A biodigesztor a leghatékonyabb módja a sertéstelepek metánkibocsátásának csökkentésére, mivel a metán köztudottan nagyon intenzív üvegházhatású gáz. Az emésztőkben a trágyát „megemésztő” baktériumok által termelt metánt felfogják, majd megtisztítják és elégetik, hogy hőt termeljenek a gazdasági épületek és villamos energiát a gazdaság számára. (Igen, e folyamat során szén-dioxid is kibocsátódik a légkörbe, de a szén-dioxid sokkal kevésbé intenzív üvegházhatású gáz, mint a metán.)

Egyes joghatóságok lehetővé teszik a gazdálkodók számára azt is, hogy a felesleges villamos energiát eladják a helyi áramszolgáltatónak. Ez újabb bevételi forrást jelent a gazdaság számára. Ezenkívül a trágya feldolgozásához használt emésztőgödör használata a trágyatárolóhoz vagy a nyers trágya szántóföldekre történő kijuttatásához képest jelentősen csökkenti a trágyaszagot.

a trágya feldolgozásához használt emésztőgödör használata a trágyatárolóhoz vagy a nyers trágya szántóföldekre történő kijuttatásához képest jelentősen csökkenti a trágyaszagot
A trágya feldolgozásához használt emésztőgödör használata a trágyatárolóhoz vagy a nyers trágya szántóföldekre történő kijuttatásához képest jelentősen csökkenti a trágyaszagot (Fotó: Pixabay)

Miniatürizált emésztők

Mivel azonban a hagyományos méretű bioemésztők drágák, és a kevesebb sertést vagy tehenet tartó gazdaságok számára nem is megvalósíthatóak, legalább két, emésztőtechnológiával foglalkozó cég – a Biolectric és a HoSt – kínál „mini” emésztőket. Ezek a kisebb változatok töredékébe kerülnek teljes méretű rokonaiknak, és más előnyökkel is rendelkeznek.

Például általában csak egy egyszerű engedélyt kell kérnt a helyi önkormányzattól, szemben a nagyméretű emésztők esetében általában szükséges hosszú engedélyezési eljárással. Előre megépített állapotban érkeznek, és nagyon gyorsan telepíthetők.

Ezenkívül a miniket úgy tervezték, hogy csak trágyával működjenek, míg nagyméretű rokonaiknak gyakran szükségük van gazdaságon kívüli alapanyagra (különösen zsiradékra), hogy a baktériumok megfelelően fejlődhessenek.

A minik két részből állnak, az emésztőből és a hozzá kapcsolt önálló és automatizált vezérlőrendszerből. A rendszer minden nap automatikusan egy meghatározott mennyiségű trágyát pumpál a „reaktorból” az emésztőgödörbe, és a kiürített mennyiséget a trágyagödörből származó friss trágyával egészíti ki.

A biológiai emésztőberendezések használatának mértéke

A jelek szerint a belga Biolectric az egyetlen olyan cég, amely sertéstelepeken elhelyezett mini-emésztőtelepekkel rendelkezik. A vállalat több mint 300 minit telepített, majdnem mindet Európában, a többit pedig Észak-Amerikában. Majdnem mindegyik tejgazdaságokban található.

„Körülbelül 8-10 telepítés van sertéstelepeken” – mondja Jules Dobbels, a Biolectric munkatársa. „Ezek közül néhány csak sertéstrágyával működik, néhány pedig tejipari hígtrágya és sertéstrágya keverékét használja. Ezenkívül körülbelül öt olyan létesítményünk van, amelyik csak sertéstrágyával működik majd”.

Az online MyBiolectric alkalmazás valós időben tájékoztatja a termelőt arról, hogy mennyi villamos energiát termel, és hogyan lehet kiigazításokat végezni az emésztő hatékonyságának növelése érdekében. A gazdának általában naponta csak körülbelül tíz percig kell bejelentkeznie a minibe.

Működési részletek

A Biolectric lengyelországi forgalmazója, a Naturalna Energia 45 minit telepített az országban, ebből 10-et sertéstelepeken, 5 pedig beüzemelés alatt áll.

Adam Orzech, a Naturalna műszaki marketingvezetője megjegyzi, hogy 2021-ben több mini telepítése fejeződött volna be a lengyel sertéstelepeken, de ezt az elmúlt évek járványai (afrikai sertéspestis, ASP) megakadályozták.

A következő 6 darab Belgiumban van termelésben.

Bár a sertéshígtrágya a tejelő tehénhígtrágyához képest nehezebben kezelhető az emésztőfolyamat szempontjából, a Biolectric talált megoldást. „A nehézségek oka nemcsak a jelentősen csökkentett szárazanyagszint, hanem más jellemzők és tulajdonságok, például a nagyfokú rétegződés és a sertéshígtrágya típusainak nagy változatossága is” – mondja Orzech.

A magas hígtrágya-rétegződés problémájára a megoldás egy kiegészítő keverő használata mind a trágyagödörben, mind a mini silóban.

Orzech hozzáteszi, hogy kezdetben gyakran szükség van mikroelemek hozzáadására a baktériumok szaporodásának javítása érdekében.

A sertéstrágya alacsony szárazanyag-tartalmát a Biolectric silóval kezeli, amely naponta több hígtrágyát pumpál. Orzech megjegyzi, hogy a 44 kW-os méretű mini legalább 30 m3/nap sertéshígtrágyát vagy legalább 40 m3/nap hígtrágyát igényel kocáktól és kocasüldőktől. Orzech elmondja: „Ilyen etetés alapján az első mini telepítés egy lengyel sertéstelepen 355 000 kWhe/év, a második pedig 312 000 kWhe/év teljesítményt produkált. A lengyelországi feltételek és előírások mellett mindkét létesítmény esetén akár nyolc év alatt megtérül a befektetés, mindenféle támogatás nélkül.”

A szükséges sertések száma

Orzech és kollégái az egyetemi szaktanácsadókkal együttműködve meghatározták a 44 kW-os mini ellátásához szükséges sertések számát:

- Finisher sertéstelepek: 4000-5600;

- Kocagazdaságok: 700-900; és

- Zárt ciklusú gazdaságok: 400-500 koca.

Orzech elmagyarázza, hogy a mezőgazdasági termelői beruházás előtt „hígtrágya-tesztet szervezünk a biogáztermelés és a biogáz metántartalma szempontjából. Ez a laboratóriumi vizsgálat határozza meg, hogy mekkora létesítményt tudunk sikerrel szállítani.”

Hozzáteszi: „Ügyfeleink számára nemcsak az energiatermelés és a megtérülési idő fontos. Azok a gazdák, akik a hígtrágyát emésztőgödörré alakították át, sokkal nyitottabbak a szántóföldek trágyázása során, és sokkal kevesebb műtrágyameszet használnak a talaj savasodásának csökkentése érdekében. Természetesen sok ügyfél az épületek fűtésére is felhasználja a hőt.”

Dobbels szerint: „Annak ellenére, hogy a sertéstelepek még mindig kis részét képezik a telepített bázisnak, erősen hiszünk a lehetőségekben, és az elkövetkező hónapokban és években nagyobb erőfeszítéseket fogunk tenni ennek érdekében.”

Az emésztőből idővel eltávolított folyékony emésztőlevet trágyaként és szerves anyagként a földeken lehet felhasználni
Az emésztőből idővel eltávolított folyékony emésztőlevet trágyaként és szerves anyagként a földeken lehet felhasználni (Fotó: Pixabay)

Hogyan működnek a biodigesztrálók – gyors áttekintés

- Az emésztő egy szorosan lezárt, szigetelt tartály, keverővel.

- Az emésztőbe folyamatosan friss folyékony trágyát pumpálnak.

- Automatikusan keveredik, hogy a keverék hőmérséklete egyenletes (kb. 40 °C) maradjon, és az anaerob baktériumok aktívak maradjanak.

- A trágya „megemésztése” során a baktériumok elpusztítják a gyommagvakat is.

- A baktériumok által termelt metángázt összegyűjtik, „tisztítják” a kén eltávolítása érdekében, és egy generátorba küldik.

- A metánt elégetik, hogy villamos energiát termeljenek, amelyet a gazdaságban lehet felhasználni, és egyes országokban a regionális hálózatba is el lehet adni.

- Az emésztőből származó hőt pajták stb. fűtésére lehet felhasználni.

- Az emésztőből idővel eltávolított folyékony emésztőlevet trágyaként és szerves anyagként a földeken lehet felhasználni.

(Forrás: pigprogress.net)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás