Hirdetés
Megvan az engedély: szélnek eresztenek 2 milliárd génmódosított szúnyogot
Az Egyesült Államokban kezdik tesztelni azt az elméletet, amitől a szúnyogok által terjesztett betegségek visszaesését várják a szakértők. Az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal (United States Environmental Protection Agency, EPA) engedélyezte, hogy az Oxitec nevű brit biotechnológiai cég génmódosított szúnyogok 100 millióit engedje szabadjára az Egyesült Államok két államában, Floridában és Kaliforniában.
A Gizmodo anyagára hivatkozva a HVG írta meg, hogy az Oxitec által kifejlesztett, OX5034 kódnevű hím szúnyogok az Aedes aegypti fajból származnak. Ez a faj számos betegség, köztük a zika, a dengue és a sárgaláz hordozója. A rovarokat úgy módosították, hogy terméketlen utódokat hozzanak létre, így csökkentve a helyi populációkat és a szúnyogok által terjesztett betegségek kockázatát. A témához tartozik, hogy a szúnyogok közül csak a nőstények csípnek és szívják az emberek vérét.

Kétségek és jövőterv
A módosított rovarok az Oxitec szerint nem jelentenek veszélyt az emberre. A programot ennek ellenére már többen bírálták: egyesek csoportok úgy vélik, hogy a megváltoztatott szúnyogok ismeretlen környezeti vagy egészségügyi kockázatot jelenthetnek. Az Oxitec korábban is szabadon engedett ilyen szúnyogokat, de akkor kevesebbet. Most 2 milliárdot fognak. A témával kapcsolatban ebben az angol nyelven írt cikkben lehet további részleteket megtudni.
Zika-láz
Az Afrikából származó Zika-láz vírusfertőzés, amely 2014 februárjában ütötte fel először a fejét az amerikai kontinens őslakosai körében. A betegség 2015-ben Chilében, Panamában, Venezuelában, El Salvadorban, Mexikóban, Suriname-ban, Kolumbiában, Guatemalában és Paraguayban is megjelent. A Zika-vírust a sárgaláz, a dengue-láz és a chikungunya-láz kórokozóját is terjesztő Aedes aegypti szúnyog hordozza, amely a világ minden táján előfordul, így valószínű, hogy a járvány további országokra is átterjed. A betegség potenciálisan vagy már valósan az amerikai kontinens minden országát érinti, bár nem mindegyiket egyformán (klimatikus okok miatt valószínűleg Chile és Kanada maradhatnak mentesek a potenciális fertőzéstől) - írta a Konzuli szolgálat.
Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) jelentése szerint az amerikai kontinens meleg éghajlatú országaiban gyorsan szaporodik a Zika-val fertőzött szúnyogok csípése nyomán a megbetegedések száma (Kolumbiában pl. 15 ezer esetről tudtak 2016. január végén). A vírus azért terjedhetett el villámgyorsan 2015 májusa óta a térség országaiban, mert a népesség nem rendelkezik védettséggel vele szemben, illetve jócskán elszaporodtak a vírust hordozó szúnyogok. Bár a vírust már emberi spermában is kimutatták, mindössze egy esetről tudnak, amikor nemi érintkezés során fertőződhetett meg a beteg.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés