Hirdetés
A vadon fogott legyek állati takarmányban való használatának lehetőségei
A tudósok értékelik - a tenyésztett rovarok mellett - a vadon fogott legyek állati takarmányban való felhasználásának megvalósíthatóságát, biztonságát és táplálkozási minőségét.
Az e területen végzett kutatások hiányának egyik oka a nem megfelelő begyűjtött mennyiséggel, a környezeti hatásokkal és a kórokozók terjedésével kapcsolatos aggodalmak, amelyek hozzájárultak a tenyésztett rovarok előnyben részesített hasznosításához.

Megfizethető és fenntartható fehérjeforrások
Azonban bizonyos kártevőfajok intenzív mezőgazdasági műveletekből történő betakarításával, a Kansas Egyetem csapata úgy véli, hogy a termelők megfizethető és fenntartható fehérjeforrásokat biztosíthatnak állataiknak, miközben csökkentik a kártevő populációkat.
A legyek tápanyagtartalma
A tanulmány feltárta annak lehetőségét, hogy nagy mennyiségű kártevőt gyűjtsenek be az állattenyésztésből, és elemezte a legyek tápanyagtartalmát, potenciális kórokozó-terhelését és különböző fertőtlenítési módszereit. Egy újonnan tervezett tömeges fogásra alkalmas csapdázó eszközzel 5 kg biomasszát gyűjtöttek össze 13 hét alatt. Ezek elsősorban házi legyek voltak egy baromfitelepről. Míg jelentős számú kártevőt eltávolítottak a környezetből, a légypopuláció nem csökkent.
Baktériumközösségek összehasonlítása
Rövid leolvasású szekvenálást alkalmaztak a különböző forráspopulációkból származó legyek által hordozott baktériumközösségek összehasonlítására, és a légymintákban jelen lévő baktériumfajok a gazdaság típusától és a gyűjtési időtől függően változtak. A vadon fogott legyek szárítása és őrlése, valamint a kiegészítő hőkezelés alkalmazása jelentősen csökkenti a legyekben vagy azokon jelen lévő tenyészthető baktériumok számát, bár patogenitásuk továbbra is ismeretlen. Fontos, hogy ezek a fertőtlenítési módszerek nem befolyásolták a feldolgozott legyek tápértékét.
További vizsgálatokra van szükség – de az adatok ígéretesek
A kutatócsoport szerint további vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy teljes mértékben felmérjék a vadon fogott rovarok állati takarmányba történő integrálásának biztonságát és életképességét. Az adatok azonban ígéretes eredményeket mutatnak egy ilyen rendszer mellett. Nagy mennyiségű légy gyűjthető össze anélkül, hogy megzavarnánk a természetes rovarpopulációkat, ami fenntartható alternatív fehérjeforrást jelez - olvastuk az allaboutfeed.net-en.
A jövőbeni vizsgálatoknak ki kell terjedniük a toxinokra, az emészthetőségre és a kórokozók további csökkentésére. Például más figyelemre méltó kórokozók, amelyek szintén házi legyeket használnak vektorként, paraziták, különösen protozoális paraziták, például Cryptosporidium spp és vírusok. E biztonsági aggályok teljes körű kezelése és a begyűjtési módszerek optimalizálása elengedhetetlen lesz e körforgásos mezőgazdasági megközelítés előnyeinek teljes körű kiaknázásához.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés