Hirdetés
Magyarországon épülhet meg a régió első lazactermelő gazdasága
A régió első lazacfarmja valósulhat meg mintegy 8,4 milliárd forintból Zalaegerszegen. Az építkezés a tervek szerint 2022-ben kezdődik, az első lehalászás 2024-ben lesz esedékes. A Magyar Halgazdálkodási Operatív Program (MAHOP) a Magyarország számára lehívható Európai Uniós forrásból mintegy 3 milliárd forintot biztosít a beruházás számára. A fennmaradó részt banki hitelekből és befektetői forrásokból finanszírozza majd az üzemeltető Zalmon Kft.
A Napi.hu írta meg, hogy a csúcstechnológiával működő halgazdaság alapítója a Zalmon Kft. és a cég mögött álló üzletember. Sagyibó Viktor korábban a Microsoft Magyarország vállalati üzletágának igazgatójaként, majd a Miniszterelnökség miniszteri biztosaként dolgozott.

A fejlesztés indítóoka
„Azért hoztam létre a céget, hogy hazai és nemzetközi szakemberek segítségével megvizsgáljuk az úgynevezett RAS (recirculating aquaculture systems) keretein belül a hazai fenntartható lazactenyésztés lehetőségeit. A RAS magyarul recirkulációs akvakultúra rendszert jelent, amelynek lényege, hogy a felhasznált víz folyamatos tisztításon és szűrésen megy át. Így újra és újra fel lehet használni. Azáltal persze, hogy sokkal kevesebb vízre van szükség egyes folyamatokhoz, kíméljük a környezetet is. Így jöhet létre majd az a fenntartható, környezetkímélő és világszínvonalú technológiát használó magyar lazacfarm, ami régi álmom volt” - fogalmazott a cégvezető.
A vállalkozó beszámolója alapján az építkezés 2022-ben indulhat, és várhatóan 2024-ben megtörténhet az első lehalászás.
A lazacfarmon a tervek szerint 26 főt alkalmaznak majd. A szakemberek keresése már elkezdődött, a leendő alkalmazottaknak egy fél éves szakmai továbbképzést is tartanak majd. Sagyibó Viktor szerint a nemzetközileg elismert magyar szakemberek felkutatása közel sem lehetetlen feladat, mivel Magyarország nagyon komoly képzést folytat a halászat és halbiológia terén.
Így néz ki majd a lazactermelés Zalában
Az előzetes számítások szerint mintegy 300 ezer hal fog élni a rendszerben 2024 év végére. Onnantól kezdve a heti kibocsátás egyenletes, körülbelül 19 tonna lesz. Ez nagyjából 4,3 ezer darab 4,5 kilogramm méretű halat jelent. Éves szinten ezer tonna a cél. Az első értékesítés is 2024 év végén várható.
A cég weboldala szerint a jelenleg ismert legmodernebb és legfentarthatóbb technológiára épülő rendszer kontrollált körülményei biztosítják a legkiemelkedőbb állatjóléti feltételeket, így a fogyasztóknak a legjobb minőségű terméket kínálhatják. A lazacfarmon nemzetközileg elismert, innovatív, a haltenyésztési-ágazatot átalakító technológiával dolgoznak, amely a felhasznált vizet újrahasznosító recirkulációs módszerre (RAS – Recirculating Aquaculture System) épül. A halnevelés során a vizet csúcstechnológiájú szűrő- és oxigénellátó rendszerek segítségével tisztítják, így újra felhasználhatóvá válik a tenyésztés során. A Zalmon Kft. a világon elindult fejlesztések mellett az elsők között használja a tengervizet nem igénylő, helyi termelési igényekre szabható rendszert, mely a fenntartható, modern és biztonságos haltermelés jövője. A tengervíz kiváltása lehetővé teszi számukra a szigorú környezetvédelmi korlátozások betartását; az antibiotikumok használatának mellőzése, illetve a mikroműanyagoktól mentes környezet biztosítja az egészségesebb és jobb minőségű termék előállítását. A rendkívül hatékony víz- és energiafelhasználásnak köszönhetően jelentősen környezetkímélő is a rendszer.
A ponty mögé zárkózna a lazacfarm
„A legnépszerűbb magyarországi hal a ponty. Ebből évente megközelítőleg 18 ezer tonnát értékesítenek hazánkban. Az összes haltermelés hozzávetőleg 26 ezer tonnát tesz ki, míg az egy főre jutó halfogyasztásunk éves szinten közelíti a 7 kilogrammot. Mi a beruházásunk által nagyjából 3-4 százalékkal növeljük a termelt mennyiséget, de az ország halászati exportját közel 30 százalékkal tudjuk megemelni, aminek már jelentősége lesz. Ezzel a beruházással szeretnénk megteremteni a magyar halgazdálkodási export alapját is, amire a későbbiekben építeni lehet.” – mondta.
Az export mellett a hazai piacra is készülnek termelni, amivel elő kívánják segíteni a hazai fogyasztás növelését. Az üzletember a külföldi és magyar szakemberekkel történő megbeszélései után úgy látja, hogy komoly igény mutatkozik a környezettudatos módon előállított (azaz jobb minőségű, frissebb, antibiotikum, mikroműanyag- és vegyi anyag mentes) lazacra a hazai és a világpiacon is. Versenyképes árakkal kalkulálnak, majd a 2024-es évet követően számítanak a termelési volumenük növekedésére.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés