Hirdetés
Napokon belül leállhat a Nitrogénművek
Egy év alatt csaknem a háromszorosára drágultak a műtrágyák, miután meredeken emelkedik a legfontosabb alapanyaguk, a földgáz ára. A dráguló nyersanyag miatt kedvezőtlen helyzetbe került műtrágyagyártók csökkentik vagy állítják le termelésüket, így ellátási nehézségek alakultak ki a piacon. A műtrágya-felhasználás főszezonjában csúsznak a szállítások, egyes gazdák pedig már le is mondanak beszerzési terveik egy részéről. Idehaza már az eddig is csökkentett termeléssel működő Nitrogénművek is fontolgatja a termelés leállítását. Az egyelőre kaotikus piaci helyzet következményei beláthatatlanok, de a termésmennyiségek csökkenése és a takarmányárak, valamint malomipari alapanyagok drágulása már most borítékolható.
A drámai mértékben emelkedő földgázárak alaposan felkavarták a műtrágyapiacot, hiszen a mezőgazdasági termelés legfontosabb inputanyagához nagy mennyiségben használnak földgázt.

A nagy európai műtrágyagyártók legfontosabb alapanyaguk döbbenetes mértékű drágulását látve sorra csökkentik termelésüket, nemritkán pedig ideiglenesen fel is hagytak a gyártással. A kiélezett helyzetben előfordulhat, hogy Magyarországon is hasonló történik.
Szinte függőleges görbén emelkedik a földgáz ára, ebben a helyzetben pedig lehetetlen tervezni. Nem csak nekünk, más gyártóknak sincs már forgatókönyvünk a következő időszakra – mondta el a Portfolio.hu-nak Bige László, a Nitrogénművek Zrt. tulajdonosa. Minden egyes euró növekedés a földgáz árában 4 euró növekedést jelent a pétisó tonnájának önköltségi árában. Ilyen piaci körülmények között számos gyártó csökkenti vagy leállítja a műtrágya termelését, lehetséges, hogy a Nitrogénművek Zrt. is így fog tenni. Ráadásul az elveszett kapacitásokat nem lehet utólag pótolni. Mint elmondta, egyelőre nem határozták meg azt az árat, ahol ez bekövetkezik, az elkövetkező napokban döntenek erről. A földgáz árának emelkedését súlyosbítja az is, hogy a széndioxid-kvóta ára is jelentősen nőtt.
Mindezen hatások mellett Bige László biztosra veszi, hogy az európai piacon hónapokon belül műtrágyahiány alakul ki. Ha pedig szokatlanul hideg lesz télen és így a kontinens sok földgázt használ el, akkor a mai műtrágyaárak akár a duplájára is nőhetnek néhány héten belül.
Szakértók szerint, pedig már jelenleg is nehéz a kiszolgálás, komolyabb raktározott műtrágya-készlet csak kevés szereplőnél van. Sokkal nagyobb utánajárást és magasabb költségeket kíván meg a műtrágya beszerzése, de egyelőre, aki akar, tud venni. Részben az árak, részben pedig a beszerzési nehézségek miatt azonban a műtrágyafelhasználás kétszámjegyű csökkenést mutathat a szezonban Magyarországon. Ennek a gabonatermésre is hatása lesz, a kevesebb felhasznált műtrágya meg fog látszani a jövő évi terméseredményeken is.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés