Hirdetés
Komoly EU-s támogatás: 17,5 milliárd eurós program segíti az átállást a zöld gazdaságra
A Méltányos Átállást Támogató Alap a tagállamokat segíti a klímasemlegességet célzó lépések társadalmi-gazdasági hatásainak enyhítésében. Az alap 7,5 milliárd eurót a 2021–2027-es többéves pénzügyi keretből, további 10 milliárd eurót pedig az Európai Helyreállítási Eszköz költségvetéséből kap majd. Olyan projektek juthatnak innen forrásokhoz, amelyek a zöld munkahelyteremtést, a gazdaság átalakulását szolgálják, vagy azt a fenntarthatóság, a klímasemlegesség és a körforgásos működés irányába mozdítják el.
Az Európai Unió sajtóközleményben számolt be róla, hogy a tervek szerint milyen feltételekkel és célokra használható majd fel a Méltányos Átállást Támogató Alap 17,5 milliárd eurós összege.

- A támogatás elsősorban az EU legkevésbé fejlett területeit célozza
- Az a tagállam juthat forráshoz, amelyik vállalja, hogy 2050-re klímasemleges lesz
- A hulladékégetéshez és a fosszilis tüzelőanyagokhoz kapcsolódó beruházások nem támogathatók
- Zöldprémium a leggyorsabb ütemben teljesítő tagországoknak
A Méltányos Átállást Támogató Alap segítséget nyújt a munkavállalóknak és a munka nélkül maradóknak az álláskereséshez és a tovább- vagy átképzéshez abban az időszakban, amikor Európa gazdasága fokozatosan klímabarát működésre áll át. Támogatni fogja emellett a mikrovállalkozásokat, az üzleti inkubátorházakat, az egyetemeket és az állami kutatóintézeteket, valamint az új energiatechnológiákat, az energiahatékonyságot és a fenntartható helyi közlekedést fejlesztő beruházásokat.
Az energiatermelés és a dohánytermesztés nem lesz támogatott
- Az alap hulladékégetéshez, atomerőművek építéséhez vagy leszereléséhez, illetve dohánytermékekhez kapcsolódó üzleti tevékenységekhez és fosszilis tüzelőanyagokra irányuló beruházásokhoz nem nyújt támogatást.
- A tagállamokban az energetikai átállás megtervezésekor meg kell határozni azokat a régiókat, amelyeket a legrosszabbul érint a változás, és oda kell összpontosítani az alap forrásait.
A Parlament kezdeményezésére 2024. december 31-e után az alap költségvetésének emelkedésével egyidejűleg egy úgynevezett zöldprémium-mechanizmus is működésbe lép. Ebből a többletből azok a tagországok részesülhetnének, amelyek eredményesen tudják csökkenteni az iparuk által termelt üvegházhatású gázok kibocsátását.
A rendelet további fontos elemei
Az alap forrásaihoz azok a tagállamok férhetnek hozzá, amelyek kötelezettséget vállalnak arra, hogy nemzeti üvegházhatásúgáz-kibocsátásuk 2050-re nettó nulla lesz, azaz elérik a klímasemlegességet. Addig, amíg erre nem kötelezik el magukat, csak a részükre előirányzott összeg felére tarthatnak igényt. A nehéz helyzetbe került vállalkozások is kaphatnak támogatást, összhangban azokkal az állami támogatásra vonatkozó szabályokkal, amelyeket a rendkívüli körülmények kezelésére állapítottak meg. A források önkéntes alapon más kohéziós alapokból is átcsoportosíthatók. Az uniós társfinanszírozás plafonja a legkevésbé fejlett régiók esetében 85 százalék, az átalakulás által érintett régiókban 70 százalék, a fejlettebb térségekben pedig 50 százalék.
A jelentést a képviselők május közepén 615 szavazattal, 35 ellenében és 46 tartózkodás mellett fogadták el.
A jelentéstevő Manolisz Kefalodzsannisz (EPP, Görögország) szerint
„A Parlament határozott politikai üzenetet fogalmaz meg: foglalkozni kell az energetikai átállás szociális, gazdasági és környezeti hatásával a változás által leginkább érintett területeken. Úgy kell belépnünk Európa zöld korszakába, hogy senkit nem hagyunk közben hátra."
A vitában nem szólalt fel magyar képviselő.
A következő lépések az EU-s támogatás felé
Miután a Tanács is hivatalosan elfogadja a megállapodást, a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.
Háttér
A Méltányos Átállást Támogató Alap a méltányos átállást támogató mechanizmus első pillére. Azoknak a régióknak, ágazatoknak és munkavállalóknak nyújt támogatást, amelyekre és akikre várhatóan aránytalanul nagy terheket rónak majd az európai zöld megállapodásban tervezett változások. A Tanács, a Parlament és a Bizottság tárgyalói 2020. december 9-én politikai szintű megállapodásra jutottak az alapról.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés