A kutatók azt remélik, hogy a táplálkozás szempontjából feljavított rovarok alapvető vitaminokkal és ásványi anyagokkal biológiailag megerősíthetik a baromfitakarmányokat, növelve azok tápértékét. A légylárvákat olyan élelmiszerhulladékkal fogják etetni, amelyet nanoméretű természetes ásványi anyagokkal javítanak fel, mielőtt a baromfitakarmányhoz adnák.

Ez a Flybox légy- és agrotechnikai vállalat tudósai által vezetett megvalósíthatósági tanulmány része, amelynek célja nemcsak a baromfitakarmány tápértékének növelése, hanem az összetevők szén-dioxid-kibocsátásának csökkentése is.

A fekete katonalégy lárváit, ezekből lesznek a feljavított rovarok, bioerősítik a táplálkozáshoz szükséges ásványi anyagokkal. A lárvákat ezután a baromfi számára szánt gabonához adják, mielőtt a kutatócsoport értékeli a madarak tápanyagfelvételét
A fekete katonalégy lárváit, ezekből lesznek a feljavított rovarok, bioerősítik a táplálkozáshoz szükséges ásványi anyagokkal. A lárvákat ezután a baromfi számára szánt gabonához adják, mielőtt a kutatócsoport értékeli a madarak tápanyagfelvételét (Fotó: Pixabay)

A fekete katonalégy lárváinak bioerősítése

A kutatás során a fekete katonalégy lárváit bioerősítik a táplálkozáshoz szükséges ásványi anyagokkal, például cinkkel, vassal, kalciummal és szelénnel. A lárvákat ezután a baromfi számára szánt gabonához adják, mielőtt a kutatócsoport értékeli a madarak tápanyagfelvételét.

A fehérje az állati takarmányok alapvető összetevője, amely nélkül az ipar nem tud meglenni. Mely új fehérjék ígéretesek az állati takarmányok számára?

Alacsony kibocsátású fehérjealternatívák

Jelenleg a madarak gyakran olyan fehérjékre támaszkodnak, mint a szójaolaj, de a világméretű hiány miatt ez az összetevő gyakran nagyon drága, és környezeti szempontból is fenntarthatatlan. A csirketakarmányok ára az elmúlt két évben a másfélszeresére nőtt, és a kereslet 2050-ig várhatóan megduplázódik.

A nottinghami kutatók szerint a tanulmány lehetővé teszi egy alternatív, hiperlokális, alacsony kibocsátású fehérjemegoldás bevezetését, mivel csökkenti az előállítási költségeket, miközben növeli a baromfi és más haszonállatok takarmányának értékét.

A projekt

A projekt, amely egy kétéves, 1 millió fontos kezdeményezés része, egy moduláris rovarfarm telepítését foglalja magában egy egyetemi campuson. A rovarfarm a fekete katonalégy lárváinak élelmiszerhulladékkal és nanoanyaggal történő etetésére szolgál.

A kutatók a baromfi egészségéhez nélkülözhetetlen, természetesen előforduló ásványi anyagokat és aminosavakat tartalmazó, nanoerősített szubsztrátumot fognak kifejleszteni. Az elemeket atomi léptékben egyesítik, amíg azok egyenletesen nanoméretűvé nem nőnek. Azáltal, hogy az ásványi anyagokat ebben a méretben hasznosítják, a madarak és a rovarok hatékonyabban tudják felhasználni és anyagcseréjüket végezni.

A fekete katonalégy lárváinak lisztjét már mérsékelt ipari méretekben gyártják, de a rovarliszt felhasználása Európában és az Egyesült Királyságban jelenleg nagyrészt a kisállateledel-ágazat magas haszonkulcsú rései miatt korlátozódik.

A baromfi természetes táplálékának részévé válik

Dr. Gareth Cave, a Nottingham Trent kutatója, az egyetem tudományos és technológiai karának munkatársa elmondta: „Megkerüljük, hogy a jelenleg szükséges összes kiegészítőt használnunk kelljen, amelyek drágák, hiányosak, és környezetvédelmi szempontból nem fenntarthatóak. A rovarok alapvetően élelmiszerhulladékból származó tápanyaggal vannak feltöltve, és ez aztán a baromfi természetes táplálékának részévé válik. Fontos, hogy ez hiperlokális, körkörös és alacsony szén-dioxid-kibocsátású módja az állati takarmányozási ágazatban jelentkező komoly kihívás megoldásának”.

Úgy látjuk, hogy a rovarlárvák kulcsfontosságúak az élelmiszertermelés körforgásba hozásához, ezért nagyszerű, hogy támogathatunk egy olyan projektet, amelynek célja a termelés optimalizálása és baromfitakarmányként való felhasználása – jelentette ki Emily Burton, az egyetem Állat-, Vidék- és Környezettudományi Karának fenntartható élelmiszertermeléssel foglalkozó professzora.

Andrea Jagodic, a Flybox vezérigazgatója hozzátette: „Ez egy izgalmas út, a rovarfehérje-iparág egészének egységnyi gazdaságosságát képes pozitívan befolyásolni. Itt az ideje, hogy a rovarliszt kereskedelmi takarmányba való integrálásakor elkezdjük a precíziós mezőgazdasági megközelítés integrálását.”

A projektet az Egyesült Királyság Kutatási és Innovációs Biotechnológiai és Biológiai Tudományok Kutatási Tanácsa és az Innovate UK finanszírozza.

(Forrás: allaboutfeed.net)

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás