³ projekt részét képezi a tojást és a húst egyaránt megfelelő teljesítményű, valamint magas jóléti szintet elérő kettős rendeltetésű csirke előállításának célja is. A projektet Észak-Rajna-Vesztfália tartomány támogatja.

Senta Becker doktorandusz (MSc Animal Sciences) vezeti a kutatást az Ixworth fajtával kapcsolatban, amely egy jól ismert kettős hasznosítású fajta, bár kereskedelmi forgalomban már évtizedek óta nem használják.

Ahogy Becker elmagyarázza: „Ezt a fajtát Angliában már kifejezetten kettős hasznosításúként fejlesztették ki. A tyúkok tojóteljesítményére és a kakasok növekedési teljesítményére vonatkozó – genetikai – kettős célú tulajdonságok fejlesztésére összpontosítunk. De a hibridekhez képest a tartást is ki kell igazítanunk, mivel a kettős rendeltetésű csirkéknek más táplálkozási igényeik vannak.”

A königswinteri Campus Frankenforst kutatóközpont területén található speciális istállóban 350 Ixworth tyúkot és kakast tartanak külön karámokban. Ezekben az ólakban speciális kutatási tojófészkeket használnak, így a vonatkozó paraméterek, mint például a tojások száma, a tojások mérete és súlya, valamint a tojáshéj minősége egyedileg mérhetők.

Melyek lennének a legjobb keresztezések?

A növekedési jellemzőket is mérik, például a súlyt és a köztes vágási súlyt.

A tanulmány másik részét, a RegioHuhnt a német Élelmezési és Mezőgazdasági Minisztérium finanszírozza. Ugyanebben a kutatóközpontban található egy modern istálló is, ahol megtekinthetők a kettős célú csirkékkel kapcsolatos kutatásokat bemutató információs táblák. A kutatás második részét ebben az istállóban végzik, és azt vizsgálják, hogy melyek lennének a legjobb keresztezések a németországi ökológiai baromfigazdaságok regionális kettős hasznosítású tyúkjai számára.

Ezt a RegioHuhn nevű projektet Verena Meuser (MSc Animal Sciences) PhD-hallgató (MSc Animal Sciences) végzi, aki szintén a Bonni Egyetemről érkezett. A vizsgálatban használt fajták túlnyomórészt Németországból származnak, néhány fajta Belgiumból és Ausztriából.

A regionális „tiszta fajtákat” kereskedelmi hibridek szülői vonalaival keresztezik, tojótyúkok (White Rock, Lohmann Breeders), valamint lassú növekedésű brojlerek (Ranger Gold, Aviagen) szülői vonalaival. A RegioHuhn-ban keresztezett tiszta fajták az Altsteirer, Augsburger, Ramelsloher, Malines és Bielefelder Kennhuhn.

„Ezeknek a tiszta fajtáknak a kakasait a Lohmann és az Aviagen hagyományos kereskedelmi genotípusú szülői tyúkjaival keresztezik” –

mondja Verena Meuser. Az egyes fajtatiszta egyedek utódainak keresztezései – egy Rangerrel és egy White Rockkal – különböző istállókban folyamatos teljesítményvizsgálaton vesznek részt.

„A kutatás végső célja, hogy kiderítsük, mely keresztezések adják a legjobb tojó- és növekedési eredményeket” – magyarázza. Az eredmények 2023 elején állnak majd rendelkezésre.

Az állatspecifikus teljesítményadatok és az állatok viselkedése is nagy hangsúlyt kap. Ezeket a megfigyeléseket a lehetőségekhez mérten naponta végzik, azzal a céllal, hogy egyedenként a lehető legtöbb információt nyerjék, a teljesítménytől kezdve a gyakorlati kezelésig, különösen, hogy a tyúkok nyugodtak és könnyen kezelhetők-e.

Genetikai és takarmányozási szempontok

Ez év augusztusában egy másik projekt is indult a németországi kettős hasznosítású csirkék kutatásának keretében. „Ebben a tanulmányban, az OekoGenben a kettős hasznosítású csirkék genetikai szempontjait fogjuk még alaposabban megvizsgálni” – mondja Dr. Tiemann. „Tehát megvizsgáljuk az egészséget, a viselkedést és a tenyésztési programokat, valamint a takarmányozási és marketinglehetőségeket. Különösen az állatok egészségére kiterjedő jóléti mutatókat, beleértve a madárinfluenzával, belső parazitákkal szembeni ellenálló képességet és a csontok szilárdságát, valamint a viselkedésbeli megküzdési stratégiákat” – tette hozzá.

A kutatótyúkok takarmányát a Reudink szállítja, amely elsősorban baromfi, sertés és kérődzők számára gyárt ökológiai takarmányt (a holland ForFarmers tulajdonában).

Életciklus-értékelés

Dr. Tiemann szerint a kettős hasznosítású csirkéknél az állatjóléti értékelés is nagyon fontos. „Az életciklus-értékelés teljesebb képet ad. Ellenőrizzük, hogy a csirkék szabadon járnak-e, hogy nem csipkedik-e egymást, mennyire élénkek, és használják-e a fészküket. Számunkra ez a jelenlegi kutatás fő célja, de természetesen a baromfitelepek a keresztezések gazdasági teljesítményét is vizsgálják”.

(Forrás: poultryworld.net)

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás