Az Ázsia és Európa közötti kereskedelem körülbelül 40%-a általában a Vörös-tengeren keresztül folyik. Mivel a szállítmányokat geopolitikai támadások miatt átirányítják, az ellátási lánc meghosszabbítása lehetővé teheti a penészgombák számára, hogy lebontsák az összetevők tápanyagait, és mikotoxinokat termeljenek. A termények hosszú távú felhalmozása szintén kihívást jelenthet a minőségbiztosításban.

Dr. Swamy Haladi, a Selko mikotoxin-kockázatkezelésének globális műszaki kereskedelmi igazgatója elmondta: a tárolás során a nedvességnek való hosszabb expozíció kedvező feltételeket teremthet a penészgombák szaporodásához.

Magas szennyezettségi százalékot, különösen ZEA-t találtak a gabona-melléktermékekben, miközben a szilázsok akár 97%-a is pozitívnak bizonyult T2-re, 92%-a ZEA-ra, 88%-a FUM-ra és 86%-a DON-ra.
Magas szennyezettségi százalékot, különösen ZEA-t találtak a gabona-melléktermékekben, miközben a szilázsok akár 97%-a is pozitívnak bizonyult T2-re, 92%-a ZEA-ra, 88%-a FUM-ra és 86%-a DON-ra. (Fotó: Pixabay)

„Egyes becslések szerint a szállítmányok átirányítása legalább 25%-kal meghosszabbíthatja a termény szállítási idejét. Mivel a szállítási költségek ugrásszerűen emelkednek (5-ször magasabbak), és a szállítási idők meghosszabbodnak, kulcsfontosságú, hogy megóvjuk a termést, és megőrizzük a takarmány-összetevők sértetlenségét” – mondta Haladi.

A Selko éves mikotoxin-felülvizsgálatán Haladi elmondta, hogy a világ minden tájáról bevitt adatok azt jelentik, hogy a Selko hetente körülbelül 1250 elemzést készített. 2023-ban összesen 66 280 megfigyelés érkezett 35 országból, amelyek 67%-a nyersanyagból és 33%-a teljes értékű takarmányból állt. 

Ezek a minták 21 601 takarmánymintát, 16 923 gabonamintát, 12 383 gabonamellékterméket, 3 682 fehérjelisztet, 4 039 szilázsmintát és 7 652 nem specifikus mintát tartalmaztak.

A legtöbb gabonaminta a kukorica (11 984), majd a búza (2 754) és az árpa (1 611) volt, a többi mintát pedig a zab, a cirok, a rizs és a köles alkotta. A takarmányminták közül a sertéstakarmány (8362), a brojlertakarmány (4541), a tojótakarmány (4086) és a kérődzőtakarmány (2640) volt a legjelentősebb. A többi kategória az állateledel, a malactakarmány és a vízi takarmány volt.

A mikotoxin-szennyeződés dominanciája

Haladi elmondta, hogy a teljes adatkészlet alapján a legnagyobb százalékban a Zearalenone (ZEA) szennyeződés 78%-a volt, ami meglepő volt, mivel hagyományosan más mikotoxinok voltak elterjedtebbek. Haladi ezt a klímaváltozásnak tulajdonítva azt mondta, hogy a mintákban más mikotoxinok előfordulása között szerepel a T2HT2 (67%), a fumonizin (FUM) (63%), a deoxinivalenol (DON) 57%, az aflatoxinok (AFLA) (50%).

A ppm-koncentrációk a FUM-ot mutatták a legmagasabbnak (945 ppb), ezt követte a DON (582 ppb) az átlagos koncentráció, majd a ZEA (93 ppb). A medián koncentrációk FUM-ot mutattak 438 ppb-nél, ezt követte a DON 200 ppb-nél, a ZEA jóval lemaradva 31 ppb-nél. A DON maximális koncentrációja 150 000 ppb volt. A szennyezett ppb átlaga 1465 ppb-nél FUM-ot, 990 ppb-nél DON-t mutatott. Haladi szerint a FUS és a DON közötti különbség közelebb volt, mint a korábbi években.

Nyersanyagok

A nyersanyagokkal kapcsolatos eredményeket kommentálva Haladi elmondta, hogy a rizs kivételével a gabonamintákat vizsgálva magas szennyezettségi szintet tapasztaltak az árpához, a kukoricához, a zabhoz, a cirokhoz és a búzához képest. Nagyon magas százalékos T2-szennyeződést találtak a zabban és az árpában, a kukoricában magas volt a FUM-szennyezettség, de most a búzában is emelkedik.

A kukorica tavalyi mikotoxin-koncentrációinak alakulását tekintve a DON koncentrációja az év második felében, amikor a hőmérséklet hűvösebb volt, emelkedett, míg a FUM szintje a nyári hónapokban volt a legmagasabb.

Magas szennyezettségi százalékot, különösen ZEA-t találtak a gabona-melléktermékekben, miközben a szilázsok akár 97%-a is pozitívnak bizonyult T2-re, 92%-a ZEA-ra, 88%-a FUM-ra és 86%-a DON-ra. A koncentráció szintje is magas volt, 600-700 ppb körül, és a Haladi arra kérte a termelőket, hogy tartsák szemmel a szilázsokat és a termelés minőségét.

Feedek

A baromfitakarmányokra térve Haladi elmondta, hogy nem volt nagy eltérés a tojótakarmány és a brojlertakarmány szennyezettsége között, de magasabb a DON-szennyezettség a réteges takarmányoknál.

A koncentrációk meglehetősen magasak voltak, a FUM-ok 800-900 ppm körül vezették a diagramot, majd a DON következett. Haladi elmondta, hogy a közelmúltban végzett kutatások kiderítették, hogy a baromfira nézve milyen mérgező szintek – például a brojlerek esetében 250 ppb-nél kevesebb volt biztonságos, és nincs szükség intézkedésre; 250-500 ppb alacsony kockázatot jelentett; 500-1000 ppb közepes, 1000+ppb magas kockázat. Elmondta, hogy a madarak érzékenyek mind a FUM-ra, mind a DON-ra, és a bélrendszerre gyakorolt ​​hatásuk nagyobb, mint korábban gondolták, ami az elkövetkező évben egyre nagyobb probléma lesz az ágazatban.

A sertéstakarmányban magas szennyeződést találtak, de egy szembetűnő anomália – a malactakarmány viszonylag alacsonyabb szennyezettséget mutatott. A minták nagy része magas FUM-, DON- és ZEA-koncentrációt mutatott.

A kérődzők takarmánya esetében a szennyezettségi szint körülbelül 74-75% a T2 és a ZEA esetében, ezt követi a DON (62%) és az AFLA (51%). Az érett állatok képesek voltak kezelni a méreganyagokat. Szignifikánsan magas DON- és AFLA-szennyezettségi szintet észleltek a kérődzők borjainak takarmányában.

A ZEA szennyezettségi szintjeit nagyon magasnak (82%) találták az állateledelben, de a DON és a FUM koncentrációja sokkal magasabb volt, mint a többi mikotoxiné. Az akvaszektorban pedig a haltakarmány szennyezettsége magasabb, mint a garnélarák takarmánya a garnélaráktakarmányban található jobb minőségű nyersanyagok miatt.

Előrejelző modell

Avinash Bhat, a Masterlab mikotoxin-analízisének műszaki szakértője azt mondta, hogy a biztonságosabb takarmány elérése érdekében fontos megóvni a takarmányt a stressztől. A szennyeződési minták az éghajlatváltozás, a növekvő hőmérséklet és a csapadékmintázatok változása miatt módosultak, ami a növények gombás patogenitásának megváltozásához vezetett.

Az adatok minősége kritikus fontosságú bármely modellezési stratégia sikeréhez, mondta. Az adatnak tisztának, pontosnak és a célpopulációt reprezentatívnak kell lenniük. A 2020-23 közötti globális mikotoxin adathalmazt (összesen 272 096 adatbevitel) használták fel egy előrejelzési modell kidolgozásához, amely kifejezetten 60 184 AFLA szennyezettségi adatbejegyzést vizsgált, ezeket 4 régió előrejelzési modelljének kidolgozásához használtak.

Az elmúlt 4 év alapján Bhat azt jósolta, hogy az AFLA szintje 26,1 ppb között lesz ebben a hónapban, áprilisban 29,8 ppb-re emelkedik, majd júniusban enyhén 27,8 ppb-re csökken. A világ más részein, köztük Afrikában, Közel-Keleten és Latin-Amerikában a szintek meglehetősen laposak lennének 2024 első felében. Európa nem kedvez az AFLA-nak – ezért Bhat arra számított, hogy az év első 6 hónapjában 3 ppb lesz.

(Forrás: allaboutfeed.net

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás