Hirdetés
Kiöregednek a munkavállalók – gyümölcsszedő robot veszi át a feladatot tőlük
A Japán Nemzeti Mezőgazdasági és Élelmiszer-kutatási Szervezet (National Agriculture and Food Research Organization – NARO) a Ritsumeikan Egyetemmel és az autóalkatrész-gyártó DENSO Corp.-nel együttműködve kifejlesztette egy olyan betakarító robot prototípusát, amely képes az emberrel azonos sebességgel gyümölcsöt szedni.
Japánban a gyümölcságazatban egyre csökken a munkavállalók száma, és a meglévő munkavállalók is egyre öregebbek. Ez a tény hívta életre a NARO, a Ritsumeikan Egyetem és a DENSO Corp. együttműködését, amely kiterjed az automatizálási technológiákra, a gyümölcsösök agrárrobotjaira és az automatizált műveletekhez optimális faalakok kutatási-fejlesztési projektjeire. Reményeik szerint ezáltal megvalósítható a gyümölcsösök munkaerő-megtakarító művelési rendszerének létrehozása.

Két robotkar szedi a gyümölcsöt
A kidolgozott prototípus az alma, a japán körte és a nyugati körte automatizált gyümölcsszedését valósítja meg, V alakú fák környezetében. A robot a pilóta nélküli földi járművek (Unmanned Ground Vehicle – UGV) navigációjával mozog a fák között, és két robotkarral szedi a gyümölcsöt. A leszüretelt gyümölcsöket az UGV-n beállított automatizált gyümölcstároló rendszerbe gyűjtik.
Tizenegy másodperc elegendő a gyümölcsszedéshez
Amikor az automatizált gyümölcstároló rendszer tartálya megtelik, helyére egy üres tartály kerül, miközben a robot folytatja a betakarítást. A prototípus körülbelül tizenegy másodperc alatt szedi le a gyümölcsöt, ami a NARO szerint körülbelül ugyanakkora sebesség, mintha ember végezné a feladatot.
Optimális faalakok és ültetési technikák
A projektcsoport optimális faalakokat és ültetési technikákat fejlesztett ki kilencféle gyümölcsfa – mint a citrusfélék és az alma – esetén végzendő automatizált műveletekhez. Ilyen optimális faalak sűrűn beültetett gyümölcsös esetében például a V alak.

A csapat emellett különféle pilóta nélküli földi járművek (UGV) kutatásával és fejlesztésével foglalkozik, valamint automatizált betakarító robotokkal, amelyek jól működnek ezekkel a faalakokkal.
A projekt keretében a Ritsumeikan Egyetem fejlesztette ki azt a szoftvert, amelynek révén szenzorok felhasználásával érzékelhető a gyümölcsök helyzete, és megítélhető a gyümölcsök érettségi foka. A DENSO Corp. alkotta meg a betakarító robot hardverét.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés