Az Alltech európai betakarítási elemzése, egy évtizedes kezdeményezés, átfogó lépést jelent az új termények minőségének és a mikotoxinproblémák elterjedtségének összetett megértésében. A program lehetővé teszi az adatok megbízható összehasonlítását az évek és régiók között. Az elemzésnek kulcsfontosságú szerepe van abban, hogy az állattenyésztők rendelkezzenek a megalapozott döntésekhez szükséges ismeretekkel.

A Dunboyne-ban működő, független akkreditált Alltech 37+ laboratórium mellett, amely akár 54 egyedi mikotoxint is képes kimutatni, olyan együttműködő partnerek, mint az SGS, a világ egyik vezető vizsgálati és tanúsítási vállalata, lehetővé teszik, hogy Európa 20 országában a legmegbízhatóbb mikotoxinadatokat gyűjtsék az új terményekről.

A mikotoxinproblémák legpontosabb bemutatása érdekében az Alltech nagy hangsúlyt fektet az Európában használt legjelentősebb gabonafélék és takarmányok vizsgálatára, de a más régiókba esetleg exportált gabonaféléket is vizsgálják
A mikotoxinproblémák legpontosabb bemutatása érdekében az Alltech nagy hangsúlyt fektet az Európában használt legjelentősebb gabonafélék és takarmányok vizsgálatára, de a más régiókba esetleg exportált gabonaféléket is vizsgálják (Fotó: Pixabay)

A 2023-as európai betakarítási elemzés részeként több mint 1100 gabona- és takarmánymintát vizsgáltak. Miközben Európa ebben a termesztési szezonban megkímélte magát az elmúlt 2-3 év szélsőséges aszályos időjárásától, az Észak- és Nyugat-Európában a betakarításhoz közel eső esőzések késedelmet okoztak. Ez ideális feltételeket teremtett a penész és a mikotoxinok kialakulásához. Ezek a kihívást jelentő körülmények azt eredményezték, hogy 2023-ban Európában mikotoxinban magasabb kockázatú év lesz, mivel az egyes mintákban átlagosan 4,4 mikotoxint mutattak ki.

A mikotoxin-kihívás az egyes összetevők esetében

A mikotoxinproblémák legpontosabb bemutatása érdekében az Alltech nagy hangsúlyt fektet az Európában használt legjelentősebb gabonafélék és takarmányok vizsgálatára, de a más régiókba esetleg exportált gabonaféléket is vizsgálják. Ázsiában például ez segíthet az egyes alapanyagokkal kapcsolatos vásárlási döntések megalapozásában.

Néhány ilyen összetevő részletesebben:

Kukorica

Az aszályos kukoricából származó aflatoxinproblémák uralták az elmúlt években a mikotoxinokkal kapcsolatos európai képet. A termelők hálásak voltak, hogy 2023-ban nem érte őket ugyanez a sors. Ez azonban még mindig nem volt tökéletes termesztési szezon, és mivel 2023-ban több mint 700 új termésű kukoricamintát elemeztek, jó betekintést nyerhettek az összetevő mikotoxin-dinamikájába.

A legtöbb, Közép- és Dél-Európából származó minta alapján a minták közel 70%-ában aflatoxint mutattak ki, átlagosan 6 ppb koncentrációban. A kukoricában a legtöbb kockázatot azonban a Fusarium mikotoxinok, például a zearalenon, a dezoxinivalenol és a T2-HT2 toxinok jelentik. Az ochratoxin 2023-ban nagyobb mértékben fordult elő, mint 2022-ben, 28 ppb átlagszintet mutattak ki. Az Alltech REQ-mérőszámának alkalmazásával a kukorica általános kockázata alacsonytól mérsékeltig terjedőnek minősül.

Búza és árpa

Az új termésű búza- és árpaminták jellemzően Észak- és Nyugat-Európa országaiból származnak. Ezekben a régiókban a körülmények június közepe körül jelentősen romlottak, és ettől kezdve a változékony időjárás megzavarta az aratási időpontokat, ami azt eredményezte, hogy a termények a szokásosnál jóval tovább álltak a földeken. A nedves és párás körülmények és a késedelmes betakarítás kombinációja ideális feltételeket teremtett a fuzárium penészgombák számára.

Ez közvetlenül a mikotoxinok megnövekedett szintjében nyilvánult meg ezekben a kis szemekben, az árpa különösen nagy problémát jelentett. Bár a konkrét okok nem ismertek, az árpa sokkal nagyobb kockázatot jelent, mint a búza, és mintánként majdnem kétszer annyi mikotoxint tartalmaz.

A penicillium mikotoxinokat általában nem szokás betakarításkor a kis szemű gabonafélékkel kapcsolatba hozni, de idén gyakrabban mutatták ki őket, valószínűleg a rendkívül nehéz terepi körülmények miatt. Az új mikotoxinok a leggyakrabban észlelt csoportok mindkét összetevőnél, de a legnagyobb kockázatot a B típusú trichothecének jelentik. Az árpában ennek a csoportnak az átlagos szintje 922 ppb, és egy finn mintában egy rendkívüli, majdnem 29 000 ppb-os maximumot mutattak ki. A REQ és az Alltech PROTECT alkalmazásával az állati hatások értékelésére az árpa ilyen magas kockázati szintek mellett történő fogyasztása akár 63 grammal is csökkentheti az átlagos napi hízást a növendék sertéseknél.

Takarmányok

Bár az elmúlt években a takarmányok kapcsán a penicillium-probléma volt a domináns beszédtéma, érdemes összehasonlítani a kukorica- és a fűszilázs mikotoxinprofilját és elsődleges kockázati tényezőit.

Mint a legtöbb összetevő esetében, itt is az újonnan megjelenő mikotoxinok a legjelentősebbek. A kukoricaszilázsban azonban a minták több mint 95%-ában jelen vannak a B típusú trichotecének, amelyek átlagos szintje 1561 ppb, növelve a kockázatot. Ehhez képest a fűszilázsban a legnagyobb kockázatot a penicillium mikotoxinok jelentik, 338 ppb átlagos szintekkel és 62% feletti előfordulással. Dr. Radka Borutova, az Alltech európai műszaki szakértője megjegyezte, hogy ha mindkét összetevő szerepel a teljes vegyes takarmányadagban (TMR), akkor ez még nagyobb kockázati koktélt jelenthet a szarvasmarhák számára.

A késői betakarítás Észak- és Nyugat-Európában felerősítette a hosszabb ideig a földön fekvő szalmában rejlő kihívást. A 2023-ban a laboratóriumba beküldött 60 szalmaminta az elmúlt évekhez hasonlóan erősen szennyezett volt új mikotoxinokkal és B-típusú trichotecénekkel. A B-típusú trichotecének átlagos szintje közel 1500 ppb volt. Az állattartóknak ezt figyelembe kell venniük minden olyan esetben, amikor a szalmát alomként vagy takarmányként használják.

A folyamatos dinamikus kockázat kezelése

A mikotoxinok valóban dinamikus problémát jelentenek, és bár a közvetlenül a betakarítás után végzett vizsgálatok nagyszerű áttekintést adnak a regionális szennyezettségi mintákról, az, ami azelőtt történik, hogy az állat megkapja a takarmányt – beleértve a betakarítás utáni tárolási körülményeket és a gazdaságban alkalmazott takarmányozási gyakorlatot –, nagyban befolyásolhatja, hogy az állat ténylegesen milyen mikotoxinokat vesz fel.

E folyamatos kihívás legjobb kezelése érdekében megfontolandó egy olyan rutinvizsgálati program bevezetése, amely feltárja az adott vállalkozást érintő konkrét kockázatokat. Ezeknek az információknak a birtokában megalapozott döntést lehet hozni arról, hogy milyen kockázatcsökkentő stratégiák szükségesek az állatok egészségének és teljesítményének támogatásához.

(Forrás: allaboutfeed.net)

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás