A takarmánygazdálkodásba kiterjed a faj- és fajtaválasztásra, a telepítésre, a trágyázásra és a tápanyagkezelésre, a kártevők elleni védekezésre és a lombtalanítás kezelésére , amelynek általános célja a kiváló minőségű takarmány előállítása, ami aztán hatékony módon állati termékké alakul át. De mégis, mit várjunk a takarmányainktól? Hogyan garantálhatjuk, hogy a legtöbbet hozzuk ki belőlük? Az alábbiakban bemutatjuk a takarmánykezelés öt vezérelvét.

1. vezérelv: A termelés diverzifikálásához több fajra van szükség

Az előállított takarmány a talajtípustól függ. Mindegyik talajon tudunk azonosítani egy egy olyan domináns takarmányfüvet, amely a vetésterület nagy részét teszi ki. Viszont mindegyiknek van gyenge pontja is, amikor nem tudja támogatni a gazdasága céljait, hogy az állatok minél több napot legelhessenek. A lényeg: győződjön meg arról, hogy rendszere jól kiegyensúlyozott.

Forrás: Pixabay

2. vezérelv: Jól határozza meg a takarmánytermesztéssel kapcsolatos elvárásait

A gazdálkodók általában optimisták – valószínűleg ez tartja őket a mezőgazdaságban. Ha viszont a takarmánytermelésről van szó, érdemes az optimizmust a realizmusra cserélni. Ésszerűtlen azt hinni, hogy bármi, amit elültetünk (egynyári vagy évelő), 30 napon belül legeltethető lesz. Néha előfordulhat, amikor tökéletesek voltak a vetési körülmények, tökéletes volt a termékenység, és 30 nap alatt legelhető egy egynyári növényt, de nem szabad számolni azzal, hogy ez megbízhatóan mindig megtörténik. Tehát mi a reális? Általánosságban elmondható, hogy a vetés után egynyári növények esetében legalább 60 nappal, évelő növények esetében 6 hónapra kell számítani. A fő probléma az, hogy a növények nem ismerik az időt, csak az energiaállapotot. Tervezhet előre, de a magasság alapján határozza meg, hogy a növények mikor állnak legeltetésre készen.

3. vezérelv: Reálisan határozza meg az elvárásait a takarmány tartósságára vonatkozóan

Ha ritkulnak vagy tönkremennek az évelő füves állományok, fel kell tenni a kérdést, hogy miért – ha ezen nem lehet változtatni, akkor az elvárásokon kell. Évelő állományt sokkal könnyebb megtartani, mint újat létesíteni, ezért kezelni kell az évelő takarmányokat a tartósság érdekében.

4. vezérelv: Azt lehet kihozni a takarmányból, amit beleteszünk

Munka nélkül nincs siker, és ez igaz a takarmányokra is – erőfeszítést igényel, de a nagyszerű eredmények eléréséhez alaposan át kell gondolni a teendőket. Ügyelni kell a takarmányok növekedési sebességére, érdemes mintát venni a műtrágya iránti igény értékeléséhez és pótolni a legeltetéssel vagy szénatermeléssel "eltávolított" tápanyagokat. Szálljon le a vetőgépről vetés közben, hogy értékelje a mélységet, és kritikusan gondolja át, mit csinál. A megfelelő fajta vetőmag vásárlása, a vetőgép megfelelő beállítása és a megfelelő időben történő vetés, mind-mind egy nagy kirakós egy-egy darabja. Az összes darab nélkül a takarmányok nem tudják kihozni magukból a legtöbbet.

5. vezérelv: Az évelő nem állandó

Általános tévhit, hogy az évelő legelő azt jelenti, hogy állandó és változatlan. A valóság nem is állhat távolabb ettől! Az évelő legelő tele van többnyire évelő fűfélékkel, de az évelő fűfélék, hüvelyesek és fűfélék mennyisége az év során változik, gyarapszik és fogy, és évről évre is eltérő lesz. Természetesen az időjárás jelentős hatással van erre a tevékenységre, de a gazdálkodó tettei változtathatják meg a legelő összetételét is. A röviddel a legeltetés vagy kaszálás után kialakuló körülmények, a műtrágyázás időzítése és a gyomirtó szerek alkalmazása mind tükröződik a legelőn termelődő takarmányban.

Forrás: southeastagriseeds.com

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás