Hirdetés
Mikorrhiza gombák talajba oltásával javítottak a hozamon a kutatók
A zürichi és bázeli egyetem, az Agroscope és a Research Institute of Organic Agriculture (FiBL) kutatóiból álló kutatócsoport kimutatta, hogy az arbuszkuláris mikorrhiza gombákkal végzett talajoltás műtrágyák vagy peszticidek nélkül segíthet fenntartani, sőt, akár javítani a hozamot. A kísérlet során a gombákat vetés előtt keverték a talajba 54 észak- és kelet-svájci kukoricatermelő gazdaság 800 kísérleti parcelláján. A kutatócsoport felfedezte, hogy a mikorrhiza gombák talajba oltása akkor volt a leginkább hatásos, amikor a talajban már sok gombakórokozó volt jelen.
A gombák tevékeny közreműködésével 40 százalékos termésnövekedést értek el a parcellák egynegyedében. A parcellák egyharmadában viszont nem tapasztaltak hozamnövekedést, sőt, egyes esetekben még csökkenést is megfigyeltek - írta a Zürichi Egyetem (Universität Zürich - UZH) anyagára hivatkozva a Magyar Mezőgazdaság.

A talaj különféle kémiai, fizikai és biológiai tulajdonságainak vizsgálatával, beleértve a talajlakó mikrobák biodiverzitásának elemzését is, a kutatócsoport felfedezte, hogy a mikhorizza gombák talajba oltása akkor volt a leginkább hatásos, amikor a talajban már sok gombakórokozó volt jelen.
Védelmi megoldás a kórokozók ellen
A mikorrhiza gombák a talajban a növényeket legyengítő kórokozók elleni védőpajzsként működtek. Így a szokásos hozamot olyan területeken is fenn tudták tartani, ahol a mikorrhiza gombák nélkül termésveszteség lépett volna fel. Ezzel szemben a kórokozókkal nem szennyezett területen a mikorrhiza gombáknak csak csekély hatásuk volt. Az ott lévő növények egyébként is erősek voltak és megfelelően növekedtek. Ilyen esetekben a mikorrhiza gombák használata nem jár további előnyökkel - írták.
A mikorrhiza fajtái
Azt már az AGRO.bio írta meg, hogy a jótékony gombafonalak legősibb és legelterjedtebb típusa az arbuszkuláris mikorrhiza. Az arbuszkuláris gombafajok érzékenyek a mezőgazdasági művelésre és a gombaölő szerekre, így érdemes pótolni ezen gombafajokat a mezőgazdasági művelés alatt álló területeken. A természetben főként az Acaulospora, a Gigaspora, a Glomus és a Scutellospora nemzetségekhez tartozó gombafajok vannak jelen. Ha tapasztaljuk ezen mikorrhiza gombák jelenlétét, akkor nem érdemes mesterséges granulátumokat alkalmazni, hiszen egymás kolonizációját befolyásolhatják.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés