Hirdetés
Nagy előrelépés a drónok magyarországi használatában a Magyarországi Drón Koalíció
Megalakult a Magyarországi Drón Koalíció. A drónok használata a mezőgazdaság versenyképességének növekedéséhez is jelentősen hozzájárulhat. A közel 400 ezer tagot képviselő Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kiemelt célnak tekinti, hogy segítse az új, innovatív megoldások megismertetését és elterjedését a mezőgazdaságban. Szedlák Attila, a NAK főigazgatója szerint a digitalizáció, a mesterséges intelligencia és az új technológiák használata nagy kiugrási lehetőség az ágazat számára. Növeli a hatékonyságot, erősíti a versenyképességet, mérsékli a termelési kockázatot.
A drónok, illetve a működésükön alapuló megoldások használata világszerte gyorsan terjed, és az agráriumban is számos előnyt hoz. Mezőgazdasági felhasználásuk egyik köre az adatgyűjtés, a monitoring. Ezzel például megállapítható és gyorsan kezelhető egyebek közt a vízstressz, a tápanyag-ellátottsági zavar és a korai gyomprobléma. Elvégezhető továbbá a talajnedvesség feltérképezése, a vadkárok felmérése és lokalizálása, valamint a folyamatos termésbecslés. Mindezen információk precíziós növénytermesztési rendszerekbe adaptálása jelentős hatékonyságnövelést tesz lehetővé a termelők számára.

Az adatgyűjtésen kívül a drónok új távlatokat nyitnak az inputanyag-kijuttatásban is. Az ezzel kapcsolatos jogi szabályozás létrehozása folyamatban van – írta a közlemény. A NAK a drónokkal – különösképpen a permetezéssel – kapcsolatos szabályozások kialakítása során arra törekszik, hogy az agráriumban tevékenykedőket támogató szabályozói, technológiai és alkalmazási környezet jöjjön létre.
A NAK az agráriumban tevékenykedőknek a kamara „Digitális információ szolgáltatók és technológia fejlesztők, innováció” munkacsoportja segítségével is tájékoztatást nyújt azokról a technológiai újításokról, amelyeket az agrárdigitalizáció magában hordoz. A szervezet vezetője arról is beszélt, hogy a NAK TechLab nevű innovációs program támogatja, hogy a leginnovatívabb megoldások megtalálják helyüket a magyar mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban.
A Magyarországi Drón Koalíció
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM), a Széchenyi István Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), valamint a HungaroControl Zrt. kezdeményezésére létrehozott szervezet alapító tagjainak száma meghaladja a hatvanat – mondta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter. Az MTI szerint Palkovics hozzátette, a drónkoalíció célja egy hasonló stratégia kidolgozása, mint amilyet az 5G és a mesterséges intelligencia területén már megalkottak. Szerinte a drónokkal összefüggő gazdasági lehetőségek indokolják a magyarországi drónkoalíció létrehozását. Ugyanis az Európai Bizottság becslései szerint 20 év múlva több mint 100 ezer embert foglalkoztatnak majd a drónokkal összefüggő területek, amelyeknek a gazdasági hatásai elérik vagy meghaladják majd a 10 milliárd eurót. "Magyarország is szeretne ehhez a folyamathoz csatlakozni és előkelő helyet kíván kivívni magának a drónok alkalmazása, kutatása és gyártása területén" – mondta a miniszter.
Gál András Levente, a Digitális Jólét Program (DJP) szakmai vezetője elmondta, hogy "az országban a drónokkal összefüggésben vannak még szabályozási, szervezési, fejlesztési és gyártási teendők is."
Célok és feladatok
A drónkoalíció céljai közé tartozik, hogy a biztonságos üzemeltetés, és támogató jogszabályi keretrendszer mellett ösztönözze a drónok széleskörű elterjedését. A koalíció feladata, hogy állandó szakmai és együttműködési fórumot biztosítson a fejlesztők, a felhasználói oldalt képviselő piaci és állami szereplők, valamint az akadémiai és szakmai szervezetek között. Emellett támogatást kíván nyújtani a pilóta nélküli légijárművek felhasználásához, fejlesztéséhez, oktatásához, teszteléséhez köthető DroneMotive kezdeményezésnek - írta a HVG.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés