Márciusi agrárhíreink közül válogattuk ki azokat, amelyek a mezőgazdasági támogatásokkal kapcsolatban jelentek meg. Ezekben írtunk az állattartó telepek járványvédelmének korszerűsítésére kiírt pályázatról, a 250 millió magyar költségvetési forintból építendő kenyai mintafarm-hálózat létrehozásáról, a támogatott agrár-környezetgazdálkodási (AKG) pályázatokban korlátozásokhoz kötött a növényvédőszer-használat változásairól és a sok termelő pénzügyi helyzetét érintő Közös Agrárpolitika fejleményeiről. Itt az áprilisi agrártámogatások hírösszefoglaló, amihez nagyon jó olvasást kívánunk!

Megduplázták a pályázati pénzt az állattartó telepek járványvédelmének korszerűsítésére

A sertés- és baromfitartók számára 2021. április 26-tól újra megnyílik az állattartó telepek járványvédelmi korszerűsítésére kiírt pályázat. Az Agrárminisztérium közleménye szerint az elmúlt időszakban a sertés- és a baromfitartók súlyos kihívásokkal találták magukat szemben. Az afrikai sertéspestis (ASP) és a madárinfluenza megjelenése és terjedése felhívta a figyelmet arra, hogy a hazai állattartó telepek állategészségügyi színvonalát emelni szükséges. A különböző járványos állatbetegségek kockázata bizonyos technológiák alkalmazásával jelentősen csökkenthető. Az ilyen jellegű fejlesztések azonban jelentős költségráfordítást igényelnek a baromfi- és sertéstartóktól – írta az Agrárminisztérium. Az agrártárca a Vidékfejlesztési Program (VP) keretében hirdette meg 2020 tavaszán a járványügyi kockázatok által leginkább sújtott, és fejlesztésekkel a leghatékonyabban védhető sertés– és baromfitelepek számára a „Baromfi és sertéstartó telepek járványvédelmi rendszereinek fejlesztése” című pályázati felhívást. A VP2-4.1.1.7-20 keretében járványvédelemhez kapcsolódó állattartó telepi épületek kialakítására, felújítására, illetve az állatbetegségek kockázatát csökkentő eszközök, gépek beszerzésére volt lehetőség.

Búzatáblák Dél-Afrika Nyugati-Fokföld tartományában, Swellendamban
Búzatáblák Dél-Afrika Nyugati-Fokföld tartományában, Swellendamban

Ó, Afrika: 250 millióból épít mintafarm-hálózatot Kenyában Magyarország

A szocializmusban számos afrikai nemzet fiataljait fogadta Magyarország egy bő költségvetésű agrár-ösztöndíj program keretében. A nálunk végzett diákok közül később sokan előkelő pozíciókba kerültek a hazájukban. Nemcsak ők vitték a magyarok jó hírét a fekete kontinensre, a konzerviparunk is ismert volt az észak-afrikai térségben. A 2019-ben létrejött Afrika-stratégiával ismét feléledhetnek ezek a kapcsolatok. A 22 pontos terv része az oktatás, a mezőgazdasági technológia-transzfer, a gazdasági kapcsolatok fejlesztése. Komoly támogatási források is rendelkezésre állnak a külpiacon terjeszkedni vágyó hazai cégek számára: 2 milliárd forintos keret biztosított a kijutásra, 23 milliárd pedig az ottani terjeszkedésre használható fel. A Magyar Közlönyben nemrég megjelent 1080/2021. (II. 27.) kormányhatározat szerint Ghána után Kenyában folytatódik a külföldi mintafarmok kialakítása.

A terv összesen 8 országot tartalmaz, a következő célpont Uganda és Etiópia lehet.

Magyar Nemzet értesülése szerint egy-egy mintafarm átlagosan évi 20-40 millió forint támogatást kaphat. A kenyai üzemre 5 éven át évi 49,1 millió forint költségvetési támogatást biztosít a magyar kormány. Itt elsősorban fajtakísérletekre kerül sor, amihez szaporítóanyagokat, növényvédő és termésnövelő anyagokat biztosít Magyarország, továbbá a mintafarmon bemutatnak egyéb agrár- és élelmiszeripari termékeket és környezetügyi technológiákat. Ezek helyi regisztrációjának és forgalomba hozatalának érdekében megállapodást kell kötni az érintett állam hatóságaival – áll a rendeletben. A projekt eredményeit a további terjeszkedéshez lehet felhasználni – írja a rendelet.

A tiltott permetező hatóanyagok listája az AKG-ben

Megjelent az agrár-környezetgazdálkodásban használható 2021-ben érvényes tiltó lista. Az agrár-környezetgazdálkodási (AKG) pályázati felhívásokban a növényvédőszer-használat korlátozásokhoz kötött. Általában tilos a glifozátot tartalmazó készítmények alkalmazása. Több előíráscsoportban a mezotrion is tiltott hatóanyag. A mankocebet nemcsak az AKG területeken nem látja szívesen a hatóság, azokon kívül is idén lehet utoljára bevetni. Vannak növények, amelyekben még a strobilurinok is kerülendők. Ültetvényekben pedig nemcsak az általános rovarölők, de egyes biológiai készítmények is fekete listán vannak. Az Európai Közösség a XX. század végével egy új mezőgazdasági modell kialakítását tűzte ki célul. A környezet, a gazdaság és a társadalom céljait egyszerre szolgáló – hosszú távon is „fenntartható” közös agrárpolitika, az Európai Unióhoz való csatlakozást követően Magyarország számára új kihívást jelentett.

Hazánk a csatlakozó országok közül elsőként kötelezte el magát az EU agrár-környezetgazdálkodási támogatási rendszerének teljes körű átvétele és alkalmazása mellett.

Az uniós támogatási rendszer hazai megismertetése céljából 2002-ben – hazai költségvetésből finanszírozott – Nemzeti Agrár-környezetvédelmi Program (NAKP) indult el. A csatlakozást követően 2004–2009 között a Nemzeti Vidékfejlesztési Terven (NVT) belül, 2009–2014 között pedig az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) keretében nyílt lehetőség az Agrár-környezetgazdálkodási programhoz való csatlakozásra. 2015 őszén a Vidékfejlesztési Program (VP) keretén belül is lehetőség nyílt AKG agrártámogatások igénylésére.

Agrártámogatások múlnak rajta: a rovarölő permetszer használata általánosságban tiltott az AKG tematikus előíráscsoportjaiban - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva
Agrártámogatások múlnak rajta: a rovarölő permetszer használata általánosságban tiltott az AKG tematikus előíráscsoportjaiban - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva

Célegyenesben a KAP-reform tárgyalások Brüsszelben

Belgium fővárosában, Brüsszelben tartotta március 22-23-i ülését a Mezőgazdasági és Halászati Tanács. Ezen az uniós mezőgazdasági miniszterek intenzív egyeztetéseket folytattak a Közös Agrárpolitika reformjáról is. A 2023-tól induló új Közös Agrárpolitika előkészítése sorsdöntő szakaszához érkezett. A magyar kormány továbbra is mindent megtesz azért, hogy stabil kereteket biztosítson a hazai agrárium és a gazdák számára – mondta Nagy István agrárminiszter. A tárca közleménye szerint az Európai Bizottság 2018 júniusában tett javaslatot az új uniós Közös Agrárpolitika jogi kereteire. A tagállamokat tömörítő Tanács és az Európai Parlament 2,5 év tárgyalásai után, 2020 októberében fogadták el kapcsolódó álláspontjaikat. Ez alapján kezdődtek meg a háromoldalú egyeztetések az uniós intézmények között.

Magyarország alapvetően három elvárást támasztott az új Közös Agrárpolitikával kapcsolatban:
  • kellően ambiciózus költségvetés,
  • megfelelő szakpolitikai eszközök és 
  • gyakorlatban végrehajtható, gazdabarát szabályok.

A politikus szerint az első cél teljesült, hiszen a tavalyi év végén elfogadott 7 éves uniós költségvetési megállapodás megfelelő nagyságú forrásokat biztosít a mezőgazdasági ágazat számára. Úgy vélekedett, hogy az uniós agrárpolitikát ért politikai támadások ellenére 2027-ig adottak a pénzügyi keretek. 

Dől a lé a magyar gyümölcstermesztésre: 15 milliárd forintos támogatás

A folyamatosan bővülő piaci igények kiszolgálásához elengedhetetlen a korszerű termesztéstechnológiák alkalmazása, a fajtaválaszték korszerűsítése, a termésátlagok és a minőség javítása, valamint az öntözött ültetvények területének növelése. Erről Nagy István agrárminiszter beszélt, mikor bejelentette, hogy 2021. április 20-án megjelenteti a Vidékfejlesztési Program keretében a gyümölcs-, gyógy-, aroma- és fűszernövény ültetvények telepítését támogató új pályázati felhívását 15 milliárd forintos keretösszeggel. A politikus arról is beszélt, hogy a korszerű ültetvényeken évről évre biztonságosan és magas minőségben lehet termelni, ami növeli a gazdák versenyképességét, illetve jövedelembiztonságát. Nagy István arra is kitért, hogy az Agrárminisztérium 2020 novemberében bejelentett eredeti szándéka szerint 2021. április 20-án megjelenteti a Vidékfejlesztési Program keretében a gyümölcs-, gyógy-, aroma- és fűszernövény ültetvények telepítését támogató új pályázati felhívását 15 milliárd forintos keretösszeggel. Ennek alapján – sikeres pályázat esetén – a nyertesek már a 2021 őszi telepítési szezonban elkezdhetik az új ültetvények munkálatait.

Agrártámogatások bővebben

További, az agrártámogatások témájában megjelent anyagainkat ezen a hivatkozáson lehet és nagyon érdemes elolvasni.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás