Legyen az őszi vagy tavaszi vetésű szántóföldi növény, van mit tenni a magasabb terméseredmények elérése érdekében. És most van is rá lehetőség, mert nagyon magas szinten állnak a terményárak, ami kitarthat az év hátrelévő időszakában is. Rácz Gábor az ICL szaktanácsadója foglalta össze a legfontosabb tennivalókat.

Milyen a hangulat most a magyar mezőgazdaságban?

Feszült és kiábrándult, elsősorban a zöldség és gyümölcstermesztő gazdáknál kritikus a helyzet, mivel a felvásárlási árak nem fedezik a drasztikusan megemelkedett költségeket, de a szántóföldi kultúrákat termesztő gazdáknál is hasonló a helyzet bár ott legalább a terményárak magasabbak!

Szántóföldi kultúrák esetén ez az az év, amikor, amit a pénztárca enged, azt meg kell tenni és mindent megadni a növénynek, mert jó terményárak várhatók. Viszont a mostani állás szerint - általánosságban véve - ősszel sem lesz olcsóbb a műtrágya. Bár az ammónia és a karbamid ára éppen kis mértékben csökken a világpiacon, de ezek a folyamatok csak késleltetve fognak begyűrűzni a hazai termelésbe – ha egyáltalán. Mi magunk nem számolunk jelentős árcsökkenéssel, ha tudjuk tartani a jelenlegi árakat, az már jó hír.

A szántóföldi növények esetén a tavalyinál magasabb kötési árak jellemzőek, de ez szükséges is, mert egyébként egyáltalán nem lenne gazdaságos a termelés. Én azt tanácsolom, hogy a szántóföldi kultúráinktól nem spóróljuk ki a tápanyagot, adjunk nekik annyit amennyit megkövetelnek, a lombkezeléseket mindig a fenofázisnak megfelelően adagoljuk és így stabilan magasan tudjuk tartani a termésátlagainkat.

Vegyük sorra az egyes növénykultúrák jelenlegi állapotát és az aktuális teendőket!

Az árpa jól bokrosodott elvirágzott és híznak a szemek. Az állományok általában jó állapotban vannak szerte az országban, ennek ellenére a takarmányárpára javasolt Agroleaf Power 31-11-11+TE-et kijuttatni 5 kg/ha dózisban, a tejesérés fázisában! Hatására érdemleges terméstöbbletet érhetünk el. Sörárpában viszont nem szabad alkalmazni, mert a fehérjetartalmat növeli.

A búza és tritikálé zászlóslevél, kalászolás virágzás mindhárom fenofázis megtalálható az országban.  A jelenlegi fenofázisban érdemes nitrogént kijuttatni, mert a lombon keresztüli nitrogén hatékonyan hasznosul, ráadásul a tapasztalataim szerint, a szokásos adagnak csak a felét adták ki a gazdálkodók korábban, mert drága volt vagy nem volt csapadék a hasznosulásához. A tápanyag és csapadékhiány miatt az őszi búza bokrosodása nem volt megfelelő, viszont a meglévő állományokból a legtöbbet ki kell hozni. A növényvédelmi munkálatokkal egymenetben az Agroleaf Power 31-11-11+TE-es vagy a 20+20+20+TE-at javasoljuk alkalmazni 3-5 kg/ha mennyiségben jelenleg, és 5kg/ha mennyiségben a tejesérés fázisában. A tejes érés időszakában kiadott Agroleaf Power 31-11-11+Te 5kg/ha dózisban komoly terméstöbbletet képes generálni, ami akár 300-400kg/ha szemtermésben realizálódik (az utóbbi 5 év átlagában) Ezért már megéri feltenni a permetezőgépet még egy utolsó kezelésre.

A folyékony nitrogén kijuttatását már nem javaslom, mert a nagy melegben megperzselhetjük vele a növények levélfelületét.

A repce elvirágzott, de még egy utolsó kezelést kaphatna, az olajtartam növelése érdekében. Az Agroleaf Crop Oil 6-18-31+2MgO+21SO3+TE 5 kg/ha dózisban kijuttatva kiválóan alkalmas erre a célra, mert magas PK és kéntartalma jelentősen segíti az olajszint növekedését.

És mi a helyet a tavaszi vetésű növényekkel?

A napraforgó és kukorica jelenleg a 3-4 leveles állapotban van. A „Májusi eső aranyat ér” mondást most nyugodtan lehet szó szerint venni, időben érkezett jótékony hatású a vetésekre.  A nitrogén fejtrágyázások mellett szintén érdemes lombkezeléssel segíteni az állományok növekedését.

Napraforgóban a csillagbimbós állapotban Agroleaf Power 20+20+20+TE 5 kg/ha mennyiségben érdemes permetezni többnyire növényvédelmi munkálatokkal egy menetben, mert ebben a fenofázisban robbanásszerű növekedés érhető el, a növény nagyon jól fel tudja venni a tápanyagot. Később, a virágzás előtt hidas traktor vagy speciális permetező segítségével, az Agroleaf Crop Oil 6-18-31+2MgO+21SO3+TE nevű termékünket, amely magnéziumot, ként és mikroelemeket is tartalmaz, szintén 5 kg/ha mennyiségben javasolt kijuttatni.

A kukorica esetében a 4-6 leveles állapotban érdemes nitrogént, sorkezeléssel kiadni, hiszen abban az időszakban intenzíven veszi fel a nitrogént a növény. Itt javasolható az Agromaster 40-0-5+4,5SO3-ös burkolt nitrogén használata 160-200 kg-os dózisban a sorok mellé bedolgozva, egyszeri kiadással, szemben a kétszeri nitrogénkiadással, ami normál esetben történik a kukorica esetében. Akár már 3-4 leveles állapotban is kijuttathatjuk, mert 2 hónapos feltáródású készítmény és biztosítja a megfelelő nitrogén mennyiséget a kukorica számára. Mindenképpen érdemes kiadni akár a hagyományos, akár a burkolt nitrogént, mert ha nem tesszük, nem fog megfelelően fejlődni a kukorica, nem fogja produkálni azt a méretet, azt a csőmennyiséget, azt a tömeget, amit a gazdálkodók elvárnak.

Source: Heard, J., and R. Park. 2008. Nutrient uptake and partitioning by sunflowers in Manitoba.  In Proc. of 2008 Manitoba Agronomist Conf. http://umanitoba.ca/faculties/afs/agronomists_conf/media/Heard_sunflower_nutrient_uptake-poster.pdf

A lucerna a nitrogént megtermeli magának, de minden kaszálás után érdemes Polysulphate-ot 150-200 kg/ha dózisban kiadagolni, mert a lucerna növény imádja a kalciumot, és a Polysulphate könnyen felvehető formában tartalmazza ezt a tápelemet, ez mellet még kálium, magnézium, kén és számos mikroelem ( B; Fe; Zn….) is található benne. Tejelő állományoknál a Polysulphate-al kezelt takarmány a tej mennyiségét és beltartalmi értéket is képes növelni, javítani. Komoly kísérleti eredmények igazolják, hogy a takarmányba néhány %-ban kevert Polysulphate a hús tömegét is képes növelni húshasznú állatok esetében.

A burgonya most a kötődés állapotában van, amit plusz foszfor alkalmazásával lehet stabilizálni, illetve a magas kötésszámot biztosítani, de hatására növekszik a gumóméret is. Ehhez az Agroleaf Power 12-52-05 High P nevű termékből kell 5-7 kg-ot kiadni hektáronként, akár a növényvédelmi kezeléssel egymenetben, de a műveletet egy héten belül meg kell ismételni.

A tápanyag-utánpótlás mellett mire kell figyelni a növényvédelemben?

A búzánál, kukoricánál, de a napraforgónál is gombaölő és rovarölő szeres kezelésekre van szükség. Kiemelten fontos a mostani magas műtrágya és növényvédő szer árak esetén, hogy figyeljünk a permetezővíz minőségére, amit annak keménysége befolyásol a leginkább. Magyarországon jellemzően lágyítani kell a vizet. A Nova PeKacid használata nem csak az egyik leghatékonyabb megoldás erre a célra, de a leginkább költséghatékony is. Csupán nettó 291-350 Ft a hektárköltsége 250-300 g maximális dózis kijuttatása esetén. Használatával a permetlé pH-értékét egy 5,5-6-os szintre be tudjuk lőni, ami olyan kémhatást biztosít, ahol a legtöbb növényvédő szer a leghatékonyabban működik. Mospilán esetén a pH 5,5 lenne az optimális annak ellenére, hogy a hatóanyag széles pH skálán használható. Egy másik igen látványos példa a glifozátok esetén figyelhető meg. A glifozátok pH optimuma 4,5-5 de akár 3,5-ös pH értéket is használhatunk. Nova Pekacidból 1-3g/l mennyiséget adhatunk ki a glifozátos kezeléseknél. Aki használta már a Nova Pekacidot glifozáttal ők ismételten fogják, mert tarol a gyomok közt, és legtöbbször már napok alatt látványos hatást produkál. Gyakorlatban, akinek nem áll rendelkezésre vízanalízis (HCO3; CaCO3 szint) 1g/l dózisban használható tehát a fent említett 250-300g/ha dózisban. Nagyon fontos, mindig a Nova Pekacidot oldjuk fel elsőnek a permetlé készítéskor és utána adjuk hozzá a növényvédelmi hatóanyagokat.

Kiemelném még, hogy a Nova PeKacid nem bántja a lombozat viaszrétegét még akkor sem, ha a gazdák egy kicsit túladagolják. Igen kedvező hektárköltségek mellett a Nova PeKacid szilárd formátumú, könnyen adagolható, biztonságos termék, az ajánlott töménységben nem okoz perzselést, mert a szakszerűtlen beavatkozás akár 1 vagy akár több tonnás termésveszteséget is okozhat. Eredményes gazdálkodást, jó terményárakat kíván az ICL csapata

Eredményes gazdálkodást, jó termény árakat kíván az ICL csapata.

Rácz Gábor
ICL-Magyarország
+36-30-488-1479
gabor.racz@icl-group.com

ICL-IAS-Logo_CMYK

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás