Hirdetés
Közel 7 százalékkal emelkedett a magyar mezőgazdaság hitelállománya
A mezőgazdaság hitelállománya 6,7 százalékkal 1036,9 milliárd forintra emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Ezen belül a kedvezményes hitelek aránya 69,7 százalékot, a piaci hitelek részesedése pedig 30,3 százalékot tett ki 2023. június 30-án. A mezőgazdaságban tevékenykedő egyéni gazdaságok hitelállománya csökkent, 5,9 százalékkal 381,8 milliárd forintra mérséklődött. A hitelállományon belül a beruházási hitelek voltak továbbra is túlsúlyban, bár állományuk 9,2 százalékkal visszaesett.
Az Agrárközgazdasági Intézet összefoglalója írta meg, hogy a hitelek zöme a szántóföldi növénytermesztőket finanszírozta. A mezőgazdaságban tevékenykedő egyéni vállalkozások újonnan felvett hiteleinek összege 6,4 milliárd forinttal volt kevesebb az egy évvel korábbi értéknél.

A mezőgazdasági társas vállalkozások hitelállománya 15,7 százalékkal 655,1 milliárd forintra emelkedett
A növekedés a beruházási és az éven belüli hiteleknél jelentkezett. A hitelállományból legnagyobb mértékben az állattenyésztési ágazat részesedett. A mezőgazdasági társas vállalkozások újonnan felvett hiteleinek összege 28,1 milliárd forinttal volt több az egy évvel korábbi értéknél. A mezőgazdaság garantált hitelállománya dinamikusan nőtt. A lízingcégek szerződésszáma és a tőkekintlévőség összege is növekedett.
Az élelmiszeripar hitelhelyzete
Az élelmiszeripar hitelállománya a mezőgazdaságétól magasabb ütemben, 10,0 százalékkal bővült, ezáltal 729,1 milliárd forintra emelkedett 2023 második negyedévének végére. Az ágazat hitelállományában a kedvezményes hitelek aránya 58,4 százalékot tett ki.
Az egyéni vállalkozások hitelállománya 0,8 százalékkal volt kevesebb az előző év azonos időszaki értékénél, ezáltal 6,6 milliárd forintra csökkent, a társas vállalkozásoké 10,2 százalékkal 722,5 milliárd forintra nőtt. A mezőgazdaságban és az élelmiszeripari társas vállalkozások hitelállományában is a beruházási és a hosszú lejáratú forgóeszközhitelek növekedése volt a meghatározó. A szóban forgó szegmens hitelállományának legnagyobb részét (26,8 százalékát) az ún. egyéb élelmiszeripar szakágazatban tevékenykedő vállalkozások adták, 13,7 százalékát az egyéb gyümölcs-, zöldségfeldolgozás, -tartósítással foglalkozók, 8,4 százalékát pedig az olaj gyártása szakágazatban tevékenykedők tudhatták magukénak.
Az élelmiszeripari társas vállalkozások újonnan felvett hiteleinek összege 35,4 milliárd forinttal volt több az egy évvel korábbi értéknél. Az ágazat garantált hitelállománya tovább bővült.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés