Januárban is pörögtek a pályázatokról és a támogatásokról szóló cikkek az Agrárhírek rovatunkban. Ezeket gyűjtöttük össze, hogy könnyebben eligazodhassanak benne azok, akiket érdekelnek az agrárpénzek. Megírtuk, hogy egyre kevésbé adnak stabil jövedelmet az agrártámogatások és azt is, hogy minden fajsúlyos jogcím megnyílik idén. Hírül adtuk, hogy már lehet jelentkezni a munkahelyi generációváltást segítő programra, hogy megkétszereződött egy év alatt a zöld rendszámos járművek száma és azt is, hogy a vízgazdálkodási támogatási feltételekről és lehetőségekről írt a NAK.

A pályázat támogatóinak és a gazdáknak is sok újdonságot hoz a 2024-es év. A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) és a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) fontos együttműködési megállapodást írt alá. A partnerség a magyar agrárszereplők versenyképességének fokozása és a közvetlen kezelésű Európai Uniós pályázatokban való eredményes szereplés elősegítése céljából jött létre. Az MFOI a közvetlen európai uniós finanszírozási pályázatokkal foglalkozik, a 2024-es év várhatóan sok újdonságot hoz majd a számukra és a gazdák számára is.

A dokumentumot Jakab István, az Országgyűlés és a MAGOSZ elnöke, valamint Dr. Petri Bernadett, az MFOI ügyvezetője írta alá - Fotó: MAGOSZ
A dokumentumot Jakab István, az Országgyűlés és a MAGOSZ elnöke, valamint Dr. Petri Bernadett, az MFOI ügyvezetője írta alá - Fotó: MAGOSZ

A két szervezet együttműködésének elsődleges célja a magyar mezőgazdasági termelők helyzetének javítása az MFOI szakértelmének és nemzetközi kapcsolatrendszerének bevonásával, olyan sikeres fejlesztési pályázatokon keresztül, amelyek jövőbe mutatóak, európai kihívásokra nyújtanak választ, nemzetközi együttműködéseken alapulnak, és más gazdasági szektorok aktív részvételével valósulnak meg.

Több, mint 23 ezer biztosítási díjtámogatás kérelmet hagytak jóvá a gazdáknak

Az elmúlt év decemberében több mint 23 ezer gazdálkodói kérelemhez kapcsolódóan közel 14 milliárd forint biztosítási díjtámogatást hagytak jóvá azon gazdálkodók számára, akik kockázatkezelési eszköztárukat mezőgazdasági biztosításokkal egészítik ki. Az Agrárminisztérium célja a klímaváltozás okozta károk megelőzését szolgáló technológiai fejlesztések és termelési gyakorlatok szélesebb körű alkalmazásának ösztönzése mellett az, hogy a növénytermesztők, kertészek az öngondoskodás jegyében minél nagyobb számban egészítsék ki kockázatkezelési eszköztárukat mezőgazdasági biztosításokkal.

A bevezetőben leírt célok megvalósulása érdekében tavaly decemberben több mint 23 ezer gazdálkodói kérelemhez kapcsolódóan csaknem 14 milliárd forint biztosítási díjtámogatást hagytak jóvá – mondta az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára, Feldman Zsolt.

Egyre kevésbé adnak stabil jövedelmet az agrártámogatások

Az átmeneti év után megkezdődött új szisztéma tapasztalatai is azt mutatják, hogy az agrártámogatások hangsúlya az eredeti céloktól, a vidéki életforma és az élelmiszertermelés biztonságának garantálásától lépésről lépésre tolódik el a zöldpolitika és a fenntarthatóság elősegítése felé. Mezei Dávid, az MBH Bank agrár- és uniós kapcsolatok vezetője beszélt a részletekről. Milyen jövő várhat az uniós agrártámogatási rendszerre, végső soron pedig a gazdákra 2027 után?

Márciusban és decemberben nyílnak idén a legnagyobb, több ágazatot is érintő beruházási támogatások - Fotó: Magro.hu, CSZS, Gödöllő
Márciusban és decemberben nyílnak idén a legnagyobb, több ágazatot is érintő beruházási támogatások - Fotó: Magro.hu, CSZS, Gödöllő

A pályázatok éve kezdődött: minden fajsúlyos jogcím megnyílik idén

Márciusban és decemberben nyílnak idén a legnagyobb, több ágazatot is érintő beruházási támogatások. Az erdészeti ágazat szereplői az év során többször is pályázhatnak forrásokra. A témához kapcsolódó újdonság, hogy az ágazatban dolgozó fiatalok éppúgy támogathatók lesznek, mint a gépek beszerzése. A generációváltáshoz kapcsolódó kiírások hónapja a július lesz, míg az öko- és az agrár-környezetgazdálkodás novemberben pályázható meg. Az agrárdigitalizáció fejlesztésére várhatóan decemberben lehet pályázni.

2025-ig tart, mire kifutnak az előző pénzügyi ciklusban meghirdetett agrárpályázatok, és elszámol ezekkel az ország, de közben már megnyílnak a 2023–2027-es ciklus kiírásai is, amelyeket az ország Közös Agrárpolitikához (KAP) kapcsolódó stratégiai terve tartalmaz. A vidékfejlesztési célokra (II. pillér) megpályázható forrás 2,891 milliárd forint, ebből 80 százaléknyi részt a kormány biztosít tagállami hozzájárulásként. További 2,485 milliárd forint a közvetlen agrártámogatások (I. pillér) forrása. Korábban még soha nem fordult elő, hogy az állami hozzájárulás mértéke ilyen magas legyen a II. pillérben, így az sem, hogy a vidékfejlesztésre több forrás jusson (54%), mint az I. pillér terület- és állatalapú kifizetéseire.

Tájékoztatót adtak ki a tejhasznú tehéntartás támogatás és a víz keretirányelv kapcsolatáról

A hazai agrártámogatási rendszer egyik legfontosabb alappillére a termeléshez kötött támogatások jogcímcsoportja. Ez a támogatási rendszer egyik legcélzottabb beavatkozás típusa. A zöldség- és gyümölcstermesztéstől kezdve egészen az állattenyésztési ágazatokig, illetve az azokat takarmánnyal részben ellátni képes fehérjenövények termesztéséig igen széles körben fejti ki jövedelempótló és kockázatcsökkentő hatását. A korábbi időszakhoz képest az Európai Bizottság sokkal szigorúbb feltételekhez kötötte ezen támogatások fennmaradását.

Már lehet jelentkezni a munkahelyi generációváltást segítő programra

Élesedett a folyamat, 2024. január 10-én, szerdától lehet jelentkezni a munkahelyi generációváltást elősegítő programra. Ennek keretében azok a cégek pályázhatnak bérkiegészítésre, amelyek biztosítani szeretnék a munkatapasztalatok átadását a nyugdíj előtt álló dolgozók és a pályakezdő fiatalok között. A folyamatot nagyban segíti, ha a nyugdíjba készülő tapasztalt munkavállaló és a pályakezdő együtt dolgozik. A Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára, Czomba Sándor beszélt róla, hogy a munkahelyi generációváltást segíti, ha a nyugdíjba készülő tapasztalt munkavállaló és a pályakezdő együtt dolgozik.

Megkétszereződött egy év alatt a zöld rendszámos járművek száma

Tavaly december végén összesen már több mint 86 ezer klímabarát jármű közlekedett a magyar utakon. Magyarországon 2022 elejéhez képest megduplázódott a zöld rendszámos járművek száma – olvasható az Energiaügyi Minisztérium közösségi oldalának bejegyzésében. Tavaly belföldön 22 651 gépkocsit helyeztek forgalomba zöld hatósági jelzéssel, 2023 így újabb szempontból bizonyult rekordévnek, átadva a múltnak a 2022-es, csaknem 21 ezer darabos bővülési csúcsot. 2023-ban a zöld rendszámmal munkába állt járművek több mint 60 százaléka tisztán elektromos hajtású volt.

Változások történtek a földforgalmi törvény szemléletében

Tavaly, december közepén döntött a Parlament az agrártárgyú jogszabályok módosításáról, ez már meg is jelent a Magyar Közlönyben, és változásokat hoz a földforgalmi törvény szabályozásában is. A módosítások célja az esetleges visszaélések megakadályozása és a mindennapok során felmerült jogalkalmazási problémák rendezése. Dr. Cseh Tibor András, a MAGOSZ főtitkára ismertette a változások részleteit, érdemes elolvasni, mire kell figyelni.

A vízgazdálkodási támogatási feltételekről és lehetőségekről írt a NAK

Összefoglalták azokat a feltételeket és támogatási lehetőségeket a 2023. január 1-től indult KAP Stratégiai Terv tükrében, amelyek a közeljövőben várhatóak a mezőgazdasági vízgazdálkodásban. Az idei évtől a területalapú támogatás most már a belvizes területre is igénybe vehető, azaz támogatásra jogosult területté válhattak az éghajlatvédelmi, talajvédelmi és egyéb környezeti okokból fontos, a mezőgazdasági területekhez szorosan kapcsolódó agro-ökológiai területek (aöt).

Az idei évtől a területalapú támogatás most már a vízborított (belvizes) területre is igénybevehető, azaz támogatásra jogosult területté válhattak az éghajlatvédelmi, talajvédelmi és egyéb környezeti okokból fontos, a mezőgazdasági területekhez szorosan kapcsolódó, úgynevezett agro-ökológiai területek (aöt), mint például: mezővédő erdősáv, fás cserjés sávok, belvízzel borított területek.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás