2021. október 13–14-én került sor a 2020-ban elhalasztott jubileumi és a 2021-es összevont 25-26. Tiszántúli Növényvédelmi Fórumra a Debreceni Egyetemen. Az eseményen Hadászi László a KITE Zrt. innovációs főigazgatója a precíziós gazdálkodás növényvédelmi aspektusait mutatta be, kiemelve cége megoldásait a témában. Az alábbiakban ezt az előadást foglaltuk össze.

A szakember bevezetőjében kiemelte, hogy a precíziós gazdálkodás az átlagolás és az általánosítás helyett az adott pillanat mért adatára támaszkodik és differenciál, és mivel a differenciálás térben és időben történik, a rendszer működésének feltétele, hogy a helymeghatározás időben korlátlan, megismételhető és pontos legyen.

Mivel az egész alapvető célja a versenyképesség növelése, ezért olyan technológiára van szükség, ami növelni képes a hozamokat, valamint csökkenteni tudja a költségeket oly módon, hogy a környezetvédelmet és a fenntarthatóságot nem korlátozza, hanem támogatja. Utóbbi két szempont különösen hangsúlyos a növényvédelemben.

Hogy a témát alapjaiban megérthessük, a főigazgató összehasonlította a hagyományos és a precíziós növényvédelmi technológia legfontosabb jellemzőit.

Mint hallhattuk a hagyományos technológiára az jellemző, hogy minden beavatkozás nagy része külön munkamenetben és a teljes felületen történik, gyakoriak az átfedések és/vagy a kihagyások, maga az inputanyagok kijuttatása pedig átlagolás alapján történik, szintén a teljes felületen.

Hadászi László a KITE Zrt. innovációs főigazgatója

Ezzel szemben a precíziós növényvédelmi technológia a sor és sorköz megkülönböztetésére épül, átfedés és kihagyásmentes, az input anyag kijuttatása differenciált és pozícionált, a műveletösszevonások miatt jelentős a menetszámcsökkenés, valamint a döntések a saját tábláról gyűjtött információk alapján születnek.

A növényvédelem témája az utóbbi időben nemcsak a szakmában, hanem a közbeszédben is nagy teret kapott, és napjainkban a vegyszeres növényvédelem erős társadalmi és politikai ellenállásba ütközik. Ennek következtében számos általános hatású, széles hatásspektrumú szert vontak és vonnak vissza a piacról, és a gazdálkodók egyre szűkebb hatású, egyre rövidebb beavatkozási idejű, egyre drágább készítményeket kénytelenek használni, a gyártók pedig ilyeneket kifejleszteni. Ezzel egyidőben viszont a klímaváltozás hatására folyamatosan új, jelentős károkat okozó károsítók jelennek meg. Ilyen körülmények között felértékelődik a növényvédelmi beavatkozásokat támogató rendszerek és eljárások szerepe, ami segíti eldönteni, hogy szükség van-e egy beavatkozásra, és ha igen, mikor.

Agrometeorológia

Az egyik ilyen támogató rendszer az agrometeorológián alapul. A meteorológiai és a növénytermesztésre vonatkozó megfigyeléseket párhuzamosan kell végezni, mert csak így lehet kimutatni a meteorológiai elemek növényekre gyakorolt hatását. Ennek keretében leggyakrabban a késő tavaszi és a kora őszi fagyoknak, a talajnedvesség alakulásának, a vetési hőmérsékletnek, a gazdasági növények fejlődési fázisai időpontjának (virágzási, érési, stb. időpont), valamint a növényi betegségek és kártevők fellépési viszonyainak előrejelzése élvez prioritást. Ám az előrejelzés csak akkor igazán hasznos, ha a gazdálkodó saját területére vonatkozik.

A KITE saját fejlesztésű meteorológiai állomása

Éppen ezért született meg 2017-ben a KITE saját fejlesztésű meteorológiai állomása hálózata a PRECMET, ami az ország 150 helyéről szolgáltat adatokat a  levegő hőmérsékletéről, a relatív páratartalomról, a globál és nettósugárzásról, a talaj hőmérsékletéről, a levél- és a talaj nedvességről, a szélsebességről és –irányról, valamint a csapadékmennyiségről.

A PRECMET-állomásokon az agromikro-meteorológiai adatgyűjtés közvetlenül a vizsgált kultúrában elhelyezett meteorológia mérő szenzorok segítségével történik. A rendszert úgy alakították ki, hogy pontos adatokat szolgáltasson, kis karbantartási igényű és költséghatékony is legyen, a szolgáltatott adatok pedig közérthetőek és könnyen felhasználhatók legyenek. Elsősorban növényvédelmi előrejelzésekre, fagyvédelemre, öntözéstámogatásra és agrotechnológiai döntéstámogatásra használják.

Elhangzott, hogy a növényvédelemmel kapcsolatos precíziós eszközök fejlesztésekor (is) a legfőbb cél az emberi tényező kiváltása, a folyamatok automatizálása, ami folyamatos adatszolgáltatással, a szubjektivitás kizárásával, gyors információgyűjtés és –továbbítással, például automata rovarcsapdák alkalmazásával (SMAPP) érhető el. Ezzel jelentősen javulhat a reakcióidő.

Ilyen lehet, például, egy rovar felismerő szoftver, ami naponta detektál, továbbítja az adatokat és csak a feromoncsere igényel emberi beavatkozást.

További fejlesztési irány lehet még a hőösszeg számítási modellek, algortimusok alkalmazása, számítása a folyamatosan frissülő meteorológiai adatbázisból. A hősszeg modell nemcsak a károsító fejlettségéről adhat tájékoztatást, hanem a kultúrnövény fenológiai állapotáról is, ami lehetővé teszi az érzékeny fenológiai fázisban a védekezés időzítését.

Mobil telefonnal is végezhetünk károsító- és kártétel-felvételezés a felvételezés koordinátájához rendelve és térképen megjeleníttetve azt.

Kihívások

A fejlesztések előtt azonban számos kihívás áll. Fontos lenne újragondolni a kártételi küszöbértékeket és digitalizálni azokat a kor fajtáinak és termesztéstechnológiájának megfelelően.

A kártétel mértékének, illetve a károsító terjedési irányának megállapítása történhet drón vagy művelő eszközre szerelt kamera által készített fotók segítségével, digitális feldolgozással, új lehetőségeket teremtve a térinformatikának.

Az adatfeldolgozás menete csak felügyeletet igényel, mert a drónok minden adatot memória kártyára mentenek, és a kártyát egy laptopba behelyezve pár kattintással elindítható a feldolgozási folyamat. Ennek során a rendszer automatikusan minden elérhető indexet kiszámol, és végeredményképpen a végső NDVI képen jól elhatárolhatóvá válik a vegetáció és a már leszáradt növényzet, valamint a fedettlen talajfelszín.

És hogy hogyan lesz az adatból érték? Ennek bemutatására egy példát is megismerhettünk. A példa területen napraforgó növényvédőszeres szárítását készítették elő. A kiválasztott alaptérkép az NDVI volt. Első lépésként meghatározták, hogy a minimum, átlagos és maximum NDVI értékek mennyi növényvédőszert kaphatnak. A zöldebb foltok, a gyom és még zöld napraforgó teljes dózist, az átmenet egy közepest, a leszáradt növény állomány pedig 0 liter/hektár dózist állapítottak meg. A rendszer a megadott paraméterek alapján automatikusan generált egy kijuttatási előírás térképet.

A DJI Agras T30 drón

Mindezt olyan termékek segítik, mint a PGR és a John Deere Operations Center. A PGR és My John Deere adatbázisban meglévő összes tábla határvonala könnyedén feltölthető a rendszerbe. Ezáltal teljes felületű kezelések elvégzéséhez nincs más teendőnk, mint üzembe helyezni a gépet és megnyomni a start gombot.

Az előadó példaként bemutatta a DJI Agras T30 drónt, ami képes 30 liter térfogatú folyékony és szilárd anyag kijuttatására.  A váz és az erős motorok miatt ez jelenleg a legnagyobb tartályméret a piacon. Sőt, a szárnyak döntésével jobb fedettséget biztosít az ültetvényekben.

A precíziós növényvédelem során a kijuttatás térkép alapján történik, lehetőség nyílik az akár fúvokánkénti szakaszvezérlésre. Mindig csak az előírt cseppméret kerül kijuttatásra közvetlen vegyszer befecskendezéssel, illetve elérhető az automata ultrahangos keretszintezés és a kanyarkompenzáció is, ráadásul a táblaadatokat meg is lehet osztani.

A KITE Jet folyadékkijuttató rendszer

A KITE Jet folyadékkijuttató rendszer, például többféle művelet során, vetéskor, sorközműveléskor, tápanyag-injektáláskor, talajműveléskor és baktérium trágya kijuttatáskor is használható. Intelligens funkciói révén lehetőség van a térkép alapú dózisvezérlésre, szakaszvezérlésre és a táblaadatokat is meg lehet osztani. Segítségével pozícionáltan tudjuk a növényvédő szert kijuttatni a talajba. Sávpermetezéssel sávban történik a gyomirtás. A pozícionált állománypermetezés a kifejlett(ebb) növények esetében jelent precíziós megoldást. 10-12 levél után, például a kukoricában, a nagy lombfelület miatt a hagyományos permetezés nem a legjobb megoldás. A Yield 360° Undercover a sorok között, a levélzet közül indítja a szert, így sokkal hatékonyabb. Lehetőséget teremt fungicid és/vagy inszekticid (pl. kukorica bogár, kukoricamoly hernyó elleni) kijuttatásra a csőzónába. A technológia belógó részei ráadásul nem sértik a növényt és csökkentett lémennyiség kijuttatását teszi lehetővé a hagyományos technológiához képest.

(x)

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás